Connect with us

DİĞER

AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ İSHAK GAZEL:”SİSTEM SIKINTISI VAR”

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi konulu konferansa konuşmacı olarak katılan  TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel:”Bu MHP ile AK Parti arasında kapalı kapılar arkasında oluşmuş bir değişiklik değil” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Bu MHP ile AK Parti arasında kapalı kapılar arkasında oluşmuş bir değişiklik değil. Bundan önce bir de Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni başbakan olduğu dönemde 20 Nisan 2003 tarihinde yapmış olduğu bir televizyon programında ‘ideal olan başkanlık sistemidir’ demişti.” dedi.

Milletvekili Gazel, Global Etkin Düşünce ve İnceleme Merkezinin öncülüğünde, çok sayıdaki sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, 18 maddelik anayasa değişikliği paketinin meclisten geçtiğini ve 16 Nisanda referanduma gidileceğini hatırlattı. Yapılacak referandumla esas itibariyle bir hükümet sistemi değişikliğine gidildiğini belirten Gazel, “Bunun dışında da değişiklikler var. Örneğin 550 milletvekili sayımızı 600’e çıkarıyoruz, seçilme yaşı 18’e iniyor, HSYK’nın sisteminde bazı değişiklikler öngörüyoruz.” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE YAKIN BİR SİSTEM

Gazel sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz sistemimizi cumhurbaşkanlığı sistemi olarak ifade ediyoruz ama teorik anlamda başkanlık sistemine yakın bir sistem. Türkiye’ye özgü bir sistem olarak da bunun çeşitli aparatlarını yerleştirmiş vaziyetteyiz. Bu anlamda teorikte başkanlık sistemine şartlar olarak gidiyoruz. Çünkü bunun bazı şartları var” dedi.

MEŞRUİYET 2 SEÇİMLE OLUYOR

Milletvekili Gazel “ Başkanlık sisteminde meşruiyet iki seçimle olunuyor, kriterlerden birisi bu. Birincisinde parlamentoyu seçiyor, ikincisinde ise yürütmenin kendisini, başkanı seçiyor. Ama parlamenter sistemde tek bir meşruiyet sağlayan bir seçim var. Yani bir seçimde parlamento seçiliyor, parlamento çoğunluğunu elde eden siyasi parti de hükumeti kurmaya çalışıyor. Bir de bunların ikisi arasında sistemler var. Onlara da yarı başkanlık sistemi diyenler var. Bazı akademisyenler veya teorisyenler de yarı parlamenter sistem olarak bunu adlandırıyor” ifadelerini kullandı.

2003 YILINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı sistemini “Recep Tayyip Erdoğan için istiyorlar” diyenlerin olduğunu, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmadan önce bu husustaki görüşlerini dile getirdiğini hatırlatan Gazel, “Sayın cumhurbaşkanımızın yeni başbakan olduğu dönemde 20 Nisan 2003 tarihinde yapmış olduğu bir televizyon programında ‘Erdoğan ideal olan başkanlık sistemidir’ dedi. Bunu cumhurbaşkanımız başbakan olduktan yaklaşık 1 ay sonra ilk defa söylüyor. O dönemin siyasi konjektüründe cumhurbaşkanı hala parlamento tarafından seçiliyor, 28 şubat sürecinin artçı sarsıntıları devam ediyor, ileride cumhurbaşkanı olma ihtimalini kestiremiyorsunuz. Böyle bir ortamda ‘İdeal olan başkanlık sistemidir’ diyor.” dedi.

NECİP FAZIL DA ÖNERMİŞTİ

Başkanlık sistemi tartışmalarının Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır var olduğunu ifade eden Gazel, şunları kaydetti: “Biraz daha geriden 1998 yılında hepiniz biliyorsunuz Süleyman Demirel’in başkanlık sistemi ile ilgili bir talebi vardı. 1988 yılında da rahmetli Özal aynı zamanda başkanlık sistemini talep ediyor. Hem Milli Selamet Partisi hem de 1969’da Milli Nizam Partisi, Necip Fazıl Kısakürek’in yazmış olduğu parti programında, başkanlık sistemi önerilen bir sistem olarak ortaya çıkıyor” dedi.

TÜRKEŞ DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEDİ

Yine 1967’de rahmetli Alparslan Türkeş’in 9 Işık kitabında başkanlık sistemini savunuyor. Bu 1965’e kadar gidiyor. 1961 anayasası yapılıyor, 1963’te seçimler yapılıyor ve çeşitli kurumlar iki sene içerisinde yerleşiyor ve 61 anayasası uygulanmaya başlıyor. Yani bu anayasanın uygulanmaya başladığı tarihten itibaren yaklaşık 50 yıldır başkanlık sistemi tartışmaları bu ülkede mevcut. Çünkü bir sistem sıkıntısı var, bu sistem sıkıntısına karşı bir çözüm ortaya konması lazım” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar