Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

BOROSİT BİZİM HAKKIMIZ

GÜNÜN SÖZÜ: Külfeti bize, nimetleri kime

Bor madenini artık dünyada bilmeyen kalmadı. Yine de kısaca özetleyeyim. Bor doğanın bizlere sunduğu çok önemli ve değerli madendir. Cam, seramik, tarım, deterjan, demir çelik, ilaç sanayinden tutunuz kullandığımız her üründe kullanılan BOR son yıllarda enerji sektöründe kullanıldığı gibi rezervleri tükenmekte olan petrole alternatif olarak araçlarda da kullanılmaktadır. Bordan elde edilen enerji otomobillerde kullanıldığı gibi harp sanayinde ince hafif zırh kaplamalarının yanında uzay araçlarında da yakıt olarak kullanılmaktadır.

Dünya Bor rezervlerinin % 70 i ülkemizde olup bununda % 80 i Kütahya’nın Emet ilçesindedir. 1958 yılından beri Emet’te Bor üretilirken daha sonra yüksek teknolojiye sahip dünyanın en son teknolojisine sahip Emet Bor işletmesinde uç ürün üretimi yapılmaktadır. Emet ilçesindeki Bor rezervi en az bin yıllık olduğu bilinen bir gerçektir.

Son yıllara kadar Bor’u ham madde veya yarı mamul işlenmiş olarak ihraç ettiğimiz madeni son yıllarda ülkemizde daha iyi bir şekilde işleyecek teknolojik çalışmalar sonucu daha iyi ve daha verimli kullanmaya başladık. Örnek olarak Bor enstitüsünün kurulması ve Bor organize sanayi ve ihtisas bölgesi kurulması çalışmaları. Bunlar sevindirici olaylardır.

BOROSİT için Ankara, Eskişehir ve Kütahya illeri düşünülmekteymiş. Bu organize sanayinin kurulması çok iyi olur. Artık Bor’u daha iyi işleyerek kullanmanın yanında ihracatta daha fazla gelir elde edilecektir. BOROSİT için sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetimizin de emir ve katkıları ile Kütahya ili Emet ilçesine kurulmasını arz ve talep ediyorum.

Yıl 2004 aylardan şubat ve tarih ayın 27 si. Dönemin başbakanı ve şimdi cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan Emet Borik asit fabrikasının açılışına onur vermişti. Konuşmalarında Bor’un önemini ifade ettikten sonra, Bor madenin yıllarca ucu fiyatlardan satıldığını altını çizmiş ve bugün açılışını yaptığımız Emet Borik asit fabrikası ile uç ürünler elde edileceğini ve bununla yetinmeyerek Bor madenin teknoloji ile özleştirilerek daha fazla alanda ve sektörde kullanılacağını söyleyerek Bor’a sahip çıktığını yedi düvele duyurmuştur.

Şimdi devletimiz cumhurbaşkanımızın emir ve direktifleri ile Bor organize sanayi kurmak üzere. Yer konusunda Ankara, Eskişehir ve Kütahya nın adı geçmektedir. Burada Bor madenin en zengin rezervi olan yerin yer Kütahya ilimizin Emet ilçesi olduğu gerçeği görülecek ve değerlendirilerek BOROSİB Emet’e kurulmasını gerekir.

Bu konuda Kütahya ilimizdeki başta iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma partisi il başkanlığı, diğer siyasi partilerimizin il başkanları, KUTSO, sivil toplum kuruluşları ve tüm Kütahya’lıların ve değerli millet vekillerimizin de BOROSİB i Kütahya ilimize kazandırmak için el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Haydi hayırlısı.

EMET’Lİ ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Emet ilçesi son yıllarda gerçekten çok kan kaybetmektedir. İlçeye yeni yatırımların ve iş sahalarının açılmaması sonucu ilçeden hızla göç yaşanmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Akparti ilçe başkanlığı geçen hafta öğretmenevinde geniş kapsamlı bir toplantı yaptı. İlçe sorunlarının ele alındığı toplantıda çözüm yolları da ele alındı. İyi bir toplantıydı. Katılımcılar konuştu. Akpartti ilçe başkanı avukat Mehmet Yağcıklı ve arkadaşları bunları not aldılar. Sanırım bu toplantı onların onların ellerini güçlendirir ve isteklerimizde gerçekleşir. Toplantı da Bor işçilerinin Tavşanlı ev Kütahya’ya servislerle gidip gelmeleri çok konuşulanıydı. Doğru 150 civarındaki Bor işçisi sosyal, sağlık, eğitim başta olmak üzere Emet’te mağdur olduklarından gidip geldiklerini savunmuşlar. Be kardeşim işe girerken Emet’te bunların olmadığını bilmiyor muydunuz. Sağlık, eğitim ve sosyal yaşamlar sadece size mi lazım. Bu ilçede yaşayanlar, sizin yarı paranıza köle gibi çalışan taşeron işçileri ne yapmalı? Bu servis olayı ileride ilçede çok baş ağrıtacaktır. Altını kalın çizgilerle çiziyorum. Çünkü bu olay ilçe ekonomisini de olumsuz etkiliyor. İşsiz gençler mırıldamaya başladılar. Bor işletmesinin de ilçe halkının taleplerini çok iyi değerlendirmeli diyorum.

Velhasıl Emet’li sorunlarının çözümü ve daha fazla göç vererek daha fazla an kaybetmemek için bir çıkış yolu arıyor.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar