Connect with us

HABERLER

TARİHİ ALİPAŞA CAMİSİ AÇILACAK

Kütahya’da yaklaşık 3 yıldır restorasyonu devam eden Alipaşa Camisi’nin önümüzdeki günlerde yeniden ibadete açılacağı bildirildi.

Cumhuriyet Caddesinde, 1796 yılında yapılan tarihi Alipaşa Camisi 2014 yılının Aralık ayında restorasyona alınmıştı.

Süreç içerisinde çeşitli nedenlerle zaman zaman çalışmalara ara verilen restorasyonda sona gelindiği belirtildi.

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, gazetecilere yaptığı açıklamada, caminin esaslı bir restorasyona alınmasından dolayı sürecin bu kadar uzun sürdüğünü dile getirerek, sona gelinen çalışmalarla caminin 23 Haziran’da açılması için gayret edildiğini söyledi.

Camide kapsamlı bir restorasyon yapıldığını ifade eden Hürata, şunları söyledi:

“Daha önceden basit onarımlarla geçiştirilen camide bu kez esaslı bir restorasyon yapılıyor. Kütahya’mızın güzide camilerinden olan Alipaşa Camimiz tepeden tırnağa olarak ifade edebileceğimiz şekilde restore ediliyor. Bu restorasyonla caminin zemininden çatısına kadar her şeyi ile ele alınarak çalışıldı. Genel Müdürlüğümüzün Türkiye geneli için talimatı, restorasyonu biten eserlerin herhangi bir resmi açılışı beklemeden direk olarak açılması yönünde. Çalışma biter bitmez de camimizi hemen ibadete açmayı planlıyoruz.”

Kentteki birçok vakıf eseri cami ve mescidin bakıma alınacağını da kaydeden Hürata, “Restorasyon çalışmalarımız Dönenler, Kurşunlu gibi camilerimizde devam ediyor. Buradaki projelerin tamamlanmasının ardından Ulu Camiyi de restorasyon çalışmasına almayı planlıyoruz. Ardından Karagöz Camisi ve diğer camilerimizde restorasyon çalışmaları yapacağız.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar