ÇEVRE YOLU İÇİN UYANMAK LAZIM

Başyazarımız sayın AHMET YAYLIOĞLU nun defalarca gündeme taşıdığı ve bir türlü gündem olmayan Çevre yolu için uyarı yazılarının maalesef yetkililer tarafından dikkate alınmadığı gibi üzücü olanda Kütahya halkı içinde aynı şekilde gündem olamaması yani halkın ilgisizliği düşündürücü.

Kütahya için tersine çevrilmesi gereken ata sözü meydanda SU AKAR KÜTAHYALI BAKAR sözün bir an önce su akar Kütahyalı değerlendirir, aynı şekilde yol akar Kütahya lı değerlendirir sözüne terfi etmemiz gerek. Afyonkarahisar güzergahında Özdilek, Cumhuriyet, İkbal gibi tesislerle para kazanırken maalesef biz beklemedeyiz, hakeza Afyon 3 kaplıca ile termal başkent olurken bizim 32 ayrı yerdeki kaplıcalarımızla termal başkentliği kaptırmamız gibi düşünmek lazım.

Çanakkale Balıkesirden gelen en işlek güzergaha sahip yol Kütahya dan geçecek bu demektirki Kütahya yoğun trafik akışından bolca nasiplenecek binlerce araç ilimizden akacak ama bu akışı artıya çevirecek olumlu gelişmeler için kılımız kıpırdamayacak işte bunu hazmedemiyorum.

Çok değil 30-40 yıl önce Çevre yolu yani eski Eskişehir yolu ile Şeker fabrikası önünden İstasyona ve oradanda Can cafe önünden devam eden yol yine işlek güzergah olarak karşımızda iken biz aradan geçen yıllara rağmen bu yola tesisler kurup akan trafiği durduracak hiçbir şey yapamadık. Anlaşılan o ki Kümaşın arkasından akacak yeni çevre yolumuz içinde bir şey yapamayacağız. İşte başyazarımız bunu yazıp halkı yetkilileri uyarmak için çabalamakta ama bu çabaların algılanmaması çok, çok düşündürücü. Baktığımızda bu ana arter olacak ve İstanbul, Ankaradan gelen yoğun araçlara birde İstanbul yolunu kısaltacak Çanakkale, Balıkesir yolları ilimizden geçerek İzmir Antalya gibi ana illere gidecek olması ile eklenince günlük 10 binlerce araç geçerken ilimizden daha çok onbinlerce araç geçecek bu yolun nimet olduğunu anlamak zorundayız. Meramızı anlamak zorundasınız ey Kütahya lı hemşehrilerimiz çünkü bu yeni çevre yoluna Kütahya adına cezbedici tesisler oluşturmak zorundayız. Afyon dan geçen araçların mutlaka durduğu Özdilek ve diğer tesisler benzeri tesisler kadar buralara, Kütahya yemek kültürünü, çini, seramik kültürünü, ağır elbiselerimiz, diğer tüm değerlerimizi yansıtan tesislerle süslenirse bu yol amacına uygun yol haline gelir ve Kütahya ekonomisine bacasız fabrika misali büyük bir artı değer katarak para kazanmamız hasıl olur.

Uyanmak zorundayız bu yazılarımız haberlerimiz Kütahya nın kalkınması için bizim başka bir meramımız ve menfatimiz yok Kütahya nın kalkınması ile hepimiz istifade ederiz diyoruz işte bu nedenle ilgisiz olan yetkililere inat siz değerli Kütahya halkının bu konuyu önemseyip bir an önce kamu oyu oluşturup bizlere destek vermeniz ve yetkililerin kulağına kar suyu kaçırmamız gerek. Artık su akar Kütahya lı bakar dedirtmemek için harekete geçme zamanı sayın Yaylıoğlunun ve benim çabam her şey Kütahya için tezi üzerinedir kişisel değil toplumsal algılamak zorundayız.

Günün sözü… Kalem aklın dilidir.


Web Tasarım: Arena Ajans