KÜTAHYA DA BALIKÇILIK

Suyu bol memleketim Kütahya da aslında BALIKÇILIK pek ala gelişebilir. Bu konuda yetkililerin ve Tarım il müdürlüğünün daha çok çaba göstermesi gerek.
Deniz balıklarında ibaret değil balık türleri en az deniz balıkları kadar önemli olan tatlı su balıkları vardır ve besleyicilik açısından hiç fark yoktur. Kütahya pazarlarında dolaşan deniz balıkları hem kalitesiz hemde pahalı oluşu nedeni ile halkımız balık yeme konusunda epey geride pahalılık konusu nedense bizde var, Ankara da 5 TL ye palamut satılırken bizde maalesef 10 tl. İşte bu nedenle bizim bir an önce tatlı su balıkçılığına yönelmemiz elzem.
Tatlı su balıkçılığı derken tatlı su balıklarının hepsi bizde yetişmeye müsait. Ayrıca kerevit, ıstakoz gibi ithale yönelik tatlı su hayvanları da hem besin kaynağı hemde gelir kaynağı olabilir. Bu konuda tarım il müdürlüğü müsait su kaynaklarına yumurta ve yavru bırakarak ve sayısınında çok tutarak katkı sağlayabilir. Halkımızın balık ihtiyacı kendi sularımızdan sağlanır hemde ucuz balık yeme şansımız olur.
Baktığımızda ilimizde su havzaları yönü ile oldukça zengindir ve bunların hepside doğal ve sürdürülebilir nitelikte. Ayrıca durgun su kaynakları da çoğalmaya başladı peş peşe yapılan göletler ile bu sayı katlandı hükümetin bu olumlu adımını bizlerde artıya döndürmek zorundayız. Nasıl mı ? kolay bu akan ve duran su kaynaklarını koruyup buralara balık yavruları, balık yumurtaları salarak başarılı oluruz. Tarım il müdürlüğü yapıyor ama bence yeterli değil daha çok yapmalı. Çünkü su konusunda zenginiz.
Merkezde iki büyük nimet var, Enne barajı ve Porsuk barajı. Bu iki büyük kaynağın zengin balık yatakları ile dolması demek hepimizin kazancı demektir. Porsuk kenarları yani suyun az olduğu bölümlerin bırakılan balıklarla olta balıkçılığına müsait olması ve devamındaki büyük Porsuk baraj havzasının da her türlü tatlı su balığına ev sahipliği yapması şart. Eskiden 10 kiloluk sazanlar çıkardı, hatta yayın balığı bile çıkmakta idi. Aynı şekilde kerevit için biçilmiş kaftan. Enne ve porsuktan başka ilimiz ilçelerinde de önemli su havzaları vardır. Tavşanlı Kuruçay, Gediz kaya boğazı, Domaniç suları, Simav gölcük dağı gölü gibi büyük ve önemli su havzalarına sahibiz. Bunların yanına yeni yapılan sulama göletlerini de eklersek alın size bol potansiyel Domaniç te bireysel üretilen Alabalık tesisleri mükemmel ve oldukça potansiyelli, bu tesislerin daha modern ve devlet destekli hale gelmesi ile büyük bir Pazar oluşacaktır. Hem halkımız balığa doyacak hemde işletmeler dolayısı ile ilimiz kazanacaktır.
Yapılacak şey basit ve masrafsız önemli olan bol suyu olan ilimizin sularına bolca balık yumurtası ve yavru balık bırakmak ve onları koruma altına alıp balıkçılık yapmak isteyenleri desteklemektir. Devlet olarak , devletimiz buna hazır burada yapılacak tek şey az masraflı kazanç kapısı olan balıkçılığı önemsemek.
Günün sözü…Bütün hastalıkların sebebi doyuncaya kadar yemektir.


Web Tasarım: Arena Ajans