KADININ ADI VAR ÇAĞDAŞ YAŞAMI D.D.

 

Toplumumuzda yıllardır kadının adı yok deyimi hep hafızalara kazınmış kötü bir imaj olarak yer almakta iken son yıllarda peş peşe atılımlarla bu kötü imaj silinmeye başladı ve kadının toplumdaki yeri ispatlandı.Gerek ev hayatı gerekse iş hayatında kadınlarımız ön planda artık. Her ne kadar son zamanlardaki kadın cinayetleri yer alsa da erkek egemen toplum olmaktan çıktıkça bu kara yazıyı da yeneceğiz.

Bu gün köşemde ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ faaliyetlerinden söz ederek ÇYDD nin Kütahya il sekreteri Nefise Alpertürk Atalay hanım ile yaptığım söyleşiden söz edeceğim. Oldukça verimli, bir söyleşi yaptığım Nefise hanımın konuşmalarından epey notlar aldım ve bunları ara ara köşemden yazıp kadınlarımızla ilgili düşünceleri ve düşüncelerimi aktaracağım.

ÇYDD nin çalışma programları ile kadınlarımıza yönelik oldukça önemli çalışmalar yapılmakta ülke geneli kadar Kütahya da bu başarılı çalışmaları Nefise hanım sayesinde ilimizde sergilemekte. Son olarak yeni başlayan eğitim programları ile kadınlarımızın daha verimli ve daha sağlıklı bir yapıda ev, il, ülke ekonomisine kazandıracakları çok şeylerin olduğu bu eğitim programı ile taçlanacak. Bu konuda Nefise hanım fedakarane çalışma yapmakta bir gönüllü kadın elçisi olarak tabiki destek olmak bizim görevimiz. Bu konuda ÇYDD nin eğitim programları süreyen olacağı için kadınlarımızın bu programa mutlak katılmasını beklemekteyim. Duyurularla bu program genişlemeli ve kadınlarımızın mutlak katılımı sağlanmalı bunun için biz medya kadar STK larında, yetkililerinde destek olması şart. Özellikle siyasi düşünmeyip Aile ve Sosyal politikalar il müdürlüğünün yanı sıra Kültür ve turizm müdürümüz ile Belediye başkanımızın mutlak surette eğitim programlarına sıcak bakması laızım. Bu işin siyasi düşünülmemesi gerek derken kadın odaklı program ile kadınlarımız daha etkin hale geleceği için kazanan hepimiz olacağız. Evden işe hayatın her kesimde kadın eli hissedilecek olmasını önemsemeliyiz.

Çağdaş yaşamı destekleme derneğinin eğitim programında Kadınlar toplumun neresinde, Kadınların vizyonu, misyonu, İletişim kurma becerilerini artırma, Eylem planları hazırlayarak Ortaklık duygusunu harekete geçirme, Proje üretme gibi ana başlıklar halinde eğitim verilecek. Nefise hanımın özellikle kadınların el işi ve diğer beceleri ile mutfak üretimlerini sergilemesi ve Pazar bulması adına kooparatifleşme çabası olduğunu öğrendim bu konu çok önemli daha önceki yazılarımda kadın pazarı kurulmalı diyerek yetkililere seslenmiştim. Kadınların becerilerini sergileyecek bir Pazar oluşması kadar ortaklık duygusuda önemli derken yetkililerin ve ilgililerin bu konuyu önemsemesini istiyorum. Çünkü kadın üretkenliğini sadece evde değil hayatın her alanında da topluma vermeli. Yine Nefise hanımın mahallelerde muhtarlarla diyaloğa geçerek mahalle kreşleri oluşturmak ve mahallelerde beceri merkezleri kurulması fikrine destek veriyorum. Sonuçta hepimiz kazanacağız

Sohbetimizde daha çok kadına yönelik notlar aldım ara ara köşemde bu orijinal ve güzel fikirleri yazacağımı belirtip, kadın baş tacıdır, kadın anadır doğurgandır yani bu üretkenliğin sadece aile hayatına değil hayatın her alanına yansıması için bu gibi ulvi hizmetlere destek olmak gerek diyorum . Yetkililere bir kez daha sesleniyorum kadına yönelik hizmetleri önemseyin ve bu işi kotaranlara destek verin lütfen,


Web Tasarım: Arena Ajans