YABANCI YABANCILAŞIRSA

Türk ekonomisinde dönen çarklar elbette sevindirici. Dönen çarkların çoğunluğunun yerli sermaye tarafından kullanılması ile çarkın amacına ulaşması daha da mükemmel olacaktır.

Elbette yabancı sermayede olacak ama nereye kadar ?

En önemlisi de kader kuruluşları dediğimiz  stratejik öneme sahip kurumların mutlak surette yerli üreticide olması yada yabancıda ise denetlenebilir ve gerektiğinde elinden alınması şart. Çünkü globalleşen dünyada şer odakları da maalesef devrede. Büyük güçlerin savaşla yıkmadığı ülkeleri ekonomi ile vurması kuvvetle muhtemel. İşte bu riskin ortadan kalkması ve mutlak surette denetlenmesi gerek.

Bu durumdan en çok zarar görebilecek ülkeler sıralamasında baştayız. Bu konuda G 20 dediğimiz ülkeler içinde yer alan Türkiye dünya ekonomisinde iyi yerlerde sıralamada yer alırken bir anda tepetaklak olabilir. Önemli olan sürdürülebilir ekonomi . İşte bu nedenle bizim uyanık olmamız şart. Ekonomik şartları iyi durumda olan ülkeler her zaman dünyada söz sahibi olmaktalar. Bizim ekonomik gelişimizi yerli ağırlıklı zemine oturtmamız lazım. Mesela Turizm çoğunlukla yabancıya bağlı. Mesela Tarımda ithale yönelmemiz yanlış bu durumda dünyada tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken son zamanlarda maalesef geri gidiş oldu. İşte benzeri örnekler çoğalabilir bu durumda yapacağımız şey öze dönmek.

Yabancı yabancılaşırsa diye kendimize sormak lazım. Yabancı sermaye ve bağlı olduğu ülkeler ülkemiz ile inatlaşırsa diye akıllı davranmak zorunluğu var. Bankalar, Borsa, Sigorta şirketleri, Madenler, Petrol, Telefon ve iletişim sektörü, gibi hem stratejik hem de ekonomide güçlü yapısı ile dengeleri alt üst edebilecek konumlardalar. İşte bu nedenle dikkat diyorum. Yarınlarımız için bu soruya cevap bulmak zorundayız. Sırt dönmelerine karşı bizim yerli ve güçlü sermaye grupları oluşturma zorunluluğumuz olmalı. Hatta bu yerli güçlü sermayenin yurt dışında da söz sahibi konuma gelmesini sağlamalıyız ve destek vermeliyiz.

Garantimiz ne diye sormak lazım. İşte bu konunun önemi ortada hükümetin yabancı sermayeye kucak açması olağan gelebilir , yabancı sermayede lazım ama ülkemizde öneme sahip kurumları yerliye dönmesi ve en azından yabancıların oyunlarına karşın kendimize garantiye alacak tedbirlerin alınması yönünde çalışma yapılmasını bekliyorum. Bu konu yarınlarımız adına önemli, yabancı yabancılaşmadan ekonomiyi sağlam kazığa bağlamalıyız.

Günün sözü… Deveyi sağlam kazığa bağla sonra Allaha havale et.


Web Tasarım: Arena Ajans