UCUZ ETİN YAHNİSİ

Atalarımızın söylediği bu söz dünden bu güne geçerli bir söz ve ne kadar anlamlı. Bunu niçin başa yazdım çünkü hayatımızın her anında geçerli ve kalite , garanti yerine ucuz mamüllere yöneldiğimizde hem paramız boşa gidiyor hemde hayati tehlikelere varan zorluklarla karşılaştığımız için yazıyorum
Evet gerçekten önemli ucuz ama kaliteli ürün bulmak zor piyasa hileli ürün ve işlerle dolu ancak yinede dikkat derken bizim dikkatsizliğimiz ve özensizliğimiz nedeni ile ibretlik bir sürü yaşam hikayesi ile karşılaşıyoruz. Hatalı ve ucuz ürünlerle karşılaşırken sadece maddi kayıp yaşamak var en önemliside hayati tehlikelere ve ölümcül tuzaklarla karşılaşmamak adına dikkat diyorum.
Elbette ucuzluk caziptir herkesin ideali olan bu kavram hayatın bazı alanlarında ucuzluktan çok sağlamlık konusu ile özdeş olmalı ve bugün kar ettik derken yarın telafisi imkansız hallere bulaşmamak bizim elimizde alış veriş yaparken seçici olmak zorunda olduğumuzun altını çizip yaptığımız bu hataların en önemlisine dikkat çekmek istiyorum .
Özellikle EV alırken bu dikkati göstermeliyiz. Nedenmi ülkemiz deprem ülkesi ve her an deprem riski taşırken ailemizin oturduğu evin DEPREME DAYANIKLILIĞINI araştırmak zorundayız. Hem kendimizin hem ailemizin can güvenliği her şeyin önün gelir. Bu nedenle ev alırken mutlak surette depreme dayanıklılık testinden geçmiş binalara yönelmek zorundayız. Demekki bu günü kurtarmak yerine yarını kurtarmak amaç olmalıdır. Ülkememizde konut inşaat sektörü son yıllarda deprem yönetmeliğine uymaya çalışmakta ama gözden kaçanlar yada kaçıranlarda var bu nedenle dikkat diyorum. Bilinçli tüketici olmak zorundayız ve Sanayi ve Ticaret bakanlığının bilinçli tüketici olmak yönündeki uyarılarına kulak vermek zorundayız hem kendimiz hem ailemiz için demeliyiz.
Ev alırken mutfak dolabına değil, musluğuna değil, gömme banyoya değil, salonunun genişliği kadar binanın deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığına bakmak zorundayız. Yanii bize süslü binalar değil sağlam binalar lazım. Mesela evimize buzdolabı alırken kılı kırk yarıyoruz, televizyon alırken titizleniyoruz peki ya ev alırken ne yapıyoruz kaçımız binanın depreme dayanıklılık testi yapılıp yapılmadığını soruyoruz, kaçımız bu konuda firmadan test belgesi istiyoruz yada aklımıza hiç geliyormu işte asıl sorun bu bilinçli alışverişin yarınların teminatı olduğunu aklımıza getirdikçe kazançlı çıkarız.
Deprem değil çürük bina öldürür tezini hiç aklımızdan çıkarmamak lazım. Çünkü bu iş başka ucuz işlere benzemez kendimizle bir ailemizi tehlikeye atmak yerine gönül rahatlığı oturmak fikri hepimzin fikri olmalı yarın diz döveceğimize bugünden uyanık olmak zorundayız. Umarım daha bilinçli vatandaş olmayı becerebiliriz ve kafamız rahat olur.
Günün sözü…Öğrenmenin sınırını kendimiz belirleriz.


Web Tasarım: Arena Ajans