VALİ VE MÜFTÜ’YE AÇIK MEKTUP

Son zamanlarda çok sayıda insan önümü kesip, “şu ezanların merkezi sistemden okunması için bir haber yapıver” demesi üzerine bu yazıyı yazmak zaruri olmuştur. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve İl Müftüsü’ne bu durumu köşemden aktarmak istedim. Bu arada ezan konusunda da bir şeyler yazmak istedim. Çünkü ezan, hem kelime hem de mefhum olarak taşıdığı davet manasıyla bizim için çok önemli bir yer tutar. Sözcük olarak Arapça’da bildirme, çağırma, davet etme, ilân etme, çağrıda bulunma ve duyurma gibi anlamlara karşılık gelen ezan; terim anlamı olarak da farz namazlarının vaktinin geldiğini, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ve ashabının ortak istişaresi sonucu belirlenmiş sözlerle öncelikli olarak İslâm inancında olanlar olmak üzere tüm insanlığa duyurmayı ifade eder.

Yahya Kemal’in “Ezan ve Kur’an” ve “Ezansız Semtler” adlı makalelerinin yeni Türk nesri içinde ayrı bir yeri vardır. Birinci makalede, “Kökü mâzîde olan âtîyim” mısraında ifadesini bulan bir anlayışla mâziyi ve mâzinin değerlerini yaşadığı zamana ve hatta geleceğe taşımak gerektiği düşüncesini öne sürerken bu değerler arasında ezan ve Kur’an sesine önemli bir yer verir. Bu cümleden hareketle ezanı ve Kur’an’ı, sıradan seslerin topluma kötü sesle ve tavırla (makam) okuması gerçekten çok kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yalçın Çetinkaya, kötü okunan ezanların rahatsız edici olduğunu söyleyerek, “Nâçizâne müezzin arkadaşlara bir tavsiyede bulunayım: Mikrofonu elinize alıp ezana başladığınızda lütfen bir de avazınız çıktığı kadar ve gırtlağınızı yırtarcasına bağırarak ezan okumayın. Normal bir tonlama ile okuyun. Mikrofon zaten sizin kısık sesle okuduğunuz ezanı bile hoparlör vasıtasıyla dışarıya duyuracaktır. Böyle yaparak, çok önemli bir ‘namaza davet sünneti’ni davet olmaktan çıkarıyor ve insanları camiye gidip namaz kılmaya niyetleri varsa da, bundan soğutuyor olabilirsiniz” demişti.

Kütahya Ulucami’den okunan merkezi ezan sistemi ile aynı anda tek bir ses ile okunan ezan mı daha güzel oluyor, yoksa ehil olmadığı halde ezan okumaya çalışan cami cemaatinin okuduğu ezan mı güzel oluyor? İmam yada müezzinin gelmemesini kendine fırsat bilen meraklı cami cemaatinden bazıları, mikrofonu kaptığı gibi bir ezan okumaya başlıyor ki evlere şenlik. Bir de müezzin yada imam olduğu halde ses ve makam bakımından çok eksik olanlar var.

Yukarıda saydığım durumlar açıkça ortadadır. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bey ve il müftüsü Hüseyin Hazırlar beye Kütahya’da yaşayan insanlar adına rica ediyoruz. Lütfen merkezi ezan okuma sistemine dönün.

Sevgiyle kalın…

Şu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli

Mehmet Akif Ersoy


Web Tasarım: Arena Ajans