Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

HERKES KENDİ İŞİNE GÜCÜNE BAKSIN

16 Nisan Anayasa Değişikliği Halk Oylaması ile Türkiye geleceğini yani “Başkanlık” sistemini oyladı. Evet ve hayır oyları için her iki taraf da ellerinden geleni yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimi ile “atı alan Üsküdar’ı geçti”. Ona göre maksat hâsıl olmuştur. Eskiden Cumhurbaşkanı seçilen, partisi ile ilişiğini kesiyor, tarafsızlık yemini ediyordu. Şimdi partili ve yetkileri artmış tek başlı yönetim devri başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan böyle uzun bir süre yeni bir anayasa ve sistemle yönetilecek. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına göre, ayağındaki prangalar çıktı. Önündeki tüm engeller kalktı. Yetkiler istediği biçime geldi. Ancak yetki ve salahiyetlerin arttığı kadar sorumluluk ve mesuliyetin de aynı oranda arttığı akıllardan çıkarılmamalıdır. Kazanan Türk Milleti ve Devleti olmalıdır.

Yeni sistem ülkemize ve tüm Türk Halkı’na hayırlı ve uğurlu olsun. Huzur, istikrar, refah, mutluluk ve güven getirsin. CHP lideri Kılıçtaroğlu, “biz her şeye rağmen elimizden gelen çabayı gösterdik” açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan evet veya hayır diyen herkesin, 80 milyon Türk halkının zaferidir. Herkes için hayırlı uğurlu olsun. Türkiye tarihinde ilk defa TBMM’nin ve milletimizin hür iradesi ile böylesine önemli bir değişime karar vermiştir” dedi. Başbakan Yıldırım da yaptığı konuşmada, “evet diyenler de hayır diyenler de eşit vatandaşlardır, kazanan Türkiye’dir, aziz milletimizdir. Şimdi artık dayanışma ve istikrar içinde bir ve beraber olma zamanıdır. Öteki beriki yok, biz varız” dedi.

Bundan böyle ülkemizde gereksiz tartışmalar, çekişmeler ve atışmalar son bulmalı. Tüm siyasi partiler kurum ve kuruluşlar ile seçilmiş ve atanmışlar ülkemizde istihdamın ve üretimin artması, terörün son bulup işsizliğin ortadan kalkması, iç ve dış güvenliğin sağlanması için bir ve beraber olmalıyız. Demokrasilerde seçimler bitmez. 2019 yılın seçimler yılı olacak. Ve 2019’a sadece 2 yıl gibi kısa bir zaman kaldı. Halkın güven ve teveccühüne mazhar ol sen de kazan. Bu oylamada bana göre en büyük kazanç, bölücü ve terör yanlısı hayırcı HDP oylarının büyük bir kısmının “evet”e yani ülke bütünlüğünden yana dönmüş olmasıdır. Ayrıca 3 büyük şehirde “hayır” oylarının fazla oluşu da hayra yorulmalı. İktidar tarafından yapılan vaatler yerine getirilmeli. Hayır oyları ikaz kabul edilmelidir.

Gelelim Kütahya’ya… Her seçimde olduğu gibi yine Türkiye’de 15’inci sırada, Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde oy oranları bakımından evet oylarında birinci oldu. İstediğimiz, yatırım ve kalkınmada da aynı tablo ortaya çıksın. İlimiz, göç veren değil, göç alan duruma gelsin. Milletvekili sayımız artsın. Bakanımız olsun. Kütahya çok partili demokratik hayata geçtiğimizden günümüze kadar yapılan tüm seçimlerde, iktidarın kalesi olmuştur. Başbakanlar, bakanlar çıkarmış, 1950 seçimlerinde sandığa sahip çıktığı için demokrasinin, Demokrat Parti’ye rekor oy verdiği için, kale olma unvanı kazanmıştır. AK Parti ve Erdoğan’ın önünde hiçbir engel ve mazeret kalmamıştır. Kütahya bölgemizde kalkınmada, sosyal yaşantıda, sağlıkta, ulaşımda, ekonomide ve daha pek çok alanda hak ettiği yere en kısa zamanda getirilmelidir.

Yazımızın başlığına gelince; Türkiye’de yeni bir dönem, yeni bir yönetim sistemi başlamıştır. Hiç kimseye ayrım yapılmadan eşit muamele yapılmalı. Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devleti olduğunu dünyaya ispatlamalıdır. Ayrıca başlıkta da belirttiğim üzere herkes kendi üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstersin. Gelişmiş ülkeler seviyesine hızla tırmanmamız gerekmekte. Bu da ancak çalışmakla, üretimle ve en önemlisi eğitimle olur. Bu düşüncelerle günümüze ışık tutacak bir atasözü ile yazımızı tamamlayalım.

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Kalın sağlıcakla…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar