Connect with us

DİĞER

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN DÜNYA’YA ÖNEMLİ MESAJ; “İNSANLIK ÖLMEDİ”

İnsanlığa moral veren, insanlığa hizmet amacı güden fahri yaşanmışlıkların, tüm insanlığa örnek ve moral olması amacıyla Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ile Radyo Dumlupınar tarafından düzenlenen ‘İnsanlık Ölmedi’ ödül töreninin bu yıl 2’incisi gerçekleştirildi.İnsanlık Ölmedi Ödül Töreni geniş katılımla Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde yapıldı. Radyo Dumlupınar Danışmanı Dr. Özlem Soyer Zeyrek ise Kütahya’nın 3 önemli güzelliği aynı günde yaşadığını belirterek, “6 Mayıs bizim için özel bir gün. Özel olmasının da 3 sebebi var. Bunlardan birincisi Radyo Günü. Türkiye 1927’de bugün radyo yayıncılığıyla tanıştı. Bizler de bu 90. Yılda radyoculuğun birer mensubu olarak sizlerle birlikte böyle bir organizasyonda bir arada olduğumuz için çok mutluyuz. Bugün Kütahya’nın fethinin de 943. yıl dönümü. Kütahya Fatihi Hezar Dinari’yi rahmet ve minnetle anıyoruz. Fatihler önemlidir ve unutulmamalıdır. Bugün aynı zamanda Hıdırellez. Dileklerin kabul olduğuna inanılan kutlu gün. Bu akşam tanıştığımız insanlık kahramanlarımız da insanların dileklerine, ihtiyaçlarına, dertlerine Hızır misali yetişebilen koca yürekli insanlar” diye konuştu.

HERKES İYİLİKLERİ ARTIRMA GAYRETİNDE OLMALI

Dünyanın birçok bölgesinde yaşanılan acıların ‘İnsanlık öldü mü?’ düşüncesini öne çıkardığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir ise herkesin iyileri artırma gayreti içerisinde olması gerektiğini söyledi. Gönül almanın, bir gönüle girmenin önemine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bir insanın ölmesinden daha önemli bir yerde insanlığın ölmemesi. Eğer insanlık ölmüşse orada birilerinin nasıl hayatta kaldığının da çok fazla önemi yok. Bugünlerde sosyal medyada çok paylaşılan güzel bir hikâye var; “Bir kadın evine giderken yol kenarında elinde çubukla yere çizgiler çizen bir çocuk görüyor. ‘Ne yapıyorsun?’ diye soruyor. Çocuk da ‘Cenneti parselliyorum’ diyor. ‘Şuradan bir parsel de bana verebilir misin, ne kadar?’ diyor, çocuk ‘20 lira abla’ diyor. Kadın parayı verip evine gidiyor. O gece çok farklı bir rüya görüyor ve eşine anlatıyor. Eşi de hevesleniyor çocuğun yanına gidiyor. Bakıyor çocuk aynı yerde yine yere çizgiler çiziyor. Adam soruyor çocuğa, ‘Ne yapıyorsun?’ Çocuk, ‘Cenneti parselliyorum’ diyor. ‘Bana da bir parsel ver kaç lira?’ diye soruyor. Çocuk ‘200 milyon lira’ diyor. Adam, ‘Olur mu, hanıma 20 liraya vermişsin bir parseli.’ Çocuk, ‘O benim gönlümü aldı ama sen cennete talipsin, bu bile az bu rakama’ Burada önemli olan bu; gönülleri almaya talip olanlar insanlık ölmedi duygusunun da kahramanı olanlar. Eğer bizler gönülleri almaya talipsek insanlık ölmeyecek demektir. Halep gibi Arakan gibi dünyanın birçok yerinde görülenler ve yaşananlar bize maalesef insanlık öldü mü sorusunu sordurtuyor, bu düşünceyi öne çıkarıyor. Halbuki insanlık ölmemeli, insanlığın ölmeyeceğine dair güzel örnekleri anlatıp, onların canlı kalması, onların örnek alınması için de gayret sarf etmesi lazım. Dumlupınar Üniversite’miz ve Radyo Dumlupınar buna heveslenmişler. Bu örnekleri tekrarlayarak, bunları millete güzel örnek göstererek gelecekte iyilerin sayısını artırma gayreti içerisine girelim demişler. Bu güzel günde, bu güzel faaliyeti düzenleyen bütün paydaşları tebrik ediyorum” diye konuştu.

Ödül törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar