BAŞKOMUTANLIK MİLLİ PARKI KÜÇÜLTÜLDÜ

baskomutanKütahya, Afyon, ve Uşak sınırları içinde kalan Başkomutanlık Milli Parkı, içinde yer alan 6 yerleşim merkezinin sınır dışına çıkarılmasıyla küçültüldüğü açıklandı.
Karar ile ilgili bilgi veren ,Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş “Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlileri tarafından Genelkurmay ATESE Başkanlığı arşivleri taranarak hazırlanan bilimsel çalışmada; 26 Ağustos 1922’ de başlayıp 30 Ağustos 1922’de son bulan muharebeler ile doğrudan alakalı olan bazı sahaların milli parka dahil edilmesi gerektiği, bunun yanında muharebe ile alakası bulunmayan bazı sahaların ise milli park sınırları dışına çıkarılması gerektiği anlaşılmıştır.”dedi.

Dumlupınar Belediye Başkanı Niyazi Tezcan’da alınan kararı yerinde ve olumlu gördüğünü belirterek “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yaptırılan çalışmalar sonucunda ayağımıza vurulmuş pranganın birinden kurtulduk, şimdi sırada ikincisi var. Dumlupınar ilçemizinde tarihi sit kapsamından da çıkarılmasını bekliyoruz. ilçemiz milli park statüsünde olması nedeniyle 1982’den beri ilçenin büyük bir göç vermektedir. Maalesef Nüfusumuz 1269’a kadar düşmüştür.Milli park içinde olunca inşaat yok, fabrika yok, hayvancılık tesisi yok, ev yok. Adam ne yapacak, mecburen göç ediyor. İnşallah bundan sonra tarihi sit statümüz de kalkar ve ilçemiz yeniden canlanır” dedi.
AK Parti Dumlupınar İlçe Başkanı Murat Arıburnu “Söz konusu değişikliğin onaylanmasıyla; 2. etap TOKİ çalışmaları, 112 Acil sevisi merkez binası çalışmaları, kent ormanı çalışmaları ile eğitim ve turizm alanındaki çalışmalar hız kazanmıştır. Dumlupınar ilçemiz, 3 ile olan ortak mesafesi, Ankara-İzmir Karayolu, hızlı tren, yolu, Ankara-İzmir projesi ile Ege ve İçadanolu’nun kesişme noktasıdır. Dumlupınar artık cazibe merkezidir. İmar yasağının kaldırılması yönündeki çalışmaları ve gayretleri sebebiyle, AK Parti Kütahya milletvekillerimiz Mustafa Şükrü Nazlı, İshak Gazel, Ahmet Tan ve Vural Kavuncu ile İl Başkanımız Ali Çetinbaş ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Şahbaz: “Dumlupınar ilçe başkanımızla da konuştuk. Bu, 1990’ların başından itibaren, koalisyon hükümetleri döneminden beri bölge halkının talebiydi. Kurtuluş Savaşı, yerleşim yerlerinin dışında gerçekleştiği için buralarda savaşın izleri yok. Milli Parkların korunması yasası sert hükümler içerdiğinden vatandaş evlerinin tadilatını ya da yeni bir ev yaparken izin süreci nedeniyle sıkıntı yaşıyordu. Hayvan otlatmada bile sorun yaşadığını belirten vatandaş, Dumlupınar’ın yıllardır gelişmemesini de buna bağlıyor. Bu nedenle değişikliği biz de olumlu karşılıyoruz.”


Web Tasarım: Arena Ajans