Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

DABLAK KELEMİ GİBİ DÜRÜLÜYORUZ!

Facebook üzerinde örgütlenmiş olan “Kütahya Halk Meclisi Grubu”na yazılmış bir yazı dikkatimi çekti. Muhammed İkbal adıyla kendi adına açtığı hesaptan gruba öneri olarak yazdığı yazıyı aynen kopyalayıp, köşeme alma fikri geldi aklıma. Genç arkadaşımız o kadar güzel bir dille yazmış ki okuyanlar, bu kardeşimizin ne kadar temiz duygularla bunu kaleme aldığını rahatlıkla anlayabilir. Buyurun işte o yazı:

“Mesela diyorum ki, sarraflar çarşısı yeniden dizayn edilse, üzeri kapatılıp kapalı çarşı gibi tarihi koruyup güzel aydınlatma yapılıp çevre düzeni olsa. Konaklar caddesine girince her konağı yenileyip ortaya 2 ray konulsa, nostalji tramvay olsa veya faytonlarla gezilse. Kale, Hıdırlık restore edilse, çevre düzenlemesi olsa, yolları yenilense, aydınlatılsa. Büyük bir arsa temin edilip seramik ve porselen adı altında yaşam parkı yapılsa. Büyük bir havuz yapılıp kafeterya olsa, otursak keyif yapsak. Ulu caminin karsısındaki çay ocağı olan bina yıkılsa, oraya güzel bir meydan yapılsa. Medcezir seranın altına taşınsa. Kervansaray restore edilip, sandallar koyulsa, Kervansaray’da Kütahya’ya ait yöresel lezzetler adında restoranlar açılsa. Eski Yimpaş’ı ve fuar alanı komple yıkılıp yerine sosyal alan yapılsa. Açık hava tiyatrosu, sinema, halk konserleri verilebilecek yer yapılsa. Fuar alanı komple TOKİ konutları tarafına taşınsa. Konaklar, kale, ulu cami çevresi motorsuz araçlar ile gezilebilse, turizme açılsa. Dışarıdan gelen misafirlere Kütahyamızın çini sanatını anlatabileceğimiz, yapabileceğimiz kurs açılsa. Ücretsiz hem kurs verilse, hem de sevdirip başka şehirlere tavsiye edilse. Sizce de güzel olmaz mı?”

Başta Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve belediye meclisi üyeleri olmak üzere tüm yetkililer bu genç kardeşimizin önermesini yapabilmek için şimdiden tezi yok harekete geçmeli. Konuların teknik şartları, bürokratik yönleri vs. bahane edilerek baştan savılmamalı. Zaten 2019’da seçim var. Şurada kaldı 2 yıl kadar bir zaman. Şimdi start verseniz 2 yıla kadar bu işlerin bir çoğu bitmiş olur ve Kütahya’nın çehresi biraz değişmiş olur. Amacınız hizmet etmek ise bunu yapmak için elinizden geleni yaparsınız.

Vatandaşlar açıklıkla sosyal medyadan görüş ve önerilerini sundukça, yetkililer lahana gibi içine dürülüyor. Kütahya’da meşhur bir deyim vardır, “Dablak kelemi gibi içine dürülmek…” Evet, artık Dablak Kelemi gibi içimize dürülmeyi bırakıp, samimiyetle bi’şeyler yapmamız gerekiyor. Yukarıda yazısını kullandığımız kardeşimizin elinden gelen şey, mantıklı bir öneri yapmak. Ve o elinden gelenin en iyisini yapmış. Hepimiz elimizden gelenin en iyisini yaparsak bu memleket kalkınabilir.

Milletvekillerine de benim bir önerim var. Medyada ve sosyal medyada çıkan haber, yorum ve önerileri dikkate alın. Hatta sizin bu işlerinizi takip etmesi için verilen danışmanlarınızı daha sıkı çalıştırıp, vatandaşın şahane fikirlerini takip ettirin. Seçim zamanı yaklaşınca başınıza çorap örmek istemiyorsanız vatandaşı dinleyin. Önerilerine değer verin. Siz de Dablak kelemi gibi içinize dürülmeyin…

Sevgiyle kalın…

Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum,

Derlerse ki bu işler bi’şeye yaramaz.

De ki bütün işe yarayanlar,

İşe yaramaz sanılanlardan çıkar.

AZİZ NESİN

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar