Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

GERÇEKTEN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ BARİ ONU SÖYLEYİN

Geçen hafta “Bu Proje Kütahyayı bitirir” başlıklı yazıma binlerce olumlu veya olumsuz yol gösterici öneriler ve yorumlar geldi.
Bu yorumlar içerisinde ilçe ve belde belediye başkanları, eski siyasi parti il başkanları, eski milletvekilleri, iş adamları ve vatandaşlarımız gerek telefon, gerek mail ve sosyal medyadan mesajlar ile görüşlerini bildirerek, Kümaş’ın yanından Afyon kara yoluna çıkacak çevre yolu ile ilgili görüşlerini belirttiler.
İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bursa’dan Antalya istikametine gidecek otomobiller, Kütahya’yı göremeden geçip gitmelerinin Kütahya için adeta tehlike çanı olduğu genel bir görüş olarak yayılıyor gelen yorumlara göre.
Gediz Belediye Başkanı Mehmet Ali Saraoğlu: “Ahmet Bey, ben de aynı kanaatteyim. Bu proje Kütahya’yı zorlar. Kulakları çınlasın müsebbibi Mustafa İça’dır. Başta koordinasyon kurulunda olmak üzere bir süre kendi içimizde de tartışma konusu olmuştu. Hatta Güral Konakları’nın kenarından geçen ve bizim bölgemize yol uzantısı bağlantı yolu benim de içinde bulunduğum (Güney Kütahyalılar) grubun bastırılması ile hayata geçirilmişti. Yoksa o noktadan Afyon’a doğru 8-10 kilometre öteye taşınacaktı.”

İş adamı Göksel Özçınar: “Bu proje gündeme geldiğinde ilk karşı çıkanlardan birisiydim. Çünkü her geçen gün nüfusu azalan bir şehir, ekonomik yönden sıkıntıya girecek bir projeye evet dememiz mümkün değil. İlk projeyi sayın eski belediye başkanımız Mustafa İça gündeme getirdi. O da iyi niyetli getirdi, 30 yıl sonra proje uygulanır ümidiyle. Ama eski başkanımız bugün bu projenin ne kadar yanlış olduğunu büyük bir ihtimalle özel sektörde üretim yapmaya ve satmaya başlayınca yanlış olduğunu fark etmiştir. Bu proje Kütahya’yı bitirmez, batırır. Biz Kütahyalılar olarak Kütahya’mızın, Kütahyalı firmalarımızın iş yerlerinin, çalışanlarının zarar görmemesi için fikrimizi söylemek zorundayız. Bu proje gündeme geldiğinde nasıl fikrimizi söyledik, kötü biz olduk. Doğru iş yapılınca fikrimizi söyleyeceğiz ve destekleyeceğiz. Bizler Kütahya’da doğduk. Kütahya’ya yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Kütahya, İstanbul gibi hızlı büyüyen bir il değil, lütfen bu tip Kütahya’nın can damarını ilgilendiren projenin en çok fikrinin alınması gereken yol üstünde is yapan firma sahiplerinin de fikirlerini, çalışanlarının da fikirlerini alıp istişare etmekte fayda var. Denizli bile en yakınımızda hızlı bir şekilde büyüyor, çevre yolu şehir içinden gecen yemeğini kahvaltısını tekstilini alıp öyle geçiyor. ‘Hiç bir şey almadım’ diyen bir şişe su alıyor.”
Birçok okuyucumdan gelen mesajlar ve yorumlar da şöyle:

“Bu çevre yolu projesi Kütahya’nın temeline konulacak dinamit olur. Bu konuya tüm Kütahyalılar sahip çıkmalıdır. Kütahya ekonomisine çok büyük darbe olacağını şimdiden görmeliyiz. Yoksa, proje uygulamaya geçerse maalesef dönüşü olmaz. Bu yol can çekişen Kütahya’nın ölümüne sebep olur, emin olun en başta otogar bile işlemez. Bir il ancak bu kadar sahipsiz olur pes doğrusu, ya kardeşim Kütahya’nın vekilleri nerede, Kutso, üniversite, vilayet, belediye ve diğer STK’lar bu çevre yolu konusunda bilgileri var mıdır, tez elden Kütahya’nın tüm dinamikleri bu konuda tek vücut olup çevre yolu projesine Kütahya’yı içine alacak şekilde yeni bir düzenleme yapılması için gayret sarf etmelidirler.”
Bu konu üzerinde durması gerekenlerden henüz cevap gelmedi.

Evet bir üst satırda yazdığım cümleler, bazı okuyucularımızın sosyal medyadan yaptığı yorumlardır. Ama konunun üzerinde ısrarla durmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Kütahya’nın gazetesiyiz…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar