Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

TÜRK AİLE YAPISINDAN KESİTLER

Bireylerin aile içindeki yaşam biçimleri ve aile yaşamındaki değer yargıları,Türkiye İstatistik Kurumu ( TUİK ) tarafından aile yapısı araştırması sonucu şu bilgilere ulaşıldı.

En çok anne sonra anneanne ve babaanne ;

TUİK araştırmalarına göre ailedeki 0-5 yaş arasındaki çocukların günlük bakımlarını %76 ile anne,anneden sonra %15 ile en fazla anneanne veya babaanne, %6 ile kreş veya ana okulu , %3 bakıcı olarak tespit edildi.

Aile en fazla akşam yemeğinde bir araya geliyor;

Aile bireyleri en fazla akşam yemeğinde, daha sonra hafta sonunda bir araya geliyor. Aile bireylerinin akşam yemeğinde bir araya gelme oranı %78, hafta sonu ise %82. Ailenin geçimini yüksek bir oranda baba karşılıyor.

Evlilik en çok görücü usulü ile ;

Bireylerin eş seçiminde %48 görücü usulü ve kendi rızası ile, %12 si kendi görüşü alınmadan aile kararı ile, eşini kendi kararı ailesinin rızası ile seçenlerin oranı %30, ailesinin rızası dışında kendi kararı ile evlenenlerin oranı %8, kaçma – kaçırılma yolu ile evlenenlerin oranı %3.

Evliliklerde nikah türleri;

Bireylerin gerçekleştirdikleri evliliklerin nikah türünde %93 nün hem resmi hem de dini nikah yaptığı, sadece resmi nikah yapanların oranı %6, sadece dini nikah yapanların oranı sadece %1.

Boşanma sebepleri;

Bireylerin en önemli boşanma nedeni, sorumsuzluk, ilgisizlik ve sadakat. En fazla boşanma nedeni %45 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma, %30 ekonomik durum,%25 eşler arasındaki ilişkiler ( Birbirlerine karşı saygısız davranmaları, aldatma ve şiddet )

Eşlerin istediği çocuk sayısı;

Eşler şartları uygunsa istedikleri ideal çocuk sayısı %45 ile 2 , ekonomik , sosyal ve diğer şartlar müsaitse %35 i 3 çocuk , geri kalan eşlerin isteği 1 veya çok çocuk.

Yaşlandıklarında nasıl bir yaşam isteği;

Bireyler kendilerine bakamayacak yaşa geldiklerinde , nasıl bir hayat sürmeyi düşündükleri sorulduğunda , %30’u evinde bakım almak istediklerini , %30’u çocuklarının yanında kalmak, %15’i huzur evine gitmek olduğunu, bireylerin %25’i ise yaşlandıklarında nasıl bir hayat sürdürecekleri hakkında bir fikirlerinin olmadığı belirlendi.

Bu görüş ve düşünceler altında, kaliteli ve huzurlu yaşama ulaşmanın etkili yolları ile ilgili özlü söz ve öğütler;

1-Dünyada en zor iş insanın kendisini bilmesidir.En kolay şeyde başkalarına nasihat vermektir.

2-Sen ne söylersen söyle, anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır.

3-Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün.

4-Yetkini kullanırken adaletli ol.Herkese eşit davran.

5-Başkalarının işine burnunu sokma.

6-Kazancına göre harca.

7-Yılda bir kez hiç gitmediğin bir yere git.

8-İbadet ve dua et.Bunlarda ölçülemeyecek kadar güç vardır.

9-Herkes ile iyi geçin.Düşmanı ananda doğurur.

10-Camdan evin varsa başkalarına taş atma.Çünkü onlarda sana atabilir.

11-Şu üç şeyi unutma,kendine saygı,başkalarına saygı,her şeyde sorumluluk.

12-Öyle bir hayat sür ki , yaşarken insanlar seni takdir edip,sevip saysınlar.Öldükten sonra da hayır ve rahmetle ansınlar.

13-Bazı insanlık değerleri; inanç,ibadet,ahlak,edep,sadakat,sevgi,saygı,sorumluluk,doğruluk ,adalet , cömertlik,şefkat,hoş görü,vefa, sabır …

14-İnsanın değer kayıpları ; İnançsızlık, ırz düşmanlığı, sapıklık,canilik, vatan hainliği, kindarlık, kibir, bencillik , hırsızlık , yalancılık , rüşvet, anaya – babaya itaatsizlik, tembellik, kötü alışkanlıklar…

15-Hayatta geri getirilemeyecek üç şey vardır; 1- Geçmişte yaşananlar. 2- Kaçırılan fırsatlar. 3-ağızdan çıkan sözler.

En iyi günlerin sizlerin olması dileğiyle.

Kalın sağlıcakla.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar