Connect with us

DİĞER

MS HASTA OKULUNA ZİYARET

ms-hasKütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile eşi Münevver Nayir, Üniversite ile Kamu Hastaneleri Birliği paydaşlığı ile açılan ‘MS Hasta Eğitim Okulu’nu ziyaret etti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Münevver Nayir’e, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile eşi Birgül Çevik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, Multipl Skleroz (MS) Epilepsi ile Yaşam Derneği Başkanı Münevver Altın ve STK Temsilcileri eşlik etti.

Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı, proje koordinatörü Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay, MS Hastalığı (Multipl Skleroz) ile MS Hasta Eğitim Okulu hakkında Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler verdi.

Kütahya’da 600 den fazla MS hastası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay, “Burada hastayı yaşama bağlamak, rehabilitasyona devam etmek, sosyal açıdan ilgili sorunları keşfedip aileleriyle, iş yerleriyle görüşmek ve çözüme kavuşturmak, psikolojik destek sağlamak, özgüven aşılayıp kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak adına yapılmış bir proje. Çeşitli illerde konserler veriyor, kendi emekleriyle yaptıkları çalışmalarını sergiliyoruz. Türkiye genelinde 50 bin MS hastası olduğu düşünülüyor bu sayı Kütahya’ya baktığımızda ise 600’den fazla. Eskişehir’den, Afyonkarahisar’dan, Bursa’dan, Denizli ve Balıkesir’den hastalar kabul ediyoruz. Burada aklınıza gelebilecek bütün bölümlerden gönüllü hocalarımızla çalışıyoruz” dedi.

MS Hasta Eğitim Okulu’nun güzel bir işbirliğinin sonucu olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “MS hastalarının hayatlarının kolaylaştırılması için gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri yakından takip ediyor ve takdir ediyorum. Burada Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Belediyesi, Multipl Skleroz (MS) Epilepsi ile Yaşam Derneği ve diğer kuruluşlarla güzel bir işbirliği oluşturulmuş. İşbirliği kültürüne sonsuz ihtiyacımız var. Dumlupınar Üniversitemizi her konunun öncüsü olarak görmek istiyoruz. MS Hasta Eğitim Okulu’nu önemsediğimi bilmenizi isterim. Yakın çevremde de MS hastalarımız oldu, onlardan MS’i tanıyor ve biliyoruz. Her hastalığın hasta sahibine mutlaka bir farklı önemi vardır ama toplum içerisine baktığımızda bunları telafiye yönelik, onları topluma kazandırmak, ailelerin üzerindeki yükü almak için yapılan bu faaliyetler gerçekten kıymetli. Özellikle üniversitemizi, bu işte görev alan arkadaşlarımı, bu işi kıymetli kılan katılımcıları tebrik etmek istiyorum. Bundan sonraki faaliyetlerinizde de yanınızda olmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir’e ve beraberindeki protokol üyelerine günün anısına çini takdim edildi.

MS Hasta Eğitim Okulu gönüllü eğitmenlerinin plaketlerini ise Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri verdi.

Plaketlerin verilmesinin ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, MS Hasta Okulu öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergiyi gezdi, eğitim alanlarını inceleyerek ilgililerden bilgiler aldı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Engelsiz Üniversite Birimi ile MS Hastalarının müzik ofisi ve seramik salonunu inceledi, gönüllü hocalardan bilgi aldı. Vali Nayir, “Yapılan çalışmalar sürekli hale getirilerek sisteme dahil edilmeli” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir daha sonra Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi’ni ziyaret etti.

Kütüphaneyi inceleyen Vali Nayir öğrencilerle sohbet edip, dersleri hakkında bilgiler aldı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar