Connect with us

HABERLER

SARAÇOĞLU:HAYVAN BARINAĞI İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

hayvanOlumsuz görüntülerle ilgili olarak hayvan Barınağında Basın Mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Saraçoğlu:” Geçen Cuma günü maalesef barınağımızda istemediğimiz bir olayla karşılaştık. Öncelikle bununla ilgili gerekli arkadaşlarımız konusunda Kütahya Belediyesi olarak hemen bu sabah soruşturmayı başlattık. Bunun bilinmesini istiyorum.”dedi
Saraçoğlu:”Biz Kütahya Belediyesi olarak Bakımevimizde, 2 Veteriner Hekim, 1 Veteriner Teknikeri, 8 personel görev almaktadır. Bakımevimizin kapasitesi; 350 köpek için açık-kapalı alan, 100 köpek barınacak şekilde doğal yaşam alanından oluşmaktadır. Barınağımızda gün içerisinde kuru mama ile hayvanlarımızı besliyoruz. Bazı zamanlarda yiyecek artıkları veriyoruz Barınağımızın dışında sokak hayvanları için mücavir alan sınırları içerisinde toplam 33 ADET Beslenme Odağı bulunmaktadır.
Bu beslenme odaklarından 9 adedi şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehir Merkezinde bulunan beslenme alanlarına her gün Belediyemiz vasıtasıyla Kuru Mama ve yiyecek artıkları, ekmek bırakılmaktadır. Diğer alanlara haftada 3 gün yiyecek artığı ve kuru mama bırakmaktaydık. Bugün itibariyle Hayvanları Koruma Kurulu kararıyla her gün hayvanların beslenmesi için odaklara yiyecek artığı ve mama bırakılacaktır.
2014 yılından bu yana MİNİK ELLER BARINAKTA PROJESİ kapsamında 987 öğrencimizi barınakta misafir edip, onlara hayvan sevgisi ve sahiplendirme duygusu kazandırmaya çalışıyoruz. Sadece 2016 yılında sahiplendirilen hayvan sayısı 1140 adettir. 2016 yılında barınağımızda kısırlaştırma işlemi yapılan hayvan sayısı 360tır. 2016 yılında veteriner hekimlerimiz tarafından aşılanan hayvan sayısı 1635tir.
Biz göreve geldiğimiz günden itibaren nasıl ki hemşerilerimizin sosyal refahını artırmak için gayret gösteriyorsak, nasıl ki daha yaşanılabilir bir Kütahya inşa etmek için çabalıyorsak, aynı şekilde şehrimizin sokaklarındaki kediyi, köpeği, kuşları da unutmadık. Hepinizin de malumudur, göreve geldiğimiz ilk günlerde ilk icraatlarımızdan biri şehir merkezi civarındaki ağaçlara kuş yuvaları koymak olmuştur.
Bu dönemde sokak hayvanları ve barınağımızla alakalı hep daha fazla bütçe oluşturarak yatırımlar yapmaya gayret gösteriyoruz. Yaklaşık 10 gün önce mevcut barınağımızı daha da büyütmek ve modern bir hale getirmek için bir yapım ihalesi gerçekleştirdik.
Yeni Proje Kapsamında; Bakımevinde yabani kuşların rehabilitasyonu amacıyla uçuş imkanlarının olacağı uzunluk ve yükseklikte fileli doğal alanlar oluşturacağız. Anne ve yavru kediler için geniş sosyal alanlı olacak şekilde; doğal yaşam alanı oluşturacağız. Rehabilitasyon yapılan köpekler için doğal mağaraların olduğu yaşam alanları, Hasta ve yaralı hayvanlar için yeni barınaklar oluşturulmaktadır. Minik Eller Barınakta projesi kapsamında barınağı ziyaret eden öğrencilerimiz için açık Amfi alanı oluşturarak eğitimler düzenleyeceğiz.
Yine bu kapsamda eğitimler amacıyla yaklaşık 50 kişilik kapalı Amfi ve görsel yayın imkânlarının bulunduğu bir alan oluşturacağız. Yine bu kapsamda Ameliyathaneyi yenileme ve genişletme çalışmaları, ayrıca hospitalizasyon odası(müşahede odası) oluşturulacaktır.
Kütahyalı hemşehrilerimizden de sokak hayvanları konusunda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Burada duyarlı hayvansever vatandaşlarımız var. Bu hayvan sevgisini toplumun her kesimine kazandırmamız gerekiyor. Çocuklarımıza şimdiden itibaren hayvan sevgisini aşılamamız lazım. Bu hayvanların tel çitler ardında durması bizleri de rahatsız ediyor. Bu hayvanların hepsinin birer sahibi olmalı. Herkes birer hayvan sahiplense Kütahyamızda barınaklarda sokak hayvanı kalmaz. Daha önce de söylediğimiz gibi 2016ya kadar toplam 1140 tane hayvan sahiplendirdik ve bunu çoğaltmamız gerekiyor. Bunu sadece belediye ekibiyle değil siz hayvansever vatandaşlarımızla ortak çalışarak gerçekleştirmemiz lazım. Bu hayvanların sahipleri olursa sorunun büyük bir kısmını hep birlikte halletmiş oluruz. Bu arada hayvanlarımızın aşılanmasıyla ilgili kısırlaştırılmasıyla ilgili işlemlere veteriner hekimlerimiz devam ediyor. Göreve geldiğimiz ilk aylarında kuşlarımızın yuvaya sahip olması konusunda çınar ağaçlarına kuş yuvaları yaptık ve bu yuvalar Türkiyede haber oldu. Bunun gibi projeleriniz fikirleriniz varsa bize getirdiğiniz takdirde Kütahya Belediyesi olarak uygulamaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum. Çocuklarımızın sadece parklarda bahçelerde değil hayvan barınaklarında da zaman geçirebileceği barınak projelerimiz devam ediyor. Belediye olarak bundan sonra bu tür talihsiz durumların yaşanmaması için gerekli olan herşeyi yapacağımızın da altını çiziyoruz. Sorumlu arkadaşlarla ilgili soruşturmanın da bu sabah itibariyle başlatıldığının bilinmesini istiyorum.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar