Connect with us

DR. CEM ÇERKEŞ

DÖKÜNTÜLÜ HASTALIKLAR (1) KIZAMIKÇIK

Kızamığa benzediği ve 3 gün sürdüğü için kızamıkçık (Rubella) (German Measles) adı verilen, virütik, döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamıkçık salgını 3-4 yıl aralıklarla, genellikle bahar başlangıcında ortaya çıkar. Kızamıkçık her yaşta insanda görülür, fakat bebeklerde ve 4 yaşın altındaki çocuklarda olağan değildir.
Genellikle daha büyük çocuklarda ve yeni yetişkinlerde sık sık ortaya çıkar Gebelikte kızamıkçığa yakalanmak doğacak çocuğun sakatlanmasına neden olabileceğinden tehlikeli sayılır. Kızamıkçık, kızamık gibi genellikle tükürükle etrafa saçılan mikroplarla (damlacık enfeksiyonu) ve doğrudan temasla geçer. Kuluçka donemi 14-19 gun kadardır. Deride kızıllıklar başlamadan önce, bulaşıcı dönem genellikle 1 veya 2 gündür.
Gençlerde ilk belirtiler hafif ateş yükselmesi, burun akıntısı ve boğaz ağrısı şeklindedir. Yetişkinlerde ise baş ağrısı, halsizlik, kırıklık, hafif ateş, boğaz ağrısı, baştaki ve boyundaki lenf bezlerinin şişmesi ile birlikte ortaya çıkabilir. Genellikle kızarıklıklar şeklindeki döküntüler hasta tarafından farkedilen ilk belirtilerdir. 24 veya 48 saat içinde yüzde, başta, saç diplerinde, kulakların arkasında görünürler ve bütün vücuda yayılırlar. Bu kırmızı lekeler kızıldakilere benzerler ve kızamıktakinden daha kırmızıdırlar.
Kızamıkçıkta koplik lekeleri görülmez. Kaşıntı önce hafiftir, sonra kırmızı noktaların çevresinde şiddetlenir. Kırmızı lekeler 3 gün kadar devam eder ve kabuklanarak kurur.
Hasta, ateşi normale dönene ve kırmızılıklar kaybolana kadar yatakta kalmalıdır.Kaşıntı ve diğer sorunlar için Aile Hekiminize danışarak ilaç kullanabilirsiniz. Teşhis edilinceye kadar artık bulaşma olasılığı kalmadığından tecrit gerekmez. Kızamıkçık tehlikeli değildir, ancak bakteriyel enfeksiyonlar işe karışınca rahatsızlık artabilir.
Kızamıkçığın bir kere geçirilmesi bağışıklık kazandırır. Hastanın yatağı, çamaşırları dezenfekte edilmeli ve hasta odası havalandırılmalıdır. Gebe kadınların kızamıkçığa yakalanması önlenmelidir. Okula giden çocukların en az 1 hafta okula gidip bulaşı önlenmelidir.
Kızamıkçık, gebe kadında ilk üç ay içinde fetüsün ölümüne veya sakat doğumuna neden olabilir. Fetüste görülebilecek anomaliler, göz bozuklukları, (katarakt, glokom vb.), kalp hastalıkları (Fallot tetralojisi, kalpte delik bulunması), sinir sistemi bozuklukları (zekâ geriliği, mikrosefali, ensefalit, spastik felç), kan bozuklukları (trombositopeni, purpura) gibi çok çeşit­lidir. Bu anomalilerin görülme olasılığı ge­beliğin ilk ayında %50, gebeliğin ikinci ayında %30, üçüncü ayda %10, dördüncü ayda %5dir. Yeni doğan bebek virüs taşıyabileceğinden diğer bebekleri korumak için tecrit edilmesi doğru olur.
KIZAMIK
İlkbaharda ve kışın son döneminde ortaya çıkan, virüsün neden olduğu, ateş ve deride döküntülerle kendini gösteren, bulaşıcı bir hastalıktır.Kızamık, hastanın iş ya da okul hayatına engel olur. Kişi, kendini oldukça yorgun hisseder ve ateşi yükselir. Tehlikeli bir hastalık olan kızamık, bazı yan etkiler sonucu başka rahatsızlıklara (ishal, akciğerde, gırtlakta, orta kulakta iltihap) yol açar. Bu hastalıkların görülme sıklığı ortalama %10 civarındadır.
Kızamık, hamilelerde, bebeklerde tehlikelidir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde salgın görülebilir.Kızamığa neden olan mikrop, hastanın ağız ve burun boşluğuna yerleşir. Yerleştikten sonra bir hafta içinde, hastalık bulaşabilir. Bu süre, döküntünün başlamadan önce ve başladıktan sonraki dönemidir.
