Connect with us

ALAADDİN UYGUN

ESKİ KONAKLAR

Kütahya aslında konaklar şehri olmalı, tarihi yapıya baktığımızda 59 mahallemizden 20 tanesi tarihi itibarı ile 700-800 yıla inen bir tarihçeye sahiptir ve bu 20 eski mahallenin içinde pek çok eski evler, eski konaklar vardır. Dağınıklık içinde bunların pek çoğu metruk hale gelmiştir.

Baktığımızda Germiyan sokak dışında kapsamlı bir çalışma yoktur ve bu yapıların dağınıklığı binaların çeşitli nedenlerle yıkıldığı, metruk hale geldiği görülmekte. Bu evlerin tarihi doku içinde ayakta kalmaya çalışanları var ve bunlar kurtarılmayı beklemekte. Çoğuda maalesef enkaz hali ile çökme tehlikesi ile karşı karşıya hem insanlara hemde çevreye zarar verecek konumdalar. İlimizdeki mevcut olan ve bu tarihi binalara sahip çıkması beklenen Anıtlar kurulu var fakat nedense Kütahya da Belediye ile ortak çalışma olmadığı için sıkıntılar var, aslında tüm bu 20 mahalle taranarak Kütahyanın SİT alanlarının ve bu evlerin envanteri yapılıp binaları ya yıkmak yada tadil etmek adına kapsamlı bir çalıma yapılması şarttır.

Bu binalar neden böyle , bazıları 100 yıllık, bazıları 200-300 yıllık . Yani 100 yaşın altı binaların çoğu tarihsel özellik taşımıyor metruk hali ile görüntü kirliliği ve insani tehlike oluşturmakta ya birinin başına çökecek yada tinercilerin elim tuzağına düşecek halde. Kurtarılması gerekenler ile yıkılması gerekenlerin bir envanteri olsa temizlik yaşanacak. Bu çalışma neden gecikiyor anlamak mümkün değil. Turizm açısından da sakatlık var, kullanımda olan bir tarihi binanın yanıbaşında etrafındaki metruk evler görüntü kirliliğine yol açarken ziyarete gelen turistlere de hoş olmayan görüntüler vermekte. İşte asıl mesele bu ya yıkmalı ya yeniden onarmalı

Peki neden böyle. Öncelikle bu binalar tek tapuluktan çıkmış, yüzyıllık miraslar nedeni ile bir, yada birkaç kişi yerine onlarca mirasçının malı olmuş. Hal böyle olunca binanın imtiyaz hakkı onlara ellilere bölünmüş mirasçı çok olunca kamulaştırmada yapılamıyor zorlanılıyor, yapılmaya kalkılsa biri izin vermeyince tıkanıyor. İşte bu nedenle yasal düzenleme yapılıp bu tip binaların kamulaştırma kapsamında değerlendirilme şart. Bir diğer çözüm ise bu tip binaların sahipleri tarafından sit projesi kapsamında değerlendirilip yeniden onarımına izin verilmeli, izin verilirken bina sahiplerine teşvikler verilip özendirilip yapımı sağlanmalıdır. Devlet aslında hibe desteği veriyor ama pek bilen yok yada çok mirasçılık nedeni ile tıkanıyor. Kültür ve tabiat varlıklarını koruma yasası çerçevesinde bu büyük fırsatın metruk binalar için kullanılması şarttır. Belediye ve Kurul bu konuda daha çok bilgiler vermelidir.

Aslında tarih turizmi içinde konakların yeri ve önemi büyüktür. Bunlar hayata dönse bir gelir kapısı olur ve turizme katkı yapar. Kütahya bu iş için biçilmiş kaftan. Belediye, Anıtlar kurulu Ve Kültür varlıklarını koruma kurulu mutlaka bu işe ciddi anlamda omuz verip bu kanayan yaraya çözüm bulmalılar, bizler basın olarak artık metruk ev haberi yapmayalım.

Günün sözü…Yumuşaklık ateşi söndürür, öfke ateşi körükler.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar