Connect with us

HABERLER

“YONCALI SAĞLIK VE TERMAL TURİZMİN YILDIZI OLACAK”

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir,Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık ile kurul üyeleri Kütahya’nın termal turizm bölgesi Yoncalı Mahallesi’nde incelemelerde bulundular.

İncelemede, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Arık, Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün ile  kurul üyeleri de hazır bulundu.

ilk olarak Tarihi Büyük Hamam ile Tarihi küçük Hamam’ı inceleyen ekip,daha sonra sırasıyla 1233 yılında yaptırılan 1. Alaaddin Keykubat Camisi ile Çelik Hamamı’nda incelemelerde bulundular.

Yoncalı’nın canlandırılması noktasında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Halkın bizden yoğun olarak talep ettiği Tarihi Hamam’ın tekrar hamam olarak kullanılması noktasında yapılan restorasyon çalışması yeniden ele alınacak. 1233 yılında yaptırılan 1. Alaaddin Keykubat Camisi ile beraber bu bölgenin tekrar canlandırılması noktasında bir çalışma yaptık. Yoncalı termal noktasında çok zengin kaynaklara sahip. Çelik Hamamı dediğimiz bölgede geçmişte çamur banyoları yapılıyordu fakat yıllar geçtikçe bu bölgeler terk edilmiş ve ne yazık ki çamur havuzlarının üstleri kapatılmış. Bununda jeolojik etütleri yapılarak çamur havuzları üzerinde duruldu. Kurul üyelerimiz iki gün boyunca Yoncalı’da misafir olacak, bahsi geçen tüm çalışmaları yapacaklar. Yoncalı termal bölgesi Kütahya için çok önemli. Bu manada bundan sonraki çalışmalar daha hassasiyet içerisinde yürütülecektir” dedi.

Yoncalı için titiz bir çalışma yapılacağını ifade eden Nayir, “Ecdadımızın, şifalı sularıyla ünlü Yoncalı’mıza asırlar öncesi yaptırdığı bu tarihi eserler Kütahya için çok önemli. Bize düşen mirasa en iyi şekilde sahip çıkmak, geçmişin değerlerini gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarabilmek. Bu doğrultuda yapılması gereken tüm çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülecektir” diye konuştu.

DEVAMINI OKU

Öne çıkanlar