Bulaşma yolu, konuşma, hapşırma ya da öksürme ile tükürük damlacıklarının yayılması ile olur. Kızamık virüsü, havada iki saat kadar canlı kalır. Çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinse de, bu dönemde hastalığa yakalanmamış erişkinlerde de ortaya çıkabilir. Hastalık görüldüğünde, vücut bu mikroba karşı bağışıklık kazandığından, tekrarlamaz.
Kızamık virüsüne temas etmek, ayrıca hastalığa karşı vücudun bağışık olmaması, hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Hastanın, ağız ya da burun boşluğuna yerleşen mikrop, burada üreyerek, bütün vücuda yayılmaya başlar. Mikrop, kana karıştıktan yaklaşık 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Bu durum hastalığın, 15. gününe denk gelir. Bundan sonra hastalığın bulaşması azalır. Çünkü, döküntüyle birlikte mikrobun üremesi de azalmıştır.
Mikrop girdikten sonra, 10. günde döküntü öncesi dönemin bulguları ortaya çıkar ve en fazla 3 gün sürer. Hastanın ateşi yükselir, titreme vardır ve ağzının içinde küçük, beyaz lekeler ortaya çıkar. Öksürük kuru ve inatçıdır ve yine bu dönemde ortaya çıkar. Gözler kızarmıştır ve ışıktan rahatsız olur.
Döküntülü dönemde, döküntüler kırmızılaşır ve büyür. Biraz kabarmıştır ve sayıları artmıştır. Yüzde ve boyunda ortaya çıkan döküntü daha sonra gövdeye,kollara ve bacaklara da yayılır. Hasta yorgundur ve ateşi tekrar yükselmiştir. Soğuk algınlığı, bu dönemde görülür. Bademcikler şişmiştir.
Daha sonra iyileşme dönemi başlar. Döküntüler solar ve düşmeye başlar. İz bırakmazlar ve hasta artık iyileşmiştir. Kişi, eski enerjisine kavuşur. Hastanın ateşi normale döner ve kişi, soğuk algınlığından kurtulur.
Kızamık hastalığında ortaya çıkan belirtiler, bu hastalığa özgü bir durum değildir. Bir çok enfeksiyon sonrası bu belirtiler görülür. Ama döküntü ve döküntünün ortaya çıktıktan sonraki seyri, hastalığın tanısı için önemlidir. Döküntü başlamadan önce hastalığın tanısını koymak zordur.
Kızamıkta ortaya çıkan lekeler hastadan hastaya farklılık gösterir. Ayrıca ağız içinde görülen bu beyaz lekeler başka bir hastalıkta oluşan bir bulgu değildir. Bu durum da tanı için önemli bir kriterdir.
Kızamık virüsünün neden olduğu hastalıktan yine aşı ile korunmak mümkün. İlk belirtileri bir iki gün süreyle ateş, burun akması, göz sulanması ve kuru öksürük. Yanakların iç tarafında beyaz lekeler, alında, kulaklarda hafif kırmızılık görülür. Bu kırmızılık daha sonra tüm vücuda yayılır.
Hastanın 10 gün süreyle izole edilmesi uygundur.
Ateş düşünceye kadar yatak istirahati gerekir.
Şikayetlere yönelik tedavi uygulanır. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılabilir.
Bakterilere bağlı komplikasyon gelişmediği sürece antibiyotik tedavisi verilmemelidir.
Kızamıklı bir çocukla temas eden kişilere (örn; aile üyelerine) gamma globülin yapılarak hastalık önlenebilir veya hastalığın seyri hafifletilebilir. Zayıflatılmış canlı virüs aşıcı 15 aylık çocuklara tek doz uygulanır. Beslenme veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu daha yapılır. Salgın dönemlerinde 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilir. Bu takdirde 15 ay tamamlanınca bir destek dozu daha yapılır.
Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve öksürüğü giderek kötüleşiyor veya balgam çıkarıyorsa. Bu durumda virüslere bağlı zatürree (pnömoni) gelişmiş olabilir.
Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve döküntü başladıktan sonraki hafta içinde sürekli uyku eğilimindeyse, huzursuz ve gerginse, sayıklıyorsa veya şiddetli kasılmaları varsa. Bu durumda beyin iltihabı gelişmiş olabilir.
Çocuğunuz kızamık geçiriyor ve aynı zamanda da işitme güçlüğü veya kulak ağrısı çekiyorsa. Bu durumda orta kulak iltihabı gelişmiş olabilir.
Her durumda en yakın sağlık kurumuna başvurmak ve Doktora görünmek gerekir.SAĞLICAKLA KALIN….

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar