KİTAP TARTIŞMASINA DİYANET İŞLERİ BAŞKANI NOKTAYI KOYDU: “ALİM OLMADAN KONUŞMAYIN”

“YANLIŞ GELENEKLERİN DİN HALİNE GELMESİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kütahya Belediyesinin, tartışma konusu olan, evlenen çiftlere dağıttığı kitabı kendisinin de incelediğini söyledi. Görmez, “bu gibi kitapları dağıtacaksanız bize sorun” dedi.

Kitabın içeriğinde tartışma konusu olan hususların tamamının, yanlış geleneklerin din haline gelmesinden kaynaklandığını anlatan Görmez, geleneklerdeki kadın tasavvurunun, İslam’ın yeryüzünde bütün insanlara kazandırmak istediği kadın tasavvurundan uzak olduğunu vurguladı. Görmez, yerel yönetimler ve kamu hizmeti yapanlara çağrıda bulunarak, “Lütfen eğer topluma dini kitaplar dağıtacaksanız, sizin ülkenizde Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurum var. Din İşleri Yüksek Kurulu gibi bir müessese var. O kitapları mutlaka bize gönderin. Biz inceleyelim. Yanlışlarla, doğruları birbirinden ayırt etsinler. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun süzgecinden geçmiş kitapları dağıtın.” dedi. Evlenen bütün vatandaşlara bir aile seti hediye etmek istediklerini bildiren Görmez, yerel yönetimlerin de bu hizmeti verebileceğini ancak dini bir kitabı dağıtacakları zaman Diyanete başvurmaları gerektiğini belirtti.

“ALİM OLMADAN KONUŞMAYINIZ”

Çocuk yaşta evlilik konusunun toplumun gündeminden çıkarılması gerektiğine işaret eden Görmez, çalıştaya katılan din görevlilerine şu çağrıda bulundu:

“Hepinizden istirham ediyorum, gittiğiniz bütün illerde, toplantılarda bunu açıkça yüksek sesle ifade edin, ‘Eş olma kararını verme yaşına gelmeden, anne olma yaşına gelmeden, iradesini yok sayarak, anne baba dahi olsanız, sağlıklı bir aile kuracak yaşa gelmeyen hiçbir kız çocuğunu evlendiremezsiniz.”

Osmanlı Aile Nizamnamesi’ni örnek gösteren Görmez, o dönem bütün alimlerin ittifakıyla 18 yaşından önce kız çocuklarının evlendirilmesini yasaklayan kanunların çıkarıldığını söyledi. Bunların cumhuriyet döneminden önce yapıldığına dikkati çeken Görmez, “Bunlar yapılırken, İslam hukuku yok sayılarak yapılmadı. İslam hukukunun temel gayeleri dikkate alınarak bu düzenlemeler yapıldı.” dedi.

Rivayetlere takılarak toplumun yanlış bilgilendirilmemesini isteyen Görmez, “Televizyonlardan, radyolardan insanları din adına bilgilendirenlerden, bütün insanlardan istirham ediyorum, alim olmadan konuşmayınız. Din adına toplumu bilgilendiren insanlar alim olsunlar. Kitaplardan bir iki rivayeti görüp konuşmaya başlamasınlar.” uyarısını yaptı.


Web Tasarım: Arena Ajans