Connect with us

ALAADDİN UYGUN

GÖLCÜK YAYLASINI MUTLAKA DEĞERLENDİRMELİYİZ

Bolu Abant Gölü’nü görenler bilir, görmeyenlere ise görmelerini tavsiye ederim. Ama asıl tavsiyem Abant’a eşdeğer olarak gördüğüm Simav Gölcük Yaylası’na gitmeniz yönünde olacak. Çünkü burası hem ilimizin güzelliği hem de Abant’a eş değer olması açısından daha önemli.

Simav ilçemizin 10 kilometre uzağında çam ormanları içinde 1450 rakıma sahip ve dağın ortasında oluşmuş krater gölü ile mükemmel bir doğa harikasıdır. Bu alanın Abant ile benzerlik göstermesi aslında avantaj ama değerlendirilemediği için şu anda yatırım ve tanıtım beklemekte. Öncelikli işimiz bence tanıtım olmalıdır. Çünkü bu bölgenin yatırıma açlığı kadar tanıtıma da ihtiyacı vardır. Bu konu aslında ilimizin bir sürü turizm artısından biri olması, yani turizm çeşnisi içinde doğa turizminin önemli yapı taşlarında biri olması çok önemli. Tabi elimizdeki değerleri geç görme ve artıya döndürme huyumuz maalesef burası için de geçerli. Allah bize vermiş de vermiş, ama biz “su akar Kütahyalı bakar” lafını hak ediyoruz.

Simav Gölcük için öncelikle Sayın Valimizin, Kültür ve Turizm Müdürümüzün, Simav Kaymakamı ve Simav Belediye Başkanı’nın acil eylem planı hazırlayarak burasını değerlendirme ve turizm değerleri içine katması gerek. Eğer burası değerlenirse Abant gibi turist akınına uğrayacak ve hepimiz kazançlı çıkacağız. Yani işin özeti, önce bizim eldeki değeri bilip önce biz tanımalı tanıtmalı ve yatırım atağına geçerek kolları sıvamak gerek.

Elbette tanıtım ve sonrasında burada mevcut olan gölün ve etrafındaki çam ormanlarının avantajı ile doğal bir turizm platosu olan bölgeye acilen yıldızlı oteller yapmak gerek. Sadece otel mi, tabi ki bungalov evler, ağaç evler, çadır kampına uygun ortamlar, piknik alanları, göl etrafında yürüyüş, dinlenme parkurları ile süsleyip, eğlence, alışveriş, alanları ile tam bir turizm alanı oluşturmamız gerek. Turizm bakanlığı ile diyaloga geçip, özellikle siyasilerin bakanlığı sıkıştırıp yatırım yapması yönünde harekete geçerek siyasi katkının da verilmesi hususunu önemsemesi lazım. Ayrıca buraya özel sektör yatırımcılarına tanıtıp yatırım adına ilçenin STK’ları ve yetkilileri de durumu değerlendirme adına harekete geçmesi şarttır.

Tabi ki bizler kadar Simav halkının da yetkilileri sıkıştırması elzemdir. İlçe önemserse bir şeyler yapılabilir. Bu konuda tek yapılması gereken Simav içinde kamuoyu oluşturmaktır. Aslında Simav’ın termal turizm artısı ile Eynal’a 10 Km. mesafedeki bu alanın termal ve doğa turizmi harmanlaması yapılırsa Eynal’a şifa için gelenler burayı görürse, gönüllü tanıtım elçisi olurlar. Yani kısacası Eynal’a gelenlere de burayı gezdirme fikrini önemsenmeli diyorum.

GÜNÜN SÖZÜ: Sevgi değiş tokuştur.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar