BELEDİYE BAŞKANI KAMİL SARAÇOĞLU KRİZ OLAN KİTAP İÇİN CEVAP VERDİ : “BİZ BASMADIK Kİ KONUŞALIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in TBMM’ne taşıdığı Kütahya Belediyesinin evlenen çiftlere verdiği ‘Evlilik ve Aile Hayatı’ kitabı gündem konusu oldu. Belediye Başkanı Saraçoğlu kitabı kendilerinin basmadıklarını, devlet izni ile basılan bir kitabı dağıttıklarını söyleyerek kendilerini savundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in taşıdığı ve içeriğinde kadını aşağılayan ifadelerin yer aldığı Hasan Çalışkan’ın yazdığı “Evlilik ve Aile Hayatı” kitabı Kütahya Belediyesi yeni evlenen çiftlere dağıtıyor. Milletvekili Hürriyet’in meclis kürsüsünden dile getirdiği kitap ve içeriği ile Kütahya Belediyesi bir anda Türkiye gündemine oturdu. Kitap içeriğinde evlilik ve kadını ikinci sınıf vatandaş gibi gösteren ifadelerin yer aldığını ve kadının aşağılandığını ifade eden Hürriyet, Kütahya Belediyesine ve bu zihniyete tepki gösterdi. Diğer taraftan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, kitabı kendilerinin basmadığını devletin onayı ile basılan bir kitabı satın alıp dağıttıklarını söyledi. Saraçoğlu ” bahsi geçen kitap 400 sayfalık bir kitaptır. Kitabın yazarı Türkiye’de köşe yazarlığı yapan ve kitapları kitapçılarda satılan Hasan Çalışkan’dır. Bu kitap Türkiye Cumhuriyeti devletinden izin alınarak basılan bir kitaptır. Sakıncalı bir durum ve içerik olsa zaten devlet kitabın basılmasına izin vermezdi. Kitaptaki görüşler, Kütahya Belediyesinin ya da bizim şahsi görüşlerimiz değil, İslam’ın görüşleridir. Biz bu kitabı Kütahya’daki bir kitapevinden satın aldık ve üç yıldan buyana yeni evlenen çiftlere dağıtıyoruz. Dağıttığımız bir el broşürü ya da kitapçık olsa ve bizim görüşlerimizi yazsa yapılan eleştirileri kabul edebiliriz. Ancak kitabı biz yazdırmadık ve biz bastırmadık. Devletin basım izni verdiği kitabı satın alarak dağıttık. Bizim bu duruma alınacak bir durumumuz yok” ifadelerini kullandı.

Kütahya Belediyesi, Refah Partili Süleyman Canan’ın belediye başkanlığı döneminde dağıtılan “Evlilik Rehberi” kitabı ve içeriği ile yine Türkiye gündemine kadına karşı yapılan bazı ifadeler ile gelmişti.


Web Tasarım: Arena Ajans