EKONOMİ BOZUK MU

Neden bozuk mu diye soruyorum çünkü hükümet kriz lafını kabul etmiyor bazen de küresel deyip atlatacağız diyor da ondan bu başlığı attım.
Tamam atlatırız ne badireler atlattık ama bu seferki kısa vade değil ve mağdurları çok. Eskiden mağdur sayısı azdı ve bazı kesimleri vurmuştu ama bu seferki tepeden tırnağa zenginden fakire herkesi vuruyor. Bakınız bazı hükümet üyeleride ve başbakan da bunu kabullenmek zorunda kalıp piyasaları canlandırmak adına önlemler paketleri açıklamaya başladı. Evet önlemler paketi lazım hatta CAN SUYU lazım piyasalara.
Bu seferki kriz iş dünyası ile kobiler ve küçük esnafları vurdu. Şu anda ücretliler sıkıntıda ama zorda değil, neden çünkü kamuda çalışanların maaşları her ay hesaba yatıyor, yani bir garantileri var ve ayağını yorganına göre uzatırsa ertesi ayı getiriyor. Ama ya kobi ler, esnaflar, hatta sanayiciler öylemi. Dolar tepetaklak olmuş, çekler senetler dönüyor imalat durmuş, mal satamıyor satsada parasını tahsil edemiyor, esnaf ise hakeza kirasını, sgk sını, maliyesini ödeyemez hale gelmiş siftahsız dükkan kapatırken bırakın ayı, ertesi günü bile kurtarma derdinde. Yani en mağdurlar bu durumda ücretle çalışanlar ise aylığını biliyor. Açılmazsa ertesi ayı garanti ama ya diğerleri böylemi . Damdan düşenin halini damdan düşen anlar diyen Demirel e hak vermemek eldemi.
Sevgi yolu Cumhuriyet caddesinde gezinirken vitrinlere bakıyoruz ama o vitrinleri çoğunda satılık yazısı devren kiralık yazısı var. Bu durumda esnaf böyle iken ekonomi iyi demek kimin yararına olurki. Dükkan kirası almış başını gitmiş, çalışanlarını bir bir işten çıkaranlar zaten yüksek olan işsizlik rakalamlarını katlıyor evine ekmek götürme derdinde olanlar ne yazık ki es geçilmekte.
KOBİ lere kredi vereceğiz diye yola çıkan hükümet ilk etapta 15 bin kişiye kredi verecek. Ülke genelinde 15 bin kişi peki yeterlimi sırf Kütahya da binlerce kişi Kobi kredisine başvurdu ama pek çoğu krediyi alamayacak birde bu insanlara umut yolculuğunda bir sürü masraf ettirildi , başka kredi borcun olmayacak, vergi, sgk borcun olmayacak şartı insanlara anlatılmadıki, üstelik kobileri esnafın kredi borcu olmayan varmı ki, verecekleri Kütahya da 100 kişi yazık değilmi umut satmayın bari insanlar umudun peşinde boşa koşarken can suyu kredi böylemi dağıtılır. Vereceksen adam gibi şartsız şurtsuz veririsin ancak insanlar böyle nefes alır. Sen şimdi hala cak cuklarla idare ediyorsun ama insanlar duvara toslamak üzere testi kırıldıktan sonra düzeltsen neye yarar ki . Sgk pirimleri ertelenecek diyorsun ama belli kişilere diyorsun tabana nefes alma şansı vermedikten sonra lafla peynir gemisi yürütemezsin.
Bakınız binlerce esnaf, binlerce kobi kapanırsa zaten artmış olan işsizlere birde bu insanları eklersen inanın halimiz beter olur. Üstelik bu insanların çoğu hala ümit ile yaşıyor, ümit tüccarlığı böyle yapılmaz adam akıllı tedbirler paketi açarsan bu gemi yürür, yoksa karaya oturduğunda köprü suyu bölmüş olur.
Günün sözü…Beklemek bir iştir, bekleyecek şeyi olmayan işsizdir.


Web Tasarım: Arena Ajans