Connect with us

ALAADDİN UYGUN

İKİ KONU: MALİYE ÖNÜ-AZOT BACA FİLTRESİ

Değerli okurlarımdan gelen istekleri gündeme taşımak istedim, bu iki konu da çok önemli.

Mâliye yani Defterdarlık binası. Afyon yolu üzerinde çok önemli bir güzergâh. Hem Afyon yolunun işlek trafiği hem de bu arter ile Maliye- Azot ilkokulu- Azot sitesi- Emniyet binaları gibi ziyaretçisi çok olan bu güzergâh acilen rahatlatılmalı. Maliye önünden döndüğünüzde bu mekânlara giriş çıkış yapılabilir.

Tabi bu arterin yoğunluğu ile yoldan yukarıya çıkmak isteyen ve inmek isteyen yayalar ile araçlar, artere çok büyük bir yük getirmekte, bu kavşağın yayalar kadar araçlara da sıkıntı çıkardığı hatta maddi hasarlı kazaların olduğu ve yayaların da tehlike içinde olduğu aşikâr. Ben bu konuyu 1 Eylül 2016’da gündeme taşıyıp gazetemizde yazmıştım. Aradan geçen 1 yılda bu kavşağa ne bir trafik ışığı kondu, ne yaya geçidi çizgisi çekildi ne de hız kesici set konuldu. Yani bir yıldır aynı sorun devam ediyor ve yetkililer hala ilgisiz. Maliyede çalışan bir okurum konuyu tekrar yazmamı istedi. Umarım kısa sürede çözülür.

Bir diğer okurum ve sosyal medyadaki takipçilerim bu konuyu paylaştıklarını ama ses çıkmadı diye benim köşe yazıma almamı istediler. Nedir konu. Tabii ki fabrika bacalarından çıkan zehirli dumanlar. Özellikle dünkü sosyal medya paylaşımında Azot fabrikasının bacalarından çıkan zehirli gazların yoğun olduğu resimlerde görülmüş olup bu dumanın şehrimizi ve özellikle oraya yakın olan köyleri sağlık açısından tehdit ettiği açıkça görülmekte. Diğer yandan aynı resimler yani zehirli baca gazlarının Seyitömer ile Tunçbilek içinde tehdit ettiğine dair paylaşımlar bir süredir yayımlanmakta. Sayın Vekilimiz Vural Kavuncu beye seslenen okurlarım var ve paylaşımlar halen devam etmekte.

Tabi bu mevzuda alınmaca darılmaca yok. Duyarlı kişiler, insan sağlığını tehdit eden bu kötü durumun giderilmesi için yetkililere seslenmekteler. Her şeyden önce insan sağlığını tehdit eden bir durum var ve bu konu her şeyden önce gelen konudur. Yani burada darılmaca olmamalı. Siyasilerden çözüm istemek de en doğal haktır. Hem siyasilerin hem de Sayın Valimizin bu ciddi konuya eğilerek, bu üç kurumun yetkilileri ile görüşüp olumsuz durumu gidermeleri yönünde adım atmaları vatandaşlar adına en büyük hizmet olacaktır. Azot- SLİ- GLİ yetkilileri ile görüşüp bacalara filtre takılması hususunu önemsemeleri gerek. Çünkü bu kurumların baca filtresi takmaları belki mali külfet gerektirebilir ama ortada insan sağlığı varken konu maddiyatla ölçülemez. Bir an önce çözüm üretilmelidir.

Günün sözü… Olmaya cihanda devlet bir nefes sıhhat gibidir.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar