Connect with us

HABERLER

İSMET GÜRAL,BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI’NDA

thumbnail_ismetbey-buyukelciDışişleri Bakanlığının “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” temasıyla düzenleyeceği 9. Büyükelçiler Konferansı Ankara’da yapıldı.Deik Slovakya İş Konseyi Başkanı Kütahyalı iş adamı İsmet Güral’da bu toplantıda yerini aldı.
Türk dış politikasını ilgilendiren olayların tecrübeler ışığında gözden geçirildiği 7 günlük konferansta, güncel sınama ve fırsatlar görüşülerek gelecek döneme dair öncelikler değerlendirildi.
Konferans kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ziyaret edilerek talimatları alındı, yapılan oturumlarda başbakan yardımcıları ve bakanlar büyükelçilere hitap etti, iş dünyasının temsilcileriyle istişarelerde bulunuldu.
Konferansın 6. gününde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin himayelerinde, DEİK Konsey Başkanları, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve dünyadaki tüm büyükelçilerin katıldığı çalışma yemeği düzenlendi.
Deik Slovakya İş Konseyi Başkanı Kütahyalı iş adamı İsmet Güral çalışma yemeğini Slovakya Büyükelçisi, Litvanya Büyükelçisi, Moldova Büyükelçisi, Slovenya Büyükelçisi ve Macaristan Büyükelçisi ile birlikte oluşturulan masadan takip etti.
Türkiye’nin 15 Temmuz ve sonrasında meydana gelen hain terör olayları karşısındaki haklılığı yönündeki fikir ve görüşlerini, daha önce de gerek diğer ülkeler, gerekse Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Büyükelçilerine aktaran İsmet Güral, bu vesileyle bir kez daha bir araya geldiği büyükelçilerle samimi sohbetler etti.
İsmet Güral, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin demokrasisi, ekonomisi, birlik ve beraberliği ile hala bölgede “Güvenli bir liman” olduğuna vurgu yaptı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci DEİK-TİM işbirliğinde düzenlenen çalışma yemeğinde ,büyükelçilere ve iş dünyası temsilcilerine Türkiye’nin barışçıl dışişleri politikası – güçlü ekonomisi üzerine mesajlar verdiler.
Konferans bitiminde İsmet Güral, Bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu ve Nihat Zeybekci ile de kısa bir sohbet etti.

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar