Connect with us

EKONOMİ

BU PROJE İLE PORSUK’ A TURİST AKACAK

Yıllardır değerlendirilemeyen Porsuk barajı mesire alanı 29 yıllığına Beylerbeyi Derneği İktisadi İşletmesi tarafından kiralandı. İlk olarak sosyal üniteleri ve çevre düzenlemesini tamamlanacak, ikinci planda ise spor sahaları yapılacak.

Uzun vadede ise balon seyahati, 20 kişilik güneş enerjisiyle çalışan bir gezi teknesi ile baraj turları düzenlenecek. Ayrıca Açık hava müzesi, oluşturularak bitki türleri tanıtılacak Kütahya’da yıllardır değerlendirilemeyen Porsuk barajının kiralandığı duyuruldu. Bugüne kadar sadece içme suyu rezervuarı olarak değerlendirilen baraj, gerekli yatırımların yapılmasının ardından Kütahya, Eskişehir ve Bilecik dışında İstanbul-Antalya güzergahını kullanan tüm vatandaşların uğrak yeri haline gelecek. Alınan bilgilere göre Porsuk barajı yanında bulunan mesire alanı Beylerbeyi Derneği İktisadi İşletmesi tarafından Orman Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiralandı. 144 dönüm alan üzerine kurulacak olan tesisleri Beylerbeyi Derneği yapacak. Alanın zenginleştirilmesi ile Frig vadisinede ilginin artırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Beylerbeyi Derneği İktisadi İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve 22,23,24.Dönem AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, porsuk barajını bir turizm merkezi haline dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Uzun uğraşlardan sonra bölgedeki Orman varlığını bir mesire alanı statüsüne getirmeyi başardıklarını ifade eden Kinay “Dernek misyonuna uygun olarak hem çevre hem de tarih araştırmaları yönümüzü bu projede uygulama imkanı bulacağız. Öncelikle göl ve ormanın bir araya geldiği bu doğal güzelliği dantel gibi işleyerek Türkiye’ye örnek bir mesire alanı yapacağız. Buraya gelen kişiler çok güzel zaman geçirecek ve yorgunluklarını keyifli bir ortamda atacaklar. Ata sporlarımızı tanıtacak ve öğreteceğiz. Tenis kortları, basket, futbol ve veleybol sahaları kuracağız. Açık hava müzesi oluşturacağız. Ağaç ve bitki türlerini tanıtacağız. 20 kişilik güneş enerjisiyle çalışan bir gezi teknesiyle 3 saatlik baraj turları düzenleyeceğiz. Bununla ilgili tüm izinler yetkili makamlardan alındı” dedi.

KISA, ORTA VE UZUN VADELİ PLANLAR

Kinay yapılacak çalışmalarla ilgilide bilgiler vererek “Kısa vadeli planımız sosyal üniteleri ve çevre düzenlemesini tamamlamak. Orta vadede spor sahalarını düzenleyeceğiz. İleride balon seyehatine kadar birçok etkinliği gerçekleştirmeyi umuyoruz. Kütahya iyi bir ustanın elinde mücevhere dönüşecek bir cevherdir. Doğal güzellikleri yatırıma bu kadar elverişli bir il ender bulunur. Bir süre önce ‘Konaklar Şehri Kütahya’ çalıştayı düzenledik. Burada konaklarımızın tarihi kültürel mirasımız olduğuna dikkat çekerek bir an önce restore edilemesinin önemine vurgu yaptık. Daha sonra üç boyutlu ‘Kütahya Tarih Atlası’ çalışmasını gerçekleştirdik. Şimdi de sırada Porsuk mesire alanı projemiz var ” dedi.

EKİM AYINDA ÜST YATIRIMLAR BAŞLIYOR

Orman Bakanlığından 29 yıllığına kiralanan Porsuk Mesire yerine bu yıl yatırımların başlaması bekleniyor. 144 dönüm araziye kurulacak olan Orman mesire alanı için elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapılar geçtiğimiz yıl tamamlandı. Bu yıl içerisinde Lokanta, Mescid, Tuvaletler ve Çeşmelerin yapımı bitirilecek. Piknik masaları ile yüzlerce kamelya konulacak. Her türlü yasal iznin alındığı Porsuk Mesire yeri için Ekim ayında üst yapı yatırımlarının başlayacağı açıklandı.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar