Connect with us

DİĞER

MARTUR, KREŞ HİZMETİ İLE DÜNYADA İLK ON ŞİRKET ARASINDA ÖRNEK OLDU

Dünya Bankası, Kütahya’da kurulu bulunan Martur’u, çalışanlarına çocuk bakımı desteği sağlama konusunda en iyi hizmet veren dünyadaki 10 örnekten biri olarak gösterdi. IFC’den gelen bir heyet bu konuda Kütahya Özgelişim Kreşini incelemiş ve tam not vermişti.

Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör kolu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tarafından hazırlanan bir rapora göre, tüm dünyada çalışanları için çocuk bakımı desteği sağlayan firmalar, iş sonuçlarında, işe alma süreçlerinde, çalışanları elde tutma ve verimlilik alanlarında önemli pozitif etkiler elde ediyor. Raporda incelenen 10 örnekten ikisi ise Türkiye’den ve bunlardan biri Kütahya’da kurulu bulunan Martur şirketi. “İşveren Destekli Çocuk Bakımının Ekonomik Gerekçesi” isimli rapor tüm dünyada politika belirleyicilerin çocuk bakımının iş dünyasına ve kalkınmaya olan etkisinin farkına vardığı bir dönemde açıklandı. Dünya Bankası Grubu’nun “Kadın, İş ve Kanun” isimli çalışmasında incelenen 50 ekonominin 11’inde işverenler yasal olarak çalışanlarına çocuk bakımı desteği sağlamakla yükümlü. Yasal düzenleme olmasa bile pek çok işveren firma, iş sonuçlarına olan pozitif etkisi nedeniyle çocuk bakımı alanında uygulamaları hayata geçiriyor. Rapor, dünyanın çeşitli ülkelerinden 10 firmanın çalışanlarına sağladığı tesis içi kreş ya da çocuk bakımına özel destek gibi uygulamalarını detaylıca inceliyor. Raporda Türkiye’den otomotiv sanayi üreticisi Martur’un çocuk bakımı desteği uygulamaları örnek gösteriliyor. Martur’a çocuk bakımı hizmeti konusunda çözüm ortaklığı yapan Kütahya Özgelişim Koleji, Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör kolu IFC tarafından gönderilen bir heyet tarafından incelenmişti. Yapılan inceleme sonrası Martur’un bu konuda örnek gösterilmesine karar verildi. Böylelikle Martur dünya sıralamasında ilk 10’a girmiş oldu.

KÜTAHYA’DAN MARTUR ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Rapor otomotiv sektörü koltuk sistemleri üreticisi Martur’un uygulamalarını inceliyor. Martur Kütahya’da bulunan üretim tesislerinde çalışanların çocukları için hizmet aldığı kreş sayesinde, işten ayrılmalarda yüzde 15 oranında azalma elde etti. Martur’a göre işe yeni başlayan bir elemanın tam olarak verimli hale gelmesi yaklaşık 8 ay sürüyor. Bu nedenle yeni eleman istihdamını yerine, mevcut çalışanların işlerine devam edebilmesi iş sonuçlarına da olumlu yansıyor.

13731738_910355395759232_3167238505970745671_n

Üstünberk Holding Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Hülya Polatcan şunları söyledi: “Kadın çalışanlarımız için yan fayda olarak çocuk bakımı hizmeti sağlamakta ve bu hizmetin kalitesini yakından takip etmekteyiz. Bu hizmet nedeniyle fabrikada çalışan kadın sayısında önemli bir artış oldu. Bu yan fayda aynı zamanda verimliliği arttırmak ve çalışan turnover oranını düşürmekte büyük etki sağladı. Bununla birlikte Martur’un temel amacı çocuklarının güvenli ellerde olduğunu bilen kadın çalışanlarının işyerindeyken kendilerini stres altında hissetmemeleridir. Çalışanlar, çocuklarının iyi bakıldıklarına emin olduklarından işteyken akılları çocuklarında kalmayacaktır.

Raporda incelenen örnekler, çalışanlarına çocuk bakım desteği sağlayan firmaların pek çok alanda önemli kazanımlar elde ettiğini ortaya koyuyor. Örneğin bu gibi uygulamaları bulunan şirketlerde çalışanlar daha az sıklıkla işten ayrılıyor. İşe başvuru süreçlerinde daha kalifiye çalışanlar başvuruyor ve pozisyonlar daha hızlı doldurulabiliyor. Aynı şekilde çocuk bakımına destek olan firmalarda işe gelmeme günleri azalıyor, çalışanların verimliliği ve odaklanmasını yanı sıra firmalarına olan bağlılık ve motivasyonlarında da artış sağlanıyor. Ayrıca bu gibi iş yerlerinde cinsiyet eşitliğinde ve kadınların liderlik pozisyonlarına gelmelerinde de ilerleme kaydedildiği gözlemleniyor. EMİNE YAYLIOĞLU

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar