Connect with us

ASAYİŞ

TALEBE YURDUNDA KOPAN KOLA 1 MİLYONLUK TAZMİNAT

Kütahya’da geçen yıl, ziyaretine gittiği ağabeyi 16 yaşındaki Serkan Ekşi’nin kaldığı Özel İkizhöyük Talebe Yurdu mutfağında elini kıyma makinesine kaptıran ve sağ kolu dirseğin altından kesilen 13 yaşındaki Nurettin Ekşi için, yurt yönetimi ve sahiplerine karşı 1 milyon 30 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Olay 22 Ağustos 2015 tarihinde Kütahya’nın merkeze bağlı İkizhöyük Köyü’nde ortaöğretim öğrencilerinin kaldığı Özel İkizhöyük Talebe Yurdu’nda meydana geldi. O tarihinde 12 yaşında olan Nurettin Ekşi, yurtta kalan ağabeyi Serkan Ekşi’yi ziyarete gitti. İddialara göre iki kardeş yurttan dışarı çıkmak için yurt müdürü M.K’den izin istedi. Müdür Kalkan da, yurttaki işlerin bitirilmesini isteyerek iki kardeşi mutfağa gönderdi. Ağabey Serkan Ekşi bulaşık yıkarken, yurdun aşçısı B.D’de Nurettin Ekşi’den etleri kıyma makinasına koymasını istedi. Nurettin Ekşi etleri koyarken sağ elini kıyma makinesine kaptırdı. Kıyma makinesiyle birlikte hastaneye götürülen Nurettin’in sağ kolu dirseğinin altından kesildi.

MÜDÜR VE AŞÇIYA DAVA

Olayın ardından yurt müdürü M.K ile aşçı B.D hakkında ‘taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan Kütahya 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcılık iddianamesinde ‘Şüphelilerin henüz 12 yaşında olan mağduru yurtta çalıştırmaları, yine mağdurdan kıyma makinesiyle et çektirmelerini istemeleri nedeni ile bilinçli taksirle hareket ettikleri, zira bu yaştaki bir çocuğun elini et makinesine kaptırabileceğini öngörmelerine rağmen, gerekli tedbiri almadan atılı suçu işledikleri anlaşıldığından’ ifadelerine yer verildi. 4 Ocak’ta mahkemenin olay yerinde keşifte bulunacağı belirtildi. Ceza davasının yanı sıra Ekşi ailesi, avukatları Suat Özcan aracılığıyla, yurt yetkilileri hakkında Kütahya 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Nurettin Ekşi’nin kopan kolu için 1 milyon 30 bin lira maddi ve manevi tazminat davası açtı.

“ELİMİ TEKRAR GERİ GETİREBİLECEKLER Mİ?”

Konuyla ilgili olarak konuşan kolu kopan Nurettin Ekşi, olayı anlatarak şunları söyledi; “Ben abimin yanına gitmiştim, izin almak için yurda vardım. Abimle birlikte müdürün yanına izin almaya çıkmıştık. İşler var dediler, abimle kesimhaneye gittik. Etleri sardık sonra etleri yemekhanenin kıyma çekilme bölümüne taşıdık. Etleri sardıktan sonra tekrar gittik müdüre izin almaya bizi tekrar aşçının yanına gönderdi, başka işleri varsa size yaptırsın dedi. Aşağıya yeniden indik. Aşçı kıyma makinasının yanına etleri doldurmuş makinanın yanındaydı. ‘Sen çeker misin’ dedi ben bir şey demedim. ‘Hadi çek madem’ dedi. Ben de çekmeye başladım. Elimle çektim tokmak da yoktu. Elimi tekrar geri getirebileceklerse getirsinler başka bir şey demiyorum” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar