Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

RIZÂSIZ BAHÇANIN GÜLÜ DERİLMEZ

Nefes borunuzun kesildiğini düşünün; sizi yakaladılar, ellerinizi ayaklarınızı bağladılar, yatırıp bir bıçakla gırtlağınızı kestiler! Kendinizi nasıl hissedersiniz? Gırtlağı kesilen bir kişi o an ne hissederse, adâletin yokluğunda hissedilmesi gereken de odur! Yani rızasız olarak bahçenize gelip gülleri eziyorlar.

Nefes alamazsanız; ölürsünüz! Aldığınız nefesi veremezseniz; ölürsünüz! Hayat; iki nefes arasında olandır. Hayatın dengesi budur! O denge; adâlettir! Evrende istisnasız her şeyde olduğu gibi, adâletin de bir başlangıç ilkesi var; “Rızâ”!

Hani rahmetli Neşet Ertaş yıllarca çığırıp durdu ya, “Rızâsız bahçanın gülü derilmez” diye, biz türkü zannedip dinledik, onun aslında “inandık” dediğimiz kitaptaki âyetlerin en özlü tefsiri olduğunu hiç düşünmedik, girdiğimiz her bahçenin gülünü yolduk!

Zira, rızâsız bahçanın gülü derilmez, ancak yolunur.

“Rızâ” meselesini anlamadan yola çıkan yorulduğuyla kalır. Rızâ; kabulleniş değil asla. İmân ne ise, “Rızâ” da o. “Dil ile ikrâr” yetmiyor, kalp ile tasdik şart. O halde “Rızâ” meselesinin de bir “Başlangıç İlkesi” var ki o ilke; “İhlâs”… Yani pürüzsüz içtenlik, lekesiz samimiyet.

Herhangi bir meselede “Râzı oldum” diyenin kalbinde zerre miktar tereddüt varsa hakikatte sözünün yalancısı, özünün inkârcısı demektir. O, kelimenin tam anlamıyla yalancı şahitten başkası değildir. Her insan; kendinin şâhididir zirâ. Ve insan her meselede olduğu gibi İhlâs’ı da sadece bir tek şeyle pürüzlü, lekeli, kirli ve kusurlu yapıyor; kendisiyle. Kendisi; yani aidiyetleri ve duygularıyla.

Ne zaman bu sözleri duysam aklıma önce Neşet Ertaş merhum ve Ahmet Tezcan hocam gelir. Yıllarca Neşet Ertaş’tan dinlediğimiz ve daha birçok seneler dinlenecek olan bu türküyü, bize şerh eden Ahmet Tezcan ağabeyime de bir selam olsun. Kendisi şu sıralar yakında TRT’de başlayacak olan “Aliya” dizisinin çalışmaları için Bosna’da…

Rızâ olmadan olmazmış. Umarım hepimiz rızâ kapısından gireriz…

Fecr suresinin son 4 ayetinde Allah bize çok açık olarak bir haber vermekte.

27 – Ey, Rabbine, itaat edip huzura eren nefis. 28 – Hem razı olunmuş, hem de razı edilmiş olarak Rabbine dön. 29 – Kullarımın arasına gir. 30 – Cennetime gir.

Sevgiyle kalın…

Dost elinden gel, olmazsa varılmaz,

Rızasız bahçenin gülü derilmez,

Kalpten kalbe bir yol vardır, görülmez,

Gönülden gönüle giden yar…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar