Connect with us

ALİ BİLCAN

İFTARA KADAR DEĞİL SONSUZA KADAR ELVEDA

İftar zamanı yaklaştıkça mutfaklarda bir telaş başlar, ocaklardan dumanlar çıkar hoş kokular yayılır, sofralar kurulur, tv veya radyoda ramazan programları açılır, varsa oruç tutan çocuklarımızı son dakikalarda yüreklendirmek için oruçla ilgili birkaç güzel konuşma yapılır, dualar edilir. Ezan okunmaya başlar, top patlar; küçük kardeşlerimizin dilinden dökülen dualar gözleri doldurur ve hepimiz orucu açarız.Sofrada bütün gün kurulan hayalin neticesinde en çok istediğimizden başlarız ki yaz günlerine denk geldiği göz önünde bulundurulursa su bardakları ardı ardına boşalır. Ancak her evde bu böyle olmaz;orucu açar açmaz balkona koşanlar olduğu gibi daha bir yudum su içmeden sofrada sigarayı ateşleyen, “şu meretide bir bırakamadık gitti, siz başlayın ” diyerek nefsine yenik düşenler vardır; biliyorum / biliyoruz.

Hayatım boyunca tütün ürünlerinin güzel bir şey olduğuna ikna olamadığım için bu ve benzeri durumlar bana çok uzak geliyor. Şu mübarek ayın  daha ilk günlerine denk gelen 31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günütamda sigarayı bırakmak için ideal zaman olabilir mi? Tiryakisi olduğum hiçbir bağımlılığım olmadığı için eminim davulun sesi uzaktan bana hoş geliyordur !!!

  • Ülkemizde gençlerin sigaraya %25,7 sinin 13 yaş ve altında başladığı, %43,6 sının 13-16 yaş aralığında, %25,7 si ise 16 yaş üstünde başladığı ortaya çıkmıştır. (Sağlık Bakanlığı)
  • Bölgesel bir çalışmada ilkokul öğrencilerinin %95 i sigara markalarını tanımaktadır.
  • Sigara içicilerinin %20’si 11-14 yaşları arasında, tüm içicilerin ise %83’ü 21 yaşından küçük sigaraya başlamıştır.

Amacım bu ve benzeri rakamlar ile kafanızı karıştırmak değil çocuk ve gençlerin riskli

durumda olduğuna bir nebze olsun dikkat çekmektir. Sofralardan kalkarak içtiğiniz her bir sigara çocuklarınızın benliklerinde kalıcı ateşler yakacaktır. Ve emin olun külleri bile uzun süre taze kalmaya yetecektir.

19 Temmuz 2009 tarihinde, tüm kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması, 27 Ekim 2010 tarihinde, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattının hizmete başlamasıyla Dumansız Hava Sahaları artmış, pasif maruziyet %60 ve evlerde yasak olmamasına rağmen sigara içenlerin oranı %35 azalmıştır. Bu sayede ortak kullanım alanlarının sigara dumanından ve kokusundan arınması ben ve benim gibileri oldukça mutlu etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü 2017 yılını “ Tütün ve tütün mamulleri gelişmeye bir tehdittir” teması ile kutlayacaktır. Tütün kontrolü yoksulluk döngüsünü bozabilir, açlığa son vermeye katkıda bulunabilir, sürdürülebilir tarım ve ekonomik büyümeyi teşvik edebilir ve iklim değişikliği ile mücadele edebilir. Tütün ürünlerine ilişkin vergilerin artırılması, hükümetin evrensel sağlık kapsamı ve diğer kalkınma programlarının finansmanı için kullanılabilir. Ancak Sigarayı bırakmak için hükümetlerden ziyade bireylerin kendi çabaları gerekmektedir. En iyi sürdürülebilirlik bireyin kendi çabası ile mümkündür.

Sigara dumanındabilinen! 4000 çeşit kimyasal madde vardır. Bunlardan en bilindiği nikotin olup buna en masumu da diyebiliriz. Bunun 2000 tanesi insan vücudu için zehirli olan maddelerdir. 55 tanesinin ise kanser yapıcı olduğu bilinmekteyken elinizden düşürememekte neden bu kadar ısrarcısınız benim için anlamak oldukça güç!

Oruç tutabilme maneviyatına sahipseniz emin olun sigarayı bırakabilecek iradeye de fazlası ile sahipsinizdir.Sigara ile insan en büyük kötülüğü kendisine, iradesine yapmaktadır. Sigarayı bırakmak deneme işi değil güçlü bir irade ve kabul ediştir. Bunu başaramayacağını düşünerek insan özgüvenini yitirir ve toplumdan uzaklaşır, maneviyatını yitirir. Umarım sigara tiryakileri bu ramazanı kendilerine fırsat bilerek sigaraya“İftara kadar değil, sonsuza kadar elveda” diyebilirler.

Bereketli ve sağlıklı Ramazanlar …

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar