Connect with us

EĞİTİM

DOMANİÇ’TE KARİYER GÜNLERİ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Domaniç Hayme Ana Meslek Yüksekokulu‘nda “Kariyer Günleri“ etkinliğinde kapsamında üst düzey yöneticiler bilgi ve tecrübelerin öğrencilerle paylaştı.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda yürürlükte olan mevzuat, yeni gelişmeler ile iş sağlığı ve güvenliğinin önemi konusunda bilgiler veren Başol, 6331 sayı ile patron adına karar veren herkesin ortaya çıkan sorunlardan sorumlu olduğunu söyledi. Yönetim becerileri ve iyi yönetici nasıl olur konusunda bilgi, tecrübe ve düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Kütahya Martur A.Ş. Tekstil Operasyonlar Direktörü Salim Doğan, işletme olarak insan odaklılığı esas aldıklarını ifade ederek, “En büyük sermayemiz insan kaynağımızdır. Bir sistemden insanları çıkardığınız zaman hiçbir işe yaramaz. Onun için insan esas sermaye kaynağıdır” dedi. 600 kadın çalışan istihdam ettiklerini, Kütahya’da kadın istihdamına katkıları olduklarını, Kütahya’nın kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Salim Doğan, ürettikleri ürünler ve pazarları konusunda bilgiler vererek, yaptıkları işlerle Kütahya ve ülke için sorumluluklarının çok fazla olduğunu kaydetti. Öğrenmenin yaşı yok diyen Doğan, eğitimlerle kendilerini geliştirdiklerini kaydederek, daha iyi birey olmak, daha faydalı olmak, daha gelişmiş olmak için eğitimin önemli olduğunu ifade etti.

ÖZEL HAYATINDA BAŞARISIZ İNSANLARIN İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMA İHTİMALİ DÜŞÜK

İş hayatında başarının özel hayatla ilgili olduğunu söyleyen Doğan, “Özel hayatında başarısız insanların iş hayatında başarılı olma ihtimali düşük. Başarılı olmak için önce kendimizi iyi yönetmeliyiz. Başarıda aile hayatı çok önemli. Ülkemizde aile bağları çok yüksek. Bu başarıda çok önemli artı değer” şeklinde konuştu.

İYİ BİR YÖNETİCİ OLMAK İÇİN DÜRÜSTLÜK VE ADİL OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

“İyi bir yönetici olmak için dürüst ve adil olmak çok önemlidir” diyen Doğan, “Adil olmayan bir yöneticinin kitleleri arkasından götürmesi beklenemez” dedi. Adil olmak ile eşit davranmanın farklı şey olduğunu ifade eden Doğan, performansı yüksek biriyle düşük birine eşit davrnacağız diye aynı ücretleme de bulunursanız adil davranmış olmazsınız. Adil davranmazsanız, çalışanlarınızı motive edemezsiniz” dedi. İş hayatında toplantılarının ve zaman yönetiminin önemine de dikkat çeken Doğan, birçok kararların toplantılarda alındığını, planların toplantılar sonucunda yapıldığını, toplantılarla karşılıklı iletişimin kurulduğunu, karşılıklı sorunların, düşüncelerin paylaşıldığını ifade ederek, toplantı yapmayı ve toplantının önemini iyi öğreniniz dedi.

“BAŞARILAR BİZ RUHUYLA KAZANILIR”

Başarılar biz ruhuyla kazanıldığına işaret eden Doğan, “Başarılar, ekip olarak elde edilir. Onun için başarılar kazanıldığında bu başarı, benim başarım demeyiniz. Bu başarı bizim başarımız, ekip olarak biz başardık, deyiniz, “ben” i değil, bizi ön plana çıkarınız” dedi. Bir başarısızlık olduğunda başkalarını suçlamak yerine bunu ben yapamadım, bu benim eksikliğim dediğiniz zaman sorun çözülür. İğneyi kendinize, çuvaldızı başkasına batırın atasözümüz bunu en iyi ifade eder” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar