Connect with us

DİĞER

NAFİ GÜRAL KÜTAHYA İÇİN İSTEDİ

KÜTSO Başkanı Nafi Güral, Kütahya’ya serbest bölge kurulması, Zafer OSB’ye doğalgaz getirilmesi, Kütahya’ya TOBB ETÜ Fakültesi kurulması konusunda destek istedi, rüzgar enerji santraline talip olduklarını açıkladı.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı toplantıda Kütahya adına yapılması gerekenleri anlattı. Güral başta serbest bölge olmak üzere TOBB üniversitesi fakültesi, Zafer OSB doğalgaz konularında TOBB Başkanı Hisrcıklıoğlu’ndan destek istedi.

“SERBEST BÖLGE İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Kütahya için önemli bir ivme kazandırabileceğini düşündüğümüz Serbest Bölge için destek bekliyoruz. Bununla ilgili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybek’le görüştük, müracaatımızı yaptık. Bakanlıktan olur geldi. Şuanda yer seçimi ve kuruluş faaliyetlerini sürdürüyoruz. Sıkıntıya düştüğümüz noktalarda sizden yardım isteyeceğiz. Serbest Bölgeye yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar, yerli firmalar sizinle kontak kurduğunda Kütahya’yı tavsiye etmenizi arzu ederiz.

“ZAFER OSB’YE DOĞALGAZ GELMELİ”

Altıntaş’ta Kütahya ve Afyonkarahisar arasında yaklaşık 600 hektarlık bir Zafer OSB kuruluşu tamamlandı. Buraya doğalgaz gelmesi lazım. Bunu da gaz dağıtım firmasının yapması gerekiyormuş. Gaz dağıtım firması da burada ekonomik olmadığı için getirme konusunda nazlı davranıyor. Bunun yasal bir statüye bağlanması veya devletimiz tarafından bunların hayata geçirilmesi konusunda taleplerimiz var. Bunların olması halinde Kütahya biraz daha ivme kazanacak.

“RÜZGAR ENERJİ SANTRALİNE TALİBİZ”

Geçtiğimiz hafta içerisinde rüzgar enerji santrali ihalesi yapıldı. Ayrıca rüzgar türbinlerinin yapılacağı tarihler belirlendi. Biz Kütahya olarak buna talip olmak istiyoruz. Yatırımcı firmaya bedelsiz yer teklif etmek istiyoruz. O konuda da gündeme geldikleri ortamlarda bizi tavsiye etmenizi rica ediyoruz.

“TOBB ETÜ FAKÜLTESİ KÜTAHYA’YA KAZANDIRILSIN”

Marmara artık sanayiye doydu. Sanayisinin mevcudunu taşıyamıyor ki yeni yatırımcılar olsun orada. Kütahya’nın da lokasyon itibariyle buna çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Kütahya’ya gelecek yatırımcıların özendirilmesi konusunda sizin desteklerinizi istiyoruz. Bunları yapmak için ciddi çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızın içerisindeki en önemli gayretlerimizden bir tanesi de TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Teknoloji Mühendisliği Fakültesini ve Teknoloji Meslek Yüksek Okulu’nun Kütahya’ya kazandırılması. Müracaatımızı yaptık ve olumlu karşılandı. 4, 5 yıldır YÖK’te bekliyor. Beklemesinin gerekçesi de malum. O gerekçelerin ortadan kalktığını düşünüyoruz. Bu konuda da katkılarınız olabilirse YÖK tarafından onaylanmasını arzu ediyoruz. TOBB Türkiye’nin bütününü kapsayan, kucaklayan bir kurum. Bu yüzden TOBB ETÜ’nün fakültelerinin çeşitli illerde olmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. Hayallerimiz oldukça kapsamlı, o hayallerin peşinden koşuyoruz” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar