Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

İKİ CEPLİ HASAN AMCA

GÜNÜN SÖZÜ : Dostluk pazara kadar değil, mezara kadar olmalı.

Yazı başlığının kahramanı Emet ilçesinin Umutlu köyünde yaşamış, ebediyete intikal etmiş Hasan Bulamaz.

Kim ve ne iş yapar bu Hasan amca. Okuması yazması olmayan, köyünde hayvancılık ve tarımla uğraşan sade, temiz kalpli, ilkokulu okuyamamış ama hayat mektebinde yetişmiş, safi, dürüstlüğü ile tanınmanın yanında insanlara her konuda yardımcı olan kişi.

Bu Hasan Amca’yı tanıyanlar onun sağlığında yaşadığı ve anlattığı anıları ile hatırlıyorlar. Hasan amca dostlarına bir sohbetinde şunları anlatmış. Ben yaşamımda çok değişik insanlarla birlikte oldum. Herkese çok güvenirdim. Herkesi çokta severdim. Lakin çok yanlış yapmışım. Her iyilik yaptığım, her işine koştuğum ve çok güvendiğim bazı insanların daha sonra kendi çıkar ve menfaatleri uğruna insanları bir çırpıda silkip attığını gördüm. Bundan sonra kendimce bir prensibim oldu. Benim ceketimin bir solda (kalbimin üzerinde) bir de sağda olmak üzere iki iç cebim vardır. Beni seven ve sayan, iyilik bilen, başına bir geldiğinde, iyi ve kötü gününde her zaman yanında olanları soldaki cebe koyarım. Koyarken de o cebin dibin delik olmamasına bakarım. Sağdaki cebimin dibinin delik olmamasına dikkat etmem. O cebe ise çıkarcı, devamlı kendisini düşünen ve güvenmediğim kişileri de bu cebe koyarım. Sık sık her iki cebimi kontrol ederim. Soldaki cebimdeki kişilerin yere düşmemesine özen gösteririm. Onları asla kaybetmek istemem. Sağdaki cebimi de ara sıra kontrol etsem de oraya koyduklarımdan bazıları orada yoksa da asla üzülmem. Oboo düşmüş der geçerim. Sanırım bu sizlere bir ibret olacak öğüt olur. Derdi.

İşte o okur-yazar olmayan saf ve temiz yürekli Hasan Amcanın dostlarına öğüdü. Peki rahmetli Hasan amca bugünlerde yaşasaydı. Çevresindeki insanlardan kaçını soldaki cebine koyardı? Bana sorarsanız çok azını o cebine koyardı.

Peki günümüzdeki insanlara bir bakalım. En yakınınızda yıllarca beraber olduğunuz insanlara bakınız. Kendi çıkarlarını ön planda tutmaktalar. Hak ve adalet tanımayan, dostlukları bir çırpıda silken ve siyasi görüş farklılıklarından dolayı da yine yok sayanlar azımsanacak kadar değil. Bilakis geçmişe göre hayli fazla maalesef. Buda bizim için hayra alamet değil.

BEN YAPTIM OLMAMALI

Yerel yöneticiler seçimlerde göreve geldiklerinde yapmayı vaat ettiklerini yazılı ve taslak fotoğraflarla broşürler şeklinde halka dağıtıyor. Bu broşürler hazırlanırken yöresinin gerçekten ihtiyacı olanları yapmak vaadinde bulunur. Birde kendisine göre yapmayı tasarladığı işleri yapmayı vaat ederler. Bu vaatlerinin çoğunun plan ve projesi yoktur. Bunu yapacak finansı var mı yok mu bunları da düşünmezler. Seçim sonrası elleri kolları sıvayarak işleri yapmağa başlarlar ve yaparlar. Bir başkası gelir o yapılan işi veya eser beğenmez yıkar ve kendisine göre bir başkasını yapar. Bu yıllardır yerel yönetimlerde gördüğümüz olaylar.

Bu son derece yanlış. Bir yerin nelere ihtiyacı varsa tabi ki önce belediyeler tespit eder. Sonra bunu geniş tabanda rantabl olup olmadığını araştırmalı ve danışmalı. Sonrada işi yapmalı. Doğrusu bu. Maalesef birçok yerde bu böyle yapılmıyor. Başkanlar ben söz verdim yaparım, ben yaptım oldu diyerek plansız ve programsız yapılanlar bir işe yaramıyor.

Yerel yöneticilik çok önemli bir görev. Şehir planlaması çok farklı bir iş. Lakin bizde öyle değil. Doğru dürüst tahsil, bilgi ve kültürü olmayanlar partilerce aday gösteriliyor. Sonra al sana belediye başkanı. Hal böyle olunca kucaklar dolusu paralar israf ediliyor. Soruyorum. Olmaz mı? İlk defa belediye başkanı seçilen sayın belediye başkanlarına belediyecilik nedir. Belediye nasıl yönetilir ve buna benzer konularda sayın başkanlara iç işleri bakanlığı, iller bankası ve diğer ilgili birimler bir kurs verseler. Sanırım başkanlarda bu işe sıcak bakar. Yöresine daha iyi hizmetler verir.

CİN SAVAŞ MUHABİRİ OLUDU

Uzun yıllardır Kütahya ilimizde saygın ve seçkin gazeteci olan aynı zamanda Anadolu ajansı Kütahya bölge sorumlusu Muharrem Cin AA tarafından ilk 128 muhabirinden birisi olarak Ankara’da savaş muhabirliği eğitimine katıldı. Cin Kütahya’dan bir ilk olarak savaş muhabiri olma ünvanını elde etmiş oldu. Bu meslektaşımıza eğitiminde başarılar diliyorum. Keşke savaşlar olmasa ve savaş muhbirlerine de iş düşmese. Bu vesile ile AA mızın Kütahya bölge temsilcisi kardeşime hayırlı olsun diyorum

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar