KÜTAHYASPOR’UN HALİ

50’inci yıla profesyonel liglere dönerek başlayan ve Spor Toto 3.Lig’de oynayan Kütahyaspor, maalesef 15’inci hafta sonu itibarı ile sondan ikinci durumda. 15 haftada 14 puanla 18’inci sırada yer alan Kütahyaspor, geçen hafta evinde Gölcük’ten ağır bir yenilgi aldı. 4-0 maç sonucu ile hem taraftarı hüsrana uğrattı, hem de ligin dibine demir attı. Üstelik ligin 30 golle en çok gol yiyen takımıyız.

Sevindirici taraf ise düşme hattı ile ilk beş arasında 7 puanlık fark var ve bu 7 puan telafi edilirse üstlere çıkmak mümkün, ama ne bu kadroyla ne bu yönetimle olmaz bu iş. İkinci yarı için mutlaka takviye şart. Hem de kaleciden defansa, orta sahaya, forvete çok takviye lazım. Sezona başlarken maalesef yanlış planlama ile bir sürü transfer yapıldı. Bu transferlerin hiç biri nokta değildi ve alınmış olmak için alınan oyunculardı. Üstelik krizde kadro dışı bırakılan topçular da en iyileri olunca düşüş kaçınılmaz oldu. Neydi kriz? Tabii ki ekonomikti. Yönetim mali zafiyeti giderecek adımlar atamayınca, belediye gereken ilgiyi göstermeyince bu iş patlak verdi. Takımın koordinatörlüğüne getirilen Hüsnü Ordu doğru tercih ama ekonomik sorun onun da elini bağladı. Para sorunu yok deseler de sonuç ortada. Yani yönetim zafiyeti var. Üstelik takımın sezon başındaki hatalarına ortak olmaları ve işten anlayanları dışlayıp tek adamlığın kaprisine bırakılan ortamda Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli oldu. Ne yapılmalıydı yönetimde? Futbolun özünden anlayan kişiler yok edilince, geçen sene başarılı olan kadro bozulunca ve iskeleti olmayan takıma abuk sabuk transferler yapılınca sonuç bu oldu.

Tabii geç kalınmış değil, bu takım düşmez umarım. İkinci yarı aklı başında işler yaparak bu kötü gidişe son veririz. Nokta transferler yaparak bu iş çözülür. Tabii şu durumda maddi sıkıntısı olan kulübün yapacağı transferlere kaynak bulması sorunu çözülürse. Bunun için de belediyenin işin içine daha fazla girmesi, Hüsnü Bey’in deneyimlerini maddi manevi kullanması ile ve de yönetimin yenilenmesi şartı ile başarı olur. Organizesi eksik takımın organizesinde yönetime mutlaka futboldan anlayanların girmesi ve bu kişilerin önerilerinin ciddiye alınması lazım. Maalesef edindiğim izlenimler futboldan anlayan birkaç kişinin sözlerinin ciddiye alınmaması sorununu gördüm. Organize işler ile çözülecek konuların mutlaka geniş katılımlı ve bu işten anlayanların toplantıya çağrılıp önerilerinin alınması ve dinlenmesi şart. Fikir alışverişi önemli derken tüm şehrinde kenetlenip yönetime destek vermesi şarttır. Gerek taraftar gerekse STK’lar takıma sahip çıkarsa bu iş başarılır.

Artık kötü gidişe dur deme zamanı geldi de geçiyor. Bunun ilk ayağı da ara transferler ve güçlü bir yönetimdir. Taraftarın yüreğine su serpilip kötü durumun bertaraf edilmesi adına, Sayın reisimizin bu işe el atması elzem. Yönetim iyi niyetli olabilir ama futboldan anlaması lazım hele profesyonel ligleri iyi bilmesi lazım. Şimdi kenetlenme zamanı diyorum. Levent Saltuk hocanın güzel bir sözü ile bitireyim. Uçurtmalar rüzgârın kuvveti ile değil, o kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.

GÜNÜN SÖZÜ… Sürü terse dönerse, sondakiler baş olur.


Web Tasarım: Arena Ajans