Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA TURİZMİNİN DURUMU…

Daha önce de bu konuyu birkaç kez yazmıştım.
Gazeteciliğimin yanı sıra,seyahat acentesi işletmeciliği ,otelcilik gibi  turizmcilik mesleğini de  yaptığım için olayı hasbelkader çok iyi tahlil edebilme imkanım olduğunu sanıyorum.
Şimdi,11 yıl öncesine gitmek istiyorum.
Kültür ve Turizm bakanlığınca başlatılan destinasyon çalışmaları çerçevesinde pilot seçilen ilimiz için bakanlıkça 7 milyon YTL ayrılmıştı.
24.Mayıs.2006’da başlayan,Hükümet meydanında halka açık konserler düzenlendiğinde   ben köşemden feryatlar etmiştim.(Kütahya’ya sanatçı getirerek bu tanıtım günleri olmaz.Paraları çarçur etmeyin)demiştim.O zaman söylenenlere göre 1.5 milyon YTL harcanmıştı.Bu paranın tamamına yakını sanatçılara gitmişti.Halbuki,tanıtım broşürleri yapılsaydı,CD’ler hazırlansaydı,turizm şirketlerinin yöneticileri ve rehberler davet edilseydi,bugünlerde Kütahya turizm cenneti olurdu.
Ses sanatçıları geldiler,vazonun önünde halka şarkılar söyleyip gittiler.
Bunun adı da turizme katkı etkinliği oldu.
Geçmişte kaldı,yazmanın,çizmenin söylemesi olur mu?
Evet ,tarih tekerrürden ibarettir ve yeniden bu tür fırsat elimize geçerse daha mantıklı düşünmemiz gerekir diye hatırlattım.
Kütahya’mızın şu anda medar-ı iftiharı olan tarihi konaklarımız ise adeta can çekişmekte,işletmecileri ise zarzor işlerini sürdürmektedirler.
Başta,valiliğimiz ve belediyemiz ,tüm sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere herkese bir görev düşmektedir.
Dışarıdan gelen misafirlerimizi buralarda gezdirmek ve ağırlamak.
Buraların tanıtımı için gerekli fonlardan ve imkanlardan faydalanarak çalışmalar yapmak…
Şahsen,misafirlerim geldiğinde,görüşmeler yapacağımda bu konaklarımızı tercih ederek görevimi yapmaya çalışıyorum.
Kütahya’da herkesin aynı düşüncede olmasında yarar var.
Kütahya’nın kalkınması için elbirliği ile çalışalım,çocuklarımızın,torunlarımızın geleceğini hep birlikte hazırlayalım.
Osmanlı Devletinin kuruluşu Domaniç ilçemiz,Dumlupınar meydan savaşının yapılarak Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Dumlupınar,Çavdarhisar’da ki dünyanın ilk borsası, antik kent eserleri,Frig vadisi,Mevlevi Kültürünün derin izlerinin yaşandığı ,tarihi konakları,termal kaplıcaları,Murat Dağı gibi birkaç dağımızın dağ turizmi,el sanatlarımız gibi değerlerimizin ülkemize ve de Dünyaya açılmaması için hiçbir neden yok diyorum.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar