TARIM OSB. HAZIR

Organize sanayi Bölgesi sadece sanayi ürünlerine yönelik değil, Tarımın da OSB var. Bu konuda Kütahya Organize snayi konusunda komşu illere göre hem geri hemde geç kalınan konumda şu anda ilimizde 3 OSB var bunların ilki Faal durumda ve 100 den fazla işyerine ev sahipliği yapmakta. 2.nci OSB ise henüz yeni ve yeni yeni kıpırdanmaya başladı. Alayunt civarı ile Azot fabrikası arkasında 3.ncü ise proje safhasında. Bu durumun aslında özel sektörün ilimizde yeni gelişmesine işaret. Kalkınan illere baktığımızda hep özel sektör ve Osb ler ile kalkınmışlar.

Benim bu gün asıl değineceğim konu ise Kütahya daki TARIM potansiyeli ve Kütahya nın tarım yönünden oldukça iyi durumda olması gerekirken tarımla kalkınamaması konusu.

İlimizde tarım denince sadece ekip biçmek akla gelmemeli. Buna bağlı Hayvancılık, kümes hayvancılığı, Balıkçılık, Ormancılık gibi tarıma dayalı yan kollarda akla gelmeli, Yani bu çeşni içinde ilimiz o kadar büyük bir potansiyele dayalı ki, bu bollukta yokluk çekmek üzücü. Hep bireysel tarım yapılmakta, organize yani toplu yada kurumsal şekilde tarım yapan bir el sayısı bile değil. Bireysel tarımın elbette bireysel faydası var, kişisel kazançlar yerine hem toplu hemde daha fazla kazandıran unsurunu keşfetmek zorundayız ki hem kişiler hem ilimiz kazansın.

Toplu tarıma yönelmek lazım derken toplu tarımın işletmeler bazında yapılması demek hem üreticinin mahsullerinin derli toplu alımı demek, hemde üretime dönmesi demek. Düşünün ki, buğdaylar tıpkı Ofis gibi tek elde toplansa ve bunların UN haline fabrikasyon dönüşmesi ile toplu satış ve karlılık ve Pazar sorununu ortadan kaldırması güzel olmazmı, Şeker fabrikası gibi bir kuruluş olsa pancarlar daha fazla değerlenmezmi, Entegre et tesisi olsa hayvancılık daha iyi Pazar bulmazmı. Meyveler meyve suyu fabrikasına gitse, Unlar bisküvi fabrikasında bisküvi olsa. Benzeri örnekler çoğalır, burada aslolan tarım işletmelerinin kurulması ve tarım tesislerinin çoğalmasıdır. Çitçiler bu sayede ürettikleri ürünleri daha kolay ve karlı şekilde satmış olacak iki tarafta kazanacak. Ticaret borsası ve Tarım il müdürlüğü bu işi önemseyip sahip çıkmalı teşvikler vermelidir.

İşte bunun için TARIM OSB si kurulmalıdır ilimizde , bu sayede kalkınmak içten bile değil, hemde bu işletmelerim ilimize katkısı kadar işsizliğede çare olacaktır. Bu iş için yani tarım organize sanayi bölgesi için yerimiz hazır. Nasıl mı ? Eski hava alanı sahası, yani KIRGILLI mahallesi bu iş için hazır durumda. Kümaş ın arkasındaki alan hava alanı olacak diye kamulaştı ve pek çok arazi devlete geçti. Şu anda orada birkaç bireysel tesisde oluştu Devasa bir alan ve bu alan Tarıma dayalı OSB olmalıdır. Alt yapı hazır durumda ve devlet eli ile buraya tarım yatırımcıları yönlendirilirse mükemmel bir iş yapmış oluruz. Kazanan hem çiftçiler olur hemde Kütahya.

Günün sözü… İyi söz söyleyenler herkesten çok okuyanlardır.

 

 

 


Web Tasarım: Arena Ajans