YATIRIMDAN VAZGEÇMEDİK

1990 yılında kurulan ve bugün sektöründe önemli bir yerde olan Öztaş Makina 2017 yılında da yatırımlarına devam ederek Kütahya’nın ve Türkiye’nin kazanmasına katkı sağlamayı hedefliyor

1990 yılında temleri atılan ve bugün 60 kişi ile her yıl kurumlar vergisinde üst sıralarda yer alan Öztaş Makina 2017 yılında da yatırımlarına hız kesemden devam ediyor. Öztaş Makina yönetim kurulu başkanı Mahmut Öztaş Kütahya’da OSB’lerle birlikte sanayileşmenin hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Öztaş “Kütahya’da OSB’lerle birlikte sanayileşme çalışması hızlı bir şekilde devam ediyor. Zafer OSB’de yatırımcılara açıldığı zaman Kütahya ekonomisine ciddi destek sağlayacaktır. Kütahya’da yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi ara eleman sıkıntısıdır. Bu sıkıntının giderilmesi için devletimiz ve kurumlarımız çalışma yapıyor. Kütahya’nın yatırımcıya sunacağı en büyük sıkıntı ara eleman sıkıntısı diğer konularda ve altyapı anlamında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Özendirme metodu ve iyi örneklerle Kütahya’da müteşebbis ruhu kazandırdığımızda Kütahya’ya en büyük katkıyı sağlamış olacağız. Kütahya’yı yatırım yapan bir il haline getirmek için bizler, yatırım yapmış başarılı olmuş insanları gezerek göstererek özendirme yapılabilir. Biz görmeden bir işi maalesef yapmıyoruz. 2. OSB’de yapılan yatırımlarla yer kalmadı. 1. OSB genişleme çalışmaları ile büyümesine devam ediyor. Zafer OSB ile Kütahya’da güzel yatırımlar olacaktır. Devlet yatırımları da ciddi bir şekilde artıyor. Kütahya’ya gelen yatırımcıların en büyük şikayetleri Kütahya’dan ara eleman temin edememeleri oluyor. Dışarıdan getirdikleri personelinde maliyeti yüksek olduğunu dile getiriyorlar. Kütahya’yı cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Bazı ürünlere ciddi desteklemeler verilirse yani Kütahya’nın yapısına uygun yatırım alanlarında pilot bölge seçilir ve buraya özel teşvikler verilirse Kütahya gelişimini hızlandırır. Kütahya işsizliğin az olduğu illerden birisi ama Kütahya para kazanamıyor. Kaliteli ürünler yapamadığımız için para kazanamıyoruz. Genelde ara ürünler yaptığımız için karlılık oranları düşük oluyor. Kütahya’nın dezavantajları da var. Kütahya’dan her yere çok kolay gidebiliyorsunuz. İnsanlarımızı Kütahya’da tutmakta zorlanıyoruz. Ancak son birkaç yıldır öğrencilerin Kütahya’da kaldığını ve Kütahya’dan gitmediğini gözlemliyorum. Buda Kütahya’da değişik sosyal alanların oluştuğunu gösteriyor” dedi.

ZOR DÖNEMLERDE PERSONEL ÇIKARTMADIK

2017 yılında yatırımlarının devam edeceğini belirten Mahmut Öztaş “Öztaş Makine olarak hedefimiz 2017 yılında yatırımları elbette artırmak. Türkiye’deki terör olayları bittiğinde herkes ekonomiye odaklanacak. Ekonomi düşünmeye başladığımız zaman personel sayımızı artırmadan diğer yatırım alanlarına kadar her alanda çalışmalarımız olacak. Ülkemizi terörle dize getirmeye çalışıyorlar ancak biz güçlü bir ülke olarak terörün hedefi olmayacağız ve yapacağımız yatırımlarla bunu süreci bitireceğiz. Biz burada yaşıyoruz, buraya yatırım yapıyoruz. Önce Kütahya sonra vatanımız diyerek yatırımlarımızı yapıyoruz. Biz en kritik dönemlerde yatırımlarımızı azaltmadık aksine yatırım yaptık. Sektörümüzde iyi bir noktada olduğumuzu çalıştığımız firmalar ve tedarikçilerimiz söylüyorlar. Bu iyilikleri Kütahya genline yayarak herkesin kazanmasını sağlamalıyız. Biz yandaki dükkanı alarak iş yerini genişletmekten ziyade OSB’lere çıkarak işlerimizi büyütmeliyiz. Ben sanayideki dostlarıma ve çevreme bu tavsiyede bulunuyorum. Biz Öztaş Makina olarak 2017 yılı bahar ayları ile birlikte Türkiye ve Kütahya için güzel şeylerin olacağını umut ediyor ve dua ediyoruz. Yaşanan buy süreç mutlaka sona erecek ve biz bu süreç sonuna döneme hazır olmak için çalışıyoruz. Bu süreçte hiçbir personel çıkartmaya gitmedik. Elimizdeki imkanlarla yeni ürünlerin arayışında, yeni imalatlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Web Tasarım: Arena Ajans