Connect with us

DİĞER

İZMİR MAVİ TRENİ SEFERLERİNE YENİDEN BAŞLIYOR

Kütahya Milletvekilleri İshak GAZEL,Vural KAVUNCU,Mustafa Şükrü NAZLI,Ahmet TAN yaptıkları ortak basın açıklamasında İzmir Mavi Tren’in tekrar sefwerler başlayacağını açıkladılar.

Kütahya Milletvekillerinin ortak açıklaması şöyle:”Demiryolu ve trenler bölgemiz açısından geçmişten beri önemli bir ulaşım aracı olagelmiştir. Ankara-İzmir güzergahı üzerinde çalışan trenler köy ve belde istasyonlarımızdan yolcu aldıkları için büyük rağbet görmüştür. Eskişehir-Balıkesir-İzmir hattında yapılan yenileme, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları nedeni ile yaklaşık 2.5 yıldır bu hat yolcu ulaşımına kapatılmıştı. Bu süre içinde Yol yenileme, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları tamamlandı. Bu yapılan çalışmaların yatırım tutarları 447.552.983 TL miktarı buldu. Nihayet çalışmalar tamamlandı ve 10 Ocak 2017 tarihinde İzmir Mavi Treni yeniden seferlerine başlayacak.
Her gün karşılıklı olacak tren seferleri Eskişehir-Kütahya-Balıkesir-Manisa-İzmir arasında çalışacak. İzmir istikametine gidecek trenlerin hareket saatleri; Kütahya’dan 00:20, Tavşanlı’dan 01:20, Balıköy’den 02:20 olacak, 11:05’de Basmane Garına ulaşacak. İzmir’den Eskişehir istikametine 19:15 te hareket edecek olan tren ise saat 03:55’de Balıköy’e, 05:00’de Tavşanlı’ya, 06:06’da da Kütahya’ya ulaşacak. Bilet fiyatları ulaşım mesafesine göre değişecek olmakla birlikte Kütahya-İzmir için tam bilet 33 TL olacak, 60-64 yaşları arası % 20, 65 yaş ve üzerinde ise % 50 indirim uygulanacak. Mavi Tren Kütahya il sınırları içerisinde sırasıyla Alayunt, Kütahya, Demirciören, Güzelyurt, Tavşanlı, Değirmisaz, Balıköy istasyonlarında duracak.
Şu anda Mavi Tren ile başlayacak olan tren seferleri zamanla ihtiyaca göre artırılabilecek. Ayrıca gelecek yıllarda Adapazarı TÜVESAŞ Vagon fabrikasında projesi devam eden elektrikli tren setleri tamamlanınca bu güzergahta elektrikli yolcu trenleri olacak. Bu trenler 160 km/saat hıza ulaşabilen konforlu trenler olacak.
Bölgemiz açısında önemli bir ulaşım ihtiyacını karşılayacak olan tren seferlerimizin hayırlı olmasını diliyor, kazasız huzurlu yolculuklar diliyoruz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar