Connect with us

DİĞER

PETROLDEN DAHA UCUZ, YEŞİL ENERJİ BOR

Türk Ar-Ge firması, bor türevli “Yeşil Enerji” adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı. Yeni enerji,  petrol, doğalgaz ve elektrikten çok daha ucuz. Kütahya Bor madeni rezervi ile yeşil enerji ön plana çıkıyor.

Dünya rezervinin yüzde 72’si Türkiye’de ve yüzde 7’si Kütahya’da olan bor madenleri, Balıkesir’deki bir Ar-Ge firması tarafından ileri teknoloji ile işlenmeye başlarken firma, diğer yakıt türlerinden daha az maliyet gerektiren bor türevli, ‘yeşil enerji’ adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı. Yakın zamanda ileri teknoloji kullanarak bu çalışmasını ilerleten firma, bor madenini saflaştırarak elde ettiği sodyum pentaborat ara elemanını sıfır dereceye kadar indirmeyi başardı. Saflaştırılan her değer farklı bir alanda kullanılmak üzere ara ürün katkı maddesi olarak kullanılan Bor madeninin, bilinen 14 şeklinden 8’ini artık Türkiye işleyebiliyor. Kütahya, geleceğin petrolü olarak adlandırılan elindeki bor rezervleri ile önemli bir rol oynuyor.

BİRÇOK ENERJİDEN ÇOK DAHA UCUZ

Çalışmaların sadece birinci aşamasını tamamlayarak etil boratı ürettiklerini aktaran firma yetkilileri sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünyanın en ucuz enerjisi. Doğalgaz, petrol, elektrik gibi birçok enerjiden daha da ucuza mal olmaktadır. Dünya bilimi de yeni enerjiler üzerinde çalışıyor, biz de çalışıyoruz. Ama burada önemli olan dünya rezervinin yüzde 72’si ülkemizde olması ve bor madeninin türevlerini zenginleştirerek borun her çeşidini kullanabilmemizdir. Dünyada bu tür çalışmalar yapılıyor ama çok iyi şekilde hayata geçirilmiş bir çalışma görünmüyor. İkinci aşamamız, hidrojen enerjisidir. Yeşil enerji, şimdilik daha çok büyük araçlara yakıt olarak kullanılabilir. Trenler, gemiler, ağır yük taşıyıcılar, elektrik santralleri için uygun olur. Otomobillerde kullanılması için daha çok geliştirilmesi gerekir.” dedi. ÖNDER YAYLIOĞLU

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar