MÜZEYİ BAKAN KURTULMUŞ TAKİP EDİYOR

İnköy Mahallesi sakinlerinin yapılmaması üzerine eylem yaparak Türkiye’ye konu olan Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesinin yapımını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yakından takip ediyor.

Kütahya’daki mevcut arkeoloji müzesi binasının medrese yapısı olması, büyüme imkanının olmaması, depo ve sergileme alanları açısından yetersiz hale gelmesi, TKİ Genel Müdürlüğü’nün finanse ettiği Seyitömer kazılarından sürekli eser gelmesi nedeniyle çağdaş müzecilik anlayışına uygun yeni bir müze binası yapılması kararlaştırıldı.

Kütahya merkezdeki İnköy Mahallesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan 14 bin 414 metrekare arsa alanına Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi yapılacak. Bakanlık, Kütahya Valiliği ve TKİ Genel Müdürlüğü arasında protokolü imzalanan “Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi Yapımı Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenleme” işinin ihalesi 45 milyon 371 bin liraya yapıldı.

Toplam 14 bin metrekare kapalı alan, 5 bin metrekare kapalı sergi alanı ve bin 650 metrekare depo alanına sahip olacak müzede; kafeterya, fuaye, konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, multivizyon mekanı, müze mağazası, kütüphane, idari birimler, atölyeler ve laboratuar bulunacak.

Yer teslimi yapılmasının ardından çalışmalara başlanan alanda temel atma seviyesine gelindi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yakından ilgilendiği her iki projenin temeli yakın zamanda düzenlenecek törenlerle atılacak.


Web Tasarım: Arena Ajans