“TÜRKİYE HEPİMİZİNDİR,HEPİMİZİN ORTAK VATANIDIR”

MHP Kütahya İl Başkanı Mehmet Ali Türker,Referandum ile ilgili değerlendirmelerde:”Ülkemizde 16 Nisan 2017 Pazar günü Anayasa değişikliğine son noktaya koyacak olan millet iradesine başvurulmuş, halk oylaması takdir edilecek şekilde demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmiştir. Milletimiz, unutulmayacak bir tarihi sınavdan başarıyla geçmiştir. Türk Milleti bu demokrasi sınavındaki tercihini ve iradesini sandıkta belirlemiştir.”dedi.

Türker yaptığı açıklama da:”

Huzur ve güven ortamında Pazar günü gerçekleştirilen Referandum’ a milletimiz % 85.32 gibi yüksek katılım sağlamıştır. Türkiye genelinde sandığa giden seçmenlerden %51.40 ı “ Evet ”, %48.60 ı ise “ Hayır “ oyu kullanmış ve böylece milletimiz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesine kendi hür iradesi ile onay vermiştir.

Kütahya da ise sandığa giden seçmen sayısı %90 gibi yüksek bir katılım oranına ulaşmıştır. Bu oranın         % 70.30 u “ Evet “, % 29.70 i ise “ Hayır “oyu kullanmış ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni içeren Anayasa değişikliğini Kütahya halkı Türkiye ortalaması üzerinde bir oranla kabul etmiş, ülkesinin ve devletinin yanında olduğunu göstermiştir.

Ülkemizin yedi bölgesinden biri olan Ege’deki diğer şehirlerle İlimizi karşılaştırdığımızda anayasa değişikliğinin halk oylamasında seçmenlerin %70 i, “ Evet ”  demiş.

Çevremizdeki illerin hiçbiri bu oranı yakalayamamış ve Kütahyalı hemşerilerimiz anayasa değişikliğine açık ara oran bakımdan ön sırada olur demiş. İşte, bu oran Kütahya halkının demokrasiye olan güvenin tam olduğunun göstergesidir.

Ayrıca İl’imizdeki bu olumlu sonuç, Kütahya Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatları’ nın gayretleri ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ Bey’e olan inancın, güvenin tezahürüdür.

Sayın Genel Başkanımız her fırsatta anayasa değişikliğinde son sözü milletin söyleyeceğini dile getirmiştir.    16 Nisan’da yapmış olduğu basın toplantısında; “Egemenliğin yegâne sahibi büyük Türk Milleti, ülkesinin geleceği hakkında son sözü söylemiş, istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır.” demiştir.

16 Nisan tarihli halk oylaması, Türkiye’nin geleceği açısından bir dönüm noktasıdır. Anayasa değişikliğine halkın teveccüh gösterip onay vermesi ile birlikte ülkede yeni sistemin temelleri atılmış oldu. Bundan böyle siyaset kurumu yeni bir istikamete yönelecek, yeni hükümet sistemin taşları birer birer yerli yerine konacaktır.

Halk oylaması sonucunun, her kesim tarafından doğru tahlil edilmeli ve iyi okunması gerekir. Yapılacak olan olumlu değerlendirmeler ülkemize ve insanlarına yararlı olacaktır.

Türk seçmeni fevkalade ferasetli bir tutum sergileyerek oylarını dengelemiş ve referandumun bir milletvekili genel seçimi veya belediye seçimi olmadığı mesajını verdiğini hepimize göstermiştir.

Referandumda seçmen bir siyasi parti tercihinde bulunmamış, bir sistem tercihini ortaya koymuştur. Ayrıca Cumhuriyet’in mukadderatının oylaması gibi göstermek isteyenlere de dersini vermiştir.

Milletimiz; kendi kaderini tayin noktasında iradesinin, kendi tasarrufunda olduğunu, bekası ve Türkiye’ nin geleceği söz konusu olduğu zaman durumu vazife edinerek suyun akışını değiştirilebileceğini açık bir surette göstermiştir.

Anayasa değişikliği, hiçbir partinin seçim programı değil, Türk Milletine bağımsız, hür, emin ve müreffeh bir gelecek inşası için hazırlanmış bir hukuk metnidir. O halde yeni dönemde birlik, beraberlik ve bütünlük içinde ülkenin geleceğini inşa etmek gibi bir mecburiyetimiz vardır.

Bu değişiklik TBMM’ de vücut bulan demokratik bir uzlaşmanın, temel kıstaslarından olan çoğunluk iradesinin, tercihinin yansımasıdır.

Bu anayasa değişikliğinin oylamasının kazananı ve kaybedeni yoktur. Önemli olan Türkiye’ nin kazandığının farkına varılmasıdır.

MHP öteden beri sadık kalındığı milli birlik ve beraberliğin korunması yolundaki mutabakata riayeti titizlikle sürdürecektir.

Halk oylamasının çıkardığı aritmetik; demokratik haklarını kullanan hiçbir kesimin, demokrasimizin ve Cumhuriyet rejimin aleyhinde işlemeyecektir, bu böyle bilinmelidir.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’ nin konuşmalarının herkes tarafından dikkate alınmalı. 16 Nisan’da yapmış olduğu basın açıklamasının bir bölümünde:

“ Bilinmelidir ki, Türkiye milli varlığını ve parlak geleceğini hedef alan çok çetin tehlike ve tuzaklarla dolu nazik bir dönemden geçmektedir…

Önümüzdeki zor ve hassas dönemde birlik ve dayanışma ruhu içinde hareket edilmesi, herkes için milli bir sorumluluk, hatta zorunluluktur…

Referandum sonrası siyasi cephelerin derinleşmesini önlemek, toplumsal huzurun yıkımına yol açacak tutum ve davranışlardan kaçınmak ülkemizin geleceği açısından hayati önem taşımaktadır…  Türkiye hepimizin.”

Ülkemizin bulunduğu duruma dikkat çekerek,  ülke yöneticileri ve siyasileri bu önerilerinden ders alması gerektiğini düşünüyoruz.

Ayrıca referandumda % 51. 4 oranında sandıktan “ Evet “ çıkmasında MHP ve AK Parti’nin yürüttüğü kampanya hedefine ulaşmıştır.

Samimi duygularla, inançla ve azimle ülkemiz geleceği, huzuru ve mutluluğu için “Önce Ülkem “ anlayışı ile bizi doğru yola yönlendiren Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ’ ye saygılarımı sunuyorum. MHP Teşkilatlarına ve dava arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve kutluyorum.

Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’na, Sayın Başbakan’a, iktidar partisine ve ülkemizin bekası için anayasa değişikliğine olur diyen Türk Milleti’ne şükranlarımı sunuyorum.”dedi.


Tagged:


Web Tasarım: Arena Ajans