BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN TAŞERONU – TAK

Kürdistan Özgürlük Şahinleri Kürtçe :Teyrêbazên Azadiya Kurdistan, (TAK), Liderliğini Bahoz Erdal olarak tahmin edilmektedir, altyapısı 1993 yılında oluşturulan, fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye’nin metropollerinde, turistik bölgelerinde sivillere, askeri hedeflere karşı bombalı saldırı, intihar saldırısı, sabotaj ve kundaklama türünde stratejik ve sansasyonel eylemler düzenleyen yasadışı silahlı örgüt. Halk Savunma Güçleri’ni (HPG) yetersiz bulup “pasifist” olarak eleştirdiklerini belirten TAK örgütü, PKK’yı “daha aktif” bir faaliyete çağırmaktadır. Yaptıkları bir açıklamada Türkiye’nin her yerinde bomba patlatabileceklerini, suikast ve yakma eylemlerine girişeceklerini ifade etmişlerdir. Hiçbir kural tanımayacaklarını belirten TAK, Türkiye’yi “beter bir yer hale getirmekle” tehdit etmektedir. TAK, bir açıklamasında örgüt olarak hiçbir kimseye ve hiçbir yere bağlı olmadıklarını ileri sürmüş ve kendilerini yapı olarak “fedai bir güç” olarak nitelemiştir. Öncelikli hedeflerini ise “Askeri bürokrasi”, “ekonomi” ve “turizm” şekilde sıralamışlardır.[

Terör Örgütü Olarak Tanınması Kürdistan Özgürlük Şahinleri, 2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı terör örgütleri listesinde yer almaktadır. 2006 yılında Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleri listesine dahil edildi. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin terörist organizasyonlar listesinde bulunmaktadır.

Saldırıları *2005 Kuşadası saldırıları :16 Temmuz 2005’te Kuşadası’nda bir otobüsün patlatılması sonucu 3’ü Türk 2’si turist 5 kişi hayatını kaybetmış, 20 kişi yaralanmıştır. *5 Nisan 2006’da Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul temsilciğine saldırı gerçekleştirilmiştir.

*28 Nisan 2006’da Marmaris’te bir oteldeki saldırılarında 2 kişi hayatını kaybetti. *28 Ağustos 2006’da Antalya’da saldırı düzenlemiş ve çok sayıda kişi yaralanmış, 4 kişi hayatını kaybetti.

*22 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen, İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinin Halkalı mahallesinde askerî personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen ve dört asker, bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan eylemi üstlenmiştir. *2010 İstanbul saldırısı: 31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim’de 32 kişinin yaralanması olayını, olaydan 4 gün geçtikten sonra üstlenmiştir. 20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlenmişlerdir. *Sabiha Gökçen Havalimanı saldırısı :23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan, 1 kişinin hayatını kaybettiği ve 1 kişinin yaralandığı havan topu saldırısını dört gün sonra üstlenmiştir. *Şubat 2016 Ankara saldırısı: 17 Şubat 2016 günü Ankara Kızılay’da askeri servis aracına bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiştir. TAK, Olaydan 2 gün sonra saldırıyı üstlenmiştir. Bununla birlikte olayın TAK tarafından yapılmadığına dair iddialar da mevcuttur. Buna göre TAK, YPG üzerindeki dikkatleri dağıtmak için bombacının fotoğrafını bir sivilin fotoğrafından montajladığı iddia edildi.[19] Daha sonra TAK yeni fotoğraflar yayınlanarak montaj iddialarını yalanladı. *Mart 2016 Ankara Saldırısı: 13 Mart 2016 günü Ankara Kızılay’da bir otobüs durağında bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, saldırıda 37 kişi hayatını kaybetmiştir. TAK, saldırıyı olaydan 4 gün sonra üstlenmiştir. *2016 Bursa saldırısı: 27 Nisan 2016’da Bursa Ulu Camii yakınında düzenlenen intihar saldırısını 1 Mayıs 2016’da üstlendi. *2016 Vezneciler saldırısı: 7 Haziran 2016’da İstanbul’un Fatih ilçesinin Vezneciler semtinde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 5’i polis memuru, 6’sı sivil olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı. TAK saldırıyı üç gün sonra üstlendi. *6 Ekim 2016’da İstanbul’un Bahçelievler ilçesinin Yenibosna semtinde bomba yüklü motosiklet ile düzenlenen saldırıda 10 sivil yaralandı. TAK saldırıyı bir gün sonra üstlenerek, saldırının PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 6 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılmasına atfen gerçekleştirildiğini ve saldırılarının metropoller başta olmak üzere farklı kentlerde süreceğini açıkladı. *24 Kasım 2016’da Adana Valiliği binasına bombalı araç ile düzenlenen saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti, 33 kişi yaralandı. 29 Kasım 2016’da, TAK saldırıyı üstlendiğini açıkladı. *2016 Beşiktaş saldırıları: 10 Aralık 2016’da saat 22.30 sıralarında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde düzenlenen çifte saldırı sonucu 30 emniyet görevlisi ve 8 sivil hayatını kaybetti, 166 kişi yaralandı. Bir gün sonra TAK saldırıların sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı. Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir.

