Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KURT, EŞEKLE TARTIŞIRSA CEZAYI ÇEKER

Bizim Naim abi anlattı bu fıkrayı çok güldüm ve hemen lafın sonuna ekledim, “kıssadan hisse” diye.

Eşek ve kurt ormanda gezerlerken aralarında bir tartışma başlamış. Eşek, yemyeşil otlara bakıp, “otlar ne güzel sararmış” demiş. Kurt bu sözü duyunca, “yahu olur mu hiç, yemyeşil ot işte, bunun neresi sarı” diye sormuş. Eşek bu, dinler mi inatlaşmış durmuş. Kurt bu duruma çok kızınca aralarında büyük bir tartışma başlamış. En nihayetinde olay büyüyünce konu ormanlar kralı aslana intikâl etmiş. Aslan her iki tarafı dinlemiş ve kararını açıklamış. Karar, eşeğe istediği kadar ot verilip salıverilmesi, kurt için ise bir ay hapis cezası olarak çıkınca kurt hemen atılmış, “Kralım gerçekten olay böyle mi, yani otlar sarı mı, bende mi sıkıntı var” diye sorunca aslan şu cevabı vermiş. Sen kurtsun, ne diye bir eşekle tartışmaya giriyorsun ki? Ben de biliyorum ot yeşildir ve sen haklısın ama eşeğe uyup onunla tartıştığın için bu cezayı sana layık gördüm” demiş.

Hayatta da bazı insanlar vardır ki bunlarla tartışmaya girmek gerçekten çok büyük bir hata oluveriyor. Hani bir söz vardır ya, bu söz bu fıkraya cuk diye oturuyor. “Âlimle sohbet et, alırsın mertebe; cahille sohbet etme, dönersin merkebe…” Gerçekten de öyle bu durum. Çünkü siz kısıtlı sayıda bilgiye sahipken, cahil ve nadan olanlar her şeyi biliyorlar. Her şeyi bilen biri ile nasıl konuşulur öyle değil mi ama?

Eğer yüreğine iyileşmesi mümkün olmayan bir yara açmak istemiyorsan, cahillerle tartışma. Peki, kim bu cahiller? Evvel emirde cahil, kendini bilmeyene denir. Kendini bilmemek en büyük cahillikmiş. Kendini bilen her şeye güzel bakar, iyi görür, kötümser olmaz. Peygamberimiz de bu konuya vurgu yaparak, “nefsini bilen Allah’ı bilir” diye buyurmuştur. Selam olsun Aziz Peygambere…

Bir de ilim irfandan uzak kalan, kültürden gelenekten bihaber olan, Kütahya tabiri ile “Cuma debleği çalmamış” olan cahiller var ki bunlar ikinci mertebe deki cahillerdir. Bu cahiller de çok zararlı olabilirler. Kendilerinin çok bildiğini, sizin hiç bir şey bilmediğinizi söyler durur ve size bunu dayatır.

Yazıyı daha da uzatmak gereksiz olacak diye düşünüyorum. Son söz olarak şu yeterli olur herhalde. Cahili, beceriksizi, insan yerine sayma, bunlarla beraber oturma, hele kendini âlim sayan cahilden, aslandan kaçar gibi kaç.

Sevgiyle kalın…

Dinle sözüm al nasihat, dağları da kış incitir.

Cahil ile etme sohbet, her sözü bir baş incitir.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar