CENAZE HİZMETLERİNE ALKIŞ

Kütahya Belediyesinin hizmetleri içinde en can alıcı ve en güzel hizmetlerinden birisi olan CENAZE HİZMETLERİ gerçekte alkışı hak eden nitelikte. Son yolculuğa çıkılan ve ahirete intikalimiz esnasında cenazenin kolay defni yanı sıra cenaze sahiplerininde o acılı günde eli ayağına karıştığı anlardaki her hizmeti yanında bulması ne denli önemlidir.
Bu konuya geçmeden önce şehir merkezindeki mezarlıkların doluluğundan ve yetersizliğinden bahsetmek isterim. Bilindiği üzere şehrimizde Ahierbasan, Deve yatağı, Sultanbağı, Kimsesizler mezarlığı, Ahi evren, Evliya Çelebi, Musalla ve İnköy civarındaki Asri mezarlıklar mevcuttur. Bu mezarlıkların içinde bir tek Asri mezarlık yenidir, 20 yıl önce kurulan Evliya Çelebi mezarlığı da maalesef tam kapasiteye ulaştı ve yer sorunu başladı. Bu mezarların çoğu neredeyse 500 yıla varan tarihçeye sahiptir ve tıka basa doludur. Üst üste hatta taze mezarın üzerine bile gömülen ölülerle maalesef sıkıntı vermekte. Tabi bu konuda Belediye yi suçlamak manasız çünkü gelenekçi yapımız nedeni ile illaki ölümüzü yakınımızın yanına gömeceğiz ısrarı buna sebep olmakta ve çaresiz define izin verilmekte.
Bu saptamadan sonra konuya geçelim.

Kütahya belediyesi gerçekten cenaze hizmetleri ile dört dörtlük bir hizmet vermekte. Son yolculuğa çıkılan anlarda  cenaze sahiplerinin elinin ayağının acı ile dolaşık olduğu anlarda A dan Z ye gerçekte hizmet vererek nezih bir hizmeti yerine getirmekte. Cenazenin evinin önünde yıkatmak isteyene Cenaze yıkama aracı tahsisi ile başlıyor hizmetler, Camiye ve mezara kadar cenaze aracı tahsisi ile taçlanıyor bu hizmet , bu arada mezar kazımından, cenaze defini için her türlü kefen, ardıç, diğer malzemeler dahil ücreti mukabilinde cenaze sahibine verilmekte. Üstelik cenaze sahibinin eli dardır diye bir hafta sonraya makbuz kesilip bir hafta sonra ödenmesi kaydı ile. Diğer yandan Evliya Çelebi ve Asri mezarlığa kurulan Taziye evleri ile cenaze defini sonrası gelenlere yemek ikramı dahil, okuma dahil her hizmetin verildiği kapalı nezih mekanlar halkımızı rahatlatmakta. Daha sonra Belediye nin yetkilileri defin sonrası cenaze evine taziye ziyaretine giderek yiyecek verip gönül almaktalar. İşte bunlar gerçekten alkışlanacak hizmetler.
Tabi bu hizmetlerin Belediye tarafından yapılması kadar yeni ve modern mezarlıklar yapması gerek oluşan yeni mezarlar 50 yıl 100 yıl sonra dolacak yeni ihtiyaçlar çıkacak yeni mezar planlamaları şehrin büyümesine karşın iyi hesaplanarak yapılmalıdır. Bu arada cenaze sahipleri doluluk oranı yüksek mezarlar yerine rahat mezar alanlarını tercih etmeli ama dediğim gibi gelenekçi yapımız buna ne kadar izin verecek sorgulanmalı. Sonuçta Kütahya belediyesi cenaze hizmetleri ile halkımızı rahatlatmıştır, halkın belediyenin bu ihtiyaçları tümden karşıladığı bilmesi gerek, bu nedenlede Belediye bu konuda halkı aydınlatmalı ve elin ayağın dolaştığı zor günlerde yanında her şeyi bulacağını bilmesi lazım bu nedenle bu yönde bilgiler kamu oyuna aktarılmalı. Alkışlar Belediye diyerek gelin girmedik ev olur ölüm girmedik ev olmaz diyerek Allah ölmüşlerimize rahmet versin diyorum
Günün sözü..İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur.


Web Tasarım: Arena Ajans