TAK ÖRGÜTÜ

TAK terör örgütü (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) son zamanlarda yaptığı bombalı saldırılarla PKK terörüne destek veren bir örgüttür. Adı Pek duyulmayan terör örgütü “Tak” En son İstanbul’da askeri otobüsündeki patlamayı üstlenmişti. PKK’nin 2003 yılındaki kurulan TAK, PKK içerisinde faaliyet göstermesine rağmen, tamamen bağımsız bir yapı gibi gösterildi. Kürdistan Özgürlük Şahinleri adıyla bilinen ve yaptığı eylemler PKK tarafından

üslenilmeyen bu terör oluşumlarının fikir babası ve onay mercii, Cemil Bayik ve Duran Kalkan olduğu bilinmektedir. Haftalık Focus dergisinin 30 Mayıs 2006 tarihli nüshasında Susanne Gusten imzasıyla yayınlanan bir haberde örgütün PKK ile bağlantısı hakkında bilgi verilmiştir. TAK kanlı bir terör örgütüdür. Nisan ayında Bakırköy’de 31 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının sorumluluğunu TAK üstlenmiştir. Gecen yıl Kuşadası ve Çeşme’de düzenlediği ve bir polisin yanı sıra beş turistin hayatini kaybettiği, toplam 34 kişinin yaralandığı bombalı saldırılarıda TAK üstlenmiştir. Abdullah Öcalan’a duyulan bağlılığa ilişkin söylemleri vardır. PKK her ne kadar bu örgütle bağlantısı olmadığını iddia etse de sadece kafaları karıştırmaktan öteye geçememişlerdir. Yakalanan TAK örgütü eylemcileri, PKK tarafından eğitildiğini itiraf etmişlerdir. Avrupalıların PKK’ya duyduğu sempatinin kaybolmasını için kurulan yandan çarklı bir örgüttür. Emir ve komuta PKK’dan gelmektedir. TAK bombacılarını kim eğitiyor? Şehir eylemleri yapan Kürdistan Özgürlük Şahinleri’nin (TAK) İstanbul ve İzmir’de PKK itirafçıları tarafından eğitildiği ileri sürülüyor. TAK (Teyrenbaze Azadiya Kürdistan-TAK) tehditler savurarak korku salıyor. Bombalı eylemlerle de bu korkuyu pekiştiriyor. 2004′te kurulduğunu ilân eden ve kendine kısaca TAK adını veren bu terör örgütü, ilk defa Çeşme ve Kuşadası’ndaki patlamalarla gündeme geldi. P TAK’ın yeni üyeleri daha çok üniversite öğrencileri ve bayanlardan oluştuğu belirtiliyor. Her teröristin, hem görev hem de uzmanlık alanı var. Kimi suikast kimi de bomba düzeneği hazırlama ve patlatma konusunda profesyonel eğitim alıyor. Diyarbakır Savcılığı’nın soruşturma dosyasına göre, Kandil Dağı’nda bulunan PKK kampında bomba eğitimi alan yaklaşık 400 terörist, TAK’ı oluşturmuştur. TAK’ın başında PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin de yöneticisi olan Dr.Bahoz Erdal kod adlı Feyman Hüseyin olduğu iddia ediliyor. PKK’nın yayın organı Mezopotamya Haber Ajansı’na (29 Haziran 2005) konuşan TAK sorumlusu; “Bizim için önemli olan hedeflerimizdir. Orada sivil mi olur, asker mi olur, bürokrat mı olur, sivil gruplar mı olur, bizim için fark etmiyor.” TAK’ın, PKK’dan ayrılan bir grup değil, terörist PKK’nın bizzat kendisi olduğu kesindir. Bir yandan, çeşitli paravan örgütlerin arkasına sığınarak terör saldırı ve sabotajları gerçekleştiriyor, diğer taraftan barış çağrıları yapıyor. İnsanlık suçu işleyen PKK, TAK silahlı –kanlı örgütü kurarak bundan kurtulacağını ve Avrupa’ya yaranacağını sanıyor. İki yüzlü şeytanlar ve insanlık düşmanları tarafından işlenen son toplu cinayetleri de üstlenerek bir kez daha insan olmadıklarını göstermiş bulunmaktadırlar. İstanbul Beşiktaş katliamını bir eser olar gören zihniyetin insanlıkla bağdaşır bir yanlarının bulunması mümkün olamaz.


Web Tasarım: Arena Ajans