Connect with us

ALAADDİN UYGUN

ALT YAPI TERCİH EDİLMİYOR

Bu başlığı niye attım . Belediyecilerde Alt yapı tercih edilmeyen bir yatırım türü olduğu için böyle yazdım. Alt yağı dediğimizde akla Asfalt, kaldırım, kanallar, kanalizasyon, atık su sistemleri, yağmur suyu isale hatları gibi toprak altına yapılan yatırımlar akla gelir.
Peki bu hizmetler yani alt yapı hizmetleri belediye tarafından neden tercih edilmez, yanıtı basit çünkü alt yapı yatırımları gözükmeyen oy getirmeyen halkın cazibesini çekmeyen makyaj türü yatırımlar olmadığı için tercih edilmezler, çünkü halk görünene oy verir görünmeyen hizmete ise oy vermez, taki ne zamana kadar bunun önemi ortaya çıkar, patlayan kanalizasyonların yaydığı kokular taşan dere sularının sele yol açması ve yağan yağmurlardan sonra sokakların sel sularına teslim olup halkın canı yanana kadar bu hizmetlerin önemi anlaşılmaz.
Kütahya da yağan her yağmur sonrası maalesef üzücü taşkın görüntüleri ortaya çıkmakta pek çok ev ve iş yerini su basmakta bunun tek izahı var alt yapı yatırımlarının yetersizliği. Maddi manevi hasar sonrası canı yananlar ile sokaklarda diz boyu yağmur suyu ile boğuşan vatandaş görüntüleri maalesef sıkça rastlanan bir manzara oldu.
Alt yapı yatırımları tercih edilmez çünkü bunlar oy getirici hizmetler değil. 1982 yılından sonra ilimize doğru dürüst alt yapı yatırımı yapılmadı. En son rahmetli Oral Kiper zamanında köklü bir alt yapı yatırımı yapıldı sonraki reisler alt yapı yatırımını tercih etmedi ancak zaman içinde büyüyen şehrin manzarası kötü hal aldı çünkü öncelikle yeni oluşan yeni yapılan mahallelerde bu konu ciddiye alınmalıydı hadi eski mahalleler kaldı bari yeni oluşan yani 1980 den sonra imara açılan Fatih, 30 Ağustos, Cumhuriyet .Yenidoğan, Atakent, Sosyal konutlar, Okmeydanı, Bahçelievler, Osmangazi, gibi alanların inşaata açılması ile öncelikle o alanların alt yapı hizmetleri köklü şekilde yapılıp öyle imara açılmalıydı ama maalesef çarpık yapılaşma kötülüğü gibi, alt yapısız bir mekanlara sahip şehir olduk. Baktığımızda kanal kapatma ile bazı sorunlar çözülse de yağmur isale hattının olmadığı bir şehir haline geldik ve her yağış sonrası baş ağrısı çekmekteyiz. Bu ağrı giderilmeyecek gibi duruyor. Ama büyük şehirler dahil maalesef pek çok ilimizde bu baş ağrısı sorun var sadece Kütahya ya ait olmayan bu sorunun çözümü Belediyelere bırakılmalı. Neden, birincisi reisler oy getirmeyen bu yatırımları tercih etmiyor ikincisi ise Belediye bütçeleri yeterli olmadığı için tercih edilmiyor. Ya bu iş için belediyelere bütçe harici bir ödenek ayrılmalı yada bu işi Bayındırlık müdürlükleri yapmalı.
Sanırım bu konuda daha çok başımız ağrıyacak ben sayın Saraçoğlu’nu suçlamak için yazmadım bu sorun genel sorun ve yıllardır tercih edilmeyen yatırım türü olduğu için konuyu gündeme taşıdım. Umarım köklü bir çözüm bulunur da vatandaşın bu mağduriyeti ortadan kalkar bakınız en çok sel den mağdur olan mahalleler yeni oluşan mahallelerimiz olması doldukça düşündürücü yoksa yağmur yağmasın duasına çıkacağız yakında
Günün sözü… Tek iyi şey bilgi, tek kötü şey cehalettir

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar