ÇİNİMİZ UNESCO’DA TANITILDI

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ndeki (UNESCO) konferansta Kütahya çinisi tanıtıldı.

Çini yapım sanatı geçtiğimiz yıl “UNESCO insanlığın somut olmayan kültürel mirası” listesine dahil edilmişti. Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’in ev sahipliğinde yapılan etkinliğe, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Londra Üniversitesi’nden Prof. Dr. John Carswell, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sitare Turan Bakır ve ÇEKÜL Vakfı Genel Direktörü Yeşim Dizdaroğlu konuşma yaptı. Etkinliğe Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir Çini Sanatçısı Mehmet Gürsoy ve çok sayıda konuk da katıldı.

Kütahya çiniciliğinin tanıtıldığı video gösteriminin ardından Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu söz alarak her beş aileden birinin geçimini el sanatlarından veya el sanatıyla bağlantılı diğer sektörlerden sağladığına dikkat çekti. Kütahya’nın her yönüyle bir açık hava müzesi olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Saraçoğlu, “Çiniciliğin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde ve rehabilitasyon süreçlerinde kullanıldığını, mahkumlar ve sığınmacılar gibi dezavantajlı gruplar için sosyal entegrasyonunun sağlanmasında da avantajlar sağladığını” dikkatleri çekti.

Konferansta Prof. Dr. John Carswell, Mimar Sinan Üniversitesinden Prof. Dr. Sitare Turan Bakır ve ÇEKÜL Vakfı Genel Direktörü Yeşim Dizdaroğlu da sanatın tarihi geçmişi, evrimi ve korunması çalışmaları konusunda konuşma yaptılar. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’da Kütahya ve Çinicilik hakkında bilgilerini toplantıya katılanlar paylaştı. Konferansın sonunda Bangladeş ve Sırbistan büyükelçileri de Kütahya ve çinicilik hakkındaki anılarını anlattılar.


Web Tasarım: Arena Ajans