Connect with us

ALİ BİLCAN

ALIŞVERİŞLERİNİZİ İFTARDAN SONRAYA BIRAKIN

Çevrenize bir bakın Ramazan geldiğinde evine eli boş giden var mıdır? Herkes bütçesi nezdinde birkaç bir şey alır, evine gidene kadar da bunların hayalini kurar. Birkaç bir şey dedimse bunun içerisinde evin ihtiyaç listesinin dışında kalan şeylerdir bunlar. Nede olsa ramazan ayıdır bolluk bereket sofralardan eksik olmaz. Allah bereketini verir; karınca kararınca her sofra sultanlara yaraşır olur.
Peki ya açlığımızla doldurduğumuz o torbalardan çıkanlar ne oldu? Evde olduğunu bile bile aldığımız meyveler, sebzeler, meşrubatlar vb. ya da açken özenip tokken yemesi aklımıza bile gelmeyenler… Bir bardak su içtikten sonra zaten elimiz ne kaşığa gider ne çatala, ya rica minnet yeriz ya da ayıp olmasın diye…
Söylemeye çekinsek de ramazan ayı her ne kadar bolluk bereket getiriyor olsa da nefsine engel olamayanlar için israfın kapılarını da sonuna kadar açar. A’raf Suresi 7/31 de “ Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” Demektedir. Her şeyden bolca olup, yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda olsun demiyor ya da başka bir deyişle nefsinizin boyunduruğuna girerek gereksiz tüketime kurban olmayın demek istiyor.
Yapılan araştırmalarda oruçlu olan kişilerin kıyafet alışverişi sırasında da ihtiyaçları dışına çıktığı tespit edilmiştir. Alışveriş merkezlerinin kampanyalar adı altında insanları savurganlığa sürüklemesi, iftara kadar yapılan alışverişlerin miktarından da belli olmaktadır.
Gelelim alışverişlerde dikkat edilmesi gerekenlere;
Mutlaka ihtiyaç listesi belirleyerek muhtelif gıda malzemelerine öncelik veriniz.
Ürünlerin ucuzluğundan ziyade kalite ve içeriğe dikkat ediniz.
Pide için önce evde kalanlar değerlendirilmeli israfın önüne geçilmelidir.
Markette ya da pazarda ilk gördüğümüzü ürünü satın almayınız. Diğer ürün veya markalar ile kıyaslamayı tercih ediniz.
Renkli kâğıtlar üzerine kocaman organik yazan her ürüne inanarak ancak kendiniz kandırırsınız.
Büyük markaların ramazan için hazırladığı janjanlı paketlere aldanır, her zaman aldığımızdan ya fazlasını ya kötüsünü ya da pahalısını alırsınız.
Her zaman alışveriş yaptığınız yerel markaları tercih etmeli, her köşe başında mantar gibi türemiş satıcılarından, ne olduğunu bilmediğiniz ürünlerden uzak durmalısınız.
Çay ocağından manavına, kasabından bakkalına herkes tatlı satışına geçer ki merdiven altı tatlı üretim ve satışı en çok ramazanda olmaktadır. Buna özellikle dikkat etmek gerekmekte olup bildiğiniz yerlerden şaşmamanızı tavsiye ederim.
Sahurun olmazsa olmazı yumurtaya dikkat!
Yumurtaların üzerinde dijital olarak basılmış üretim ve son kullanma tarihi bulunması zorunludur.
Yumurtayı oda sıcaklığından ziyade +4 derecede muhafaza etmek daha uygundur, bu nedenle özellikle market dolaplarının hemen dışında; motor fanlarının sıcak hava verdiği yerlerde muhafaza edilenlerinden uzak durunuz
Kırık, çatlak ve kirli olanlarından uzak durunuz, üzerinde saman veya muhtelif kirler olan her yumurta organik değildir.
Et ve tavuk ürünleri alırken hazır ürünlerden uzak durmalı, paketli olanların mutlaka son kullanma tarihine dikkat edilmeli, açık ürünlerde ise canlı renkleri olan, koku ve görüntüsünde rahatsız edici özelliklere sahip olmayanları tercih edilmelidir.
Cami çıkışı, sokak başı veya Pazar kenarlarında satılan etiketsiz ürünlerden (sucuk, yumurta vb. ) kesinlikle uzak durulmalıdır.
Şarküteri ürünleri doğru muhafaza edilmezse bozulmaya en çok meyilli olan gıda zehirlenmelerinde üst sıralarda yer alan riskli ürünler kategorisinde bulunurlar. İhtiyacımız kadarını bildiğimiz satıcılardan almaya özen göstermeliyiz
Son olarak tavsiyem alışverişlerinizi iftardan sonraya bırakın ki asıl ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilesiniz.
Son 20-30 yılda insanlarda gözlenen kalıtsal hastalık ve ölümle sonuçlanan hastalıkların başında gıda kaynaklı tehlikeler olduğu bilinmektedir. Ürün çeşitliliği, alım gücü, paket ambalaj aldatmacası ve reklamlar insanların tüketim alışkanlıkların belirlemektedir. Üzerine bir de oruç girince çoğu zaman insan sağlığını bir kenara bırakıp tercihlerinde nefsine aldanmış oluyor.
Oysaki oruçken yemeden, içmeden, kötü sözden gözden uzak tutarız kendimizi de alışverişten niye uzak tutamayız. Oysa Ramazanın bereketi çok harcamakta değil çokça ibadette, af dilemede saklıdır.
Bereketi israfla karıştırmadığımız Sağlıklı Ramazanlar Dilerim.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar