BOMBA SALDIRISI VE TERÖRE KARŞI KORUNMA YOLLARI-3

16. Eve Geliş ve Çıkışlarda Davranış Şekli Tehlikeli bir durumla karşılaşmamak için nasıl davranılması gerektiği ile ilgili yönlendirmeyi açıklar.

Öneriler;
a) Eğer mümkünse kapı, zil ve posta kutusu üzerine isim yazılmamalıdır. Özellikle üst düzey yöneticiyseniz bu sizin deşifre olmanızı önleyecektir. b) Eğer posta kutusuna isim yazılması gerekiyorsa daire numarası yazılmamalıdır. c) Acil durumlarda ulaşabilmek için komşuları tanımakta yarar vardır. d) Özellikle geceleri eve gelişlerde daha dikkatli olunmalı, daire girişinde veya kapıda herhangi bir farklılık olup olmadığı kontrol edilmelidir. e) Elde gerektiğinde silah olarak kullanılabilecek bir şey taşınmalıdır (çanta, anahtarlık vb.), f) Merdiven girişlerindeki ışıklar yakılmalıdır.
Daireye gelindiğinde;
a) Eğer içeriye girildiğine dair belirtiler varsa, içeri girilmemelidir. Apartman derhal terk edilip yardım istenilmelidir. Yarı açık duran kapılarda Bubi Tuzağı ihtimaline karsı kontrol edilmeden açılmamalıdır. b) Eğer her şey yolundaysa içeri dikkatli girilmeli ve evdeki şartların normal olup olmadığı kontrol edilmelidir. c) Eğer her şey normalse kapı kilitlenip zincir takılmalıdır.
Kapı zili çaldığında;
a) Göz deliğinden bakarak gelen kişi tanınmaya çalışılmalıdır. b) Eğer gelen tanıdıksa, zincir çıkarılmadan kapı aralanmalı ve yanında başka kimselerin olmadığı tespit edilmelidir. c) Eğer bir teslimat veya teknisyen bekleniliyorsa, beklenilen kişi olup olmadığını kontrol için tanıtıcı kimlik istenilmelidir. d) Eğer kişi tanıdık değilse, kimliği ile ilgili sorular ve geliş nedeni sorulmalıdır. e) Eğer gelen kişiden beklenen cevaplar alınamıyorsa, gönderen firma ile temas kurulmalı ve kimliği teyit edilmelidir. f) Eğer ziyaretçinin kimliği doğrulanamıyorsa, ziyaretçiye gerçekten firma tarafından yollandığının nasıl kontrol edilebileceği sorulmalı, eğer kimlik doğrulanamıyorsa, kapı açılmamalıdır. g) Gerekirse, komşular aranıp, kapının önündeki kişinin kimliğinin sorgulaması rica edilebilir. h) Halen şüphe giderilemediyse, KAPI AÇILMAMALIDIR.
17. İçeri zorla girme teşebbüsü varsa;
Yapılacak ilk hareket polise haber vermek olmalıdır.
a) Dairedeki tüm kapılar kilitlenmelidir. b) Güvenlik odasına saklanmakta yarar vardır. (Tercihen yatak odası olmalıdır. Buradaki kapıya ekstra silindir kilit takılmış ve menteşeleri güçlendirilmiş olmalıdır.) c) Varsa megafon kullanarak yoksa bağırarak komşuların ya da kapıcının veya varsa güvenlik görevlilerinin yardıma çağırılması gerekir.
18.Evden çıkarken ve sokakta;
a) Göz deliği kullanılarak dışarısı kontrol edilmelidir. b) Merdiven ışıkları yakılmalıdır. c) Rutin değiştirilmeli. Ev her zaman aynı saatte terk edilmemelidir. d) Üzerinizde gereksiz kredi kartlarınızı ve paranızı taşımayınız, varsa çelik kasanıza yoksa güvenli bir yerde muhafaza ediniz. e) Çanta taşıyorsanız mümkün olduğunca çapraz olarak boynunuza asınız. Böylelikle kapkaç yöntemiyle kolaylıkla çalınamayacaktır. f) Issız yerlerde ve güvensiz bulduğunuz ortamlarda cep telefonunuzu kullanmamaya gayret gösteriniz. g) Altı lastik ayakkabı giymek rahatlıkla koşmanızı, düşmemenizi sağlayacaktır. h) Ummadığınız anlarda yanınıza sokulan birden fazla (adres sormak vs.) kişi tehlikeli olabileceğini unutmayınız. i) Kesik el başparmağı yan kesiciliğin kolay yapıldığını işaret eder. Bu tür eksik uzuv olan, etrafınızda dolaşan kişilere dikkat ediniz. j) Toplu tasıma araçlarında mümkün olduğunca sürücüye yakın olunuz, ayaktaysanız sırtınızın cama doğru olmasına dikkat ediniz. k) Emanet almayınız, dilencilerin yalvarışlarına kulak asmayınız ve duraksamayınız. l) Madde bağımlısı bir kişiyle karşılaştınız ve yalnızsanız direnemeyeceğinizi anladığınızda istediği küçük miktarda parayı veriniz. Asla onunla tartışmaya girmeyiniz. m) Basın ve yayın organlarından günlük haberleri izleyin/okuyunuz bu sizin bilinçlenmenizi sağlayacaktır. n) Hassas günler takip edilmeli (örneğin terör örgütlerinin yıldönümü vb.) böyle günlerde eyleme açık bölgelerde bulunulmamalı, gösteri ve eylemlere karşı dikkatli olunmalıdır. o) Sokakta yürürken elinizde silah olarak çanta, anahtarlık vb. gibi şeyler bulundurun. p) Kasıtla yapılan kaza, kavga, hasta, yaralı numaralarına karşı dikkatli olun ve iyice gözlemlemeden, olayın gerçek olup olmadığını anlamadan yardıma teşebbüs etmeyin. q) Sokakta tanımadığınız insanların çocuğunuzu sevmek üzere yanınıza yaklaşıp ilgi göstermesine izin vermeyin. Bunun bir taciz veya oyalama çabası olabileceğini unutmayın. r) Sokakta yürürken çantanızı trafik akışının ters istikametine asın, yola yakın olmamaya gayret gösterin. s) Şüpheli gördüğünüz paket, çanta, koli vb. şeylere asla müdahale etmeyin derhal polise haber verin. t) Banka ATM’lerinden para çekmeniz gerekiyorsa arkanızda sırada bekleyen kişilere dikkatle bakın, hareketlerini kontrol edin, o sırada tarafınıza yönlendirilen sorular dikkati dağıtma çabası olabilir, şüphe duyarsanız vazgeçin, başka bir yere gidin. u) Sokakta, lokantada tanımadığınız insanlardan gelen yiyecek ve içecek ikramlarını uygun bir mazeretle geri çevirin.


Web Tasarım: Arena Ajans