Connect with us

HABERLER

HEDEF 1,5 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, 2016 yılında yaklaşık 1.1 milyon metrekare yeşil alana ulaştıklarını söyleyerek, hedeflerinin 1,5 milyon metrekare olduğunu kaydetti. Bu rakamlarla kendi ölçeğindeki il ve ilçeleri geride bırakan Tavşanlı’da yeşil alan çalışmalarındaki bitki ihtiyaçları da belediye’nin seralarından karşılanıyor. 

Tavşanlı Belediyesi, daha modern, yeşil ve yaşanabilir bir ilçe için, parklar, yeşil alanlar, çocukların güvenle oyun oynayabilecekleri çocuk oyun grupları ile açık hava spor alanları oluşturuyor, mevcut park ve yeşil alanların bakımlarını düzenli olarak gerçekleştiriyor.

Toplam 55 personel ile çalışmalar yürüten Park ve Bahçeler Müdürlüğü; fidan- çiçek dikimi, ağaç sökme- budama işlemlerini, çim-yabani ot biçimi ve sulama faaliyetleri de yapıyor.

  • 900 BİN METREKARELİK YEŞİL ALANIN BAKIMI YAPILDI

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler yaptığı açıklamada, belediye olarak 2016 yılında sulama ve bakım çalışmaları kapsamında toplam 900 bin metrekarelik yeşil alanın düzenli olarak sulandığını söyleyerek, mevcut ağaçların ve fidanların çapalanması, çim biçimi, yabani ot biçimi, gübrelenmesi ve ilaçlanması çalışmalarının da titizlikle gerçekleştirildiğini kaydetti.

Başkan Güler, 2016 yılı içerisinde peyzaj, park yapımı, ağaçlandırma, çevre düzenleme, fidanlık, yaya yolu, yeşil alan, oturma grupları ve tel çit çekimi çalışmaları başta olmak üzere yoğun bir yeşil alan mesaisi yürüttüklerini ifade etti.

  • YENİ YAPILAN ÇALIŞMALARLA YEŞİL ALANLAR 1.1 MİLYON METREKAREYE ULAŞTI

Başkan Güler’in açıklamalarına göre yeni yapılan parklar, peyzaj ve yeşil alan çalışmaları şu şekilde:

“Cuma Pazarı, Bağlık Ferman ve Gürbüz sokak, Çırçırçeşme Petek ve Kanaat Sokak,  İmam Hatip Kız Yurdu bahçe düzenleme, Otogar çevre düzenleme, İstasyon Mahallesi’ndeki düğün salonu çevresi, Şaban Dede Güreş Pisti ve çevre düzenleme, Subaşı Ekrem Ödemiş Bulvarı Halil Polat Caddesi, Karakova fidanlık yapımı, Dağçeşme ağaçlandırma, 15 Temmuz Şehitler Ormanı ağaçlandırma, Ömerbey Mahallesi yol kenarı ağaçlandırma, Yeni Mahalle Rıza sokak, Tunçbilek Caddesi, Moymul Mahallesi mezarlık yaya yolu ve yeşil alan çalışması, TOKİ 4. Etap, Ada Mesire Alanı ahşap tak çalışması, Murat Gazi Parkı, Kavaklı, Karaca Çeşme Parkı, Fatih Parkı, Üniversite yolu orta refüj otomatik sulama sistemi yapımı, Subaşı 3. Etap TOKİ altı, Çukurköy Huzur Sokak, Ekmekçi Dede, koşu yolu 1 ve 3. Etap spor alanları yenileme, koşu yolları 1.2.3. ve 4. etaplar oturma grupları yenileme, Kanlı dere oturma grupları yenileme, Emet Caddesi telçit çalışması ve mevcut parklardaki oyun gruplarının boyama ve bakımı.”

  • 2 AYDA 250 AĞAÇ SÖKÜLEREK NAKLEDİLDİ

Tavşanlı Belediyesi bünyesine ağaç sökme makinası da kazandırdıklarını dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Gerek vatandaşlar, gerekse belediye ve diğer kamu kuruluşları tarafından yapılan çalışmalar sırasında engel teşkil eden ağaçların kesilerek hayatiyetlerine son verilmesinin önüne geçtik. Şehri hızlı bir şekilde yeşil kuşağa kavuşturmak için alınan ağaç sökme makinesi ile 2 ay gibi kısa sürede 250 adet muhtelif türlerde ağaç kesilmeyip sökülerek şehrin değişik yerlerine ihtiyaçlar doğrultusunda naklettik. Bu çalışmalar doğrultusunda otogar, koşu yolları, Çukurköy girişleri, hayvan pazarı ve çevre yolunun bir kısmını ağaçlandırdık” diye konuştu.

  • 90 BİN ÇİÇEK DİKTİK

Özellikle şehir girişleri ve refüjlerde rengarenk görüntüler oluşturduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Cuma Pazarı ile Emet, eski Devlet Hastanesi, Subaşı ve Sadık Pembe caddeleri, Çukurköy kavşakları ile Subaşı Vadi Sokak, TEDAŞ, Huzur Caddesi ve Karaca Sokaktaki parklar, Kültür Sarayı ve Yağmur Sauna önü olmak üzere toplam 90 bin adet mevsimlik çiçek diktik” ifadelerini kullandı.

  • 150 BİN ADET MEVSİMLİK ÇİÇEK, 10 BİN SÜS BİTKİSİ ÜRETTİK

Başkan Güler, “Belediyemize ait fidanlığımızda bulunan dört adet serada ekim yastıklarında tohum, fidan ve çiçek üretimi yapıyoruz. Çalışmalar tüm yıl boyunca düzenli olarak devam ediyor. Bu bağlamda 2016 yılı içerisinde 10 bin adet süs bitkisi fidanı ile 150 bin adet mevsimlik çiçek üretimi yaptık” diye konuştu.

  • ÇİM VE YABANİ OT BİÇME ÇALIŞMALARI

Yıl boyunca çim ve yabani ot biçme çalışmaları da yürüttüklerini ifade eden Başkan Güler, “Parklarda ve yeşil alanlarda düzenli olarak çim biçme traktörü ve çim biçme makineleri ile çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor. Bu çalışmaların yanı sıra park ve yeşil alanlarda motorlu tırpanlarla yabani ot biçme çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca şehrin muhtelif yerlerinde yer alan görüntü kirliliğine neden olan, yangın tehlikesi arz eden yerlerde motorlu tırpanlarla yabani ot biçme ve temizlik çalışmalarını da yürütüyoruz. Bu çerçevede mahallelerimizdeki 49 ayrı noktada budama ve kesim çalışmaları gